Vücutta bulunan hücreler bir düzen içinde çoğalıp büyürken bazı durumlarda bu hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması nedeni ile tümörler oluşmakta ve kansere neden olmaktadır. Dünyada en çok görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri nedir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat erkeklerde meninin oluşmasını sağlayan salgı bezi olarak tanımlanmaktadır. Prostat bezinde meydana gelen kanser türüne prostat kanseri denilmektedir. Erkeklerde en çok görülen kanser türü olarak bilinmektedir.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlerleyen yaşlarda prostat bezinde hormonlara bağlı olarak yapısal değişmeler olabilmektedir. Bu durum da kansere neden olabilmektedir. Özellikle 40 yaş ve üzeri erkekler prostat kanseri riskini daha çok taşımaktadırlar.
 • Ailesinde ya da yakın akrabalarında prostat kanseri olanlar arasında daha fazla gözrülmektedir.
 • Prostat kanserinde ırk faktörünün de etkisi olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Siyah ırkın daha çok prostat kanserine yakalandığı yapılan incelemeler sonucunda ortaya konulmuştur.
 • Sağlıksız beslenme kanser riskini arttırmaktadır.

prostat kanseri nedir

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu neden ile 40 yaş ve üstü erkeklerin uzmanlar tarafından kontrollerinin yapılması önerilmektedir. Sinsi bir şekilde ilerleyen bir kanser türü olduğu için bazı belirtiler olduğu anda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Prostat kanseri belirtileri şunlardır:

 • İdrar yapmada zorlanma
 • İdrara başlamada zorlanma
 • İdrarı durdurmada zorlanma
 • Başlayıp duran şekilde idrarın yapılması
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İdrar akışında azalma
 • Meni sıvısında ya da idrardan kan gelmesi
 • Boşalma esnasında ağrı hissinin oluşması
 • Sertleşme bozukluğu
 • Kemiklerde ağrıların oluşması

Prostat Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Prostat kanseri tedavisi için erken teşhis oldukça önemli olmaktadır. Erken teşhis ve doğru tanı ile bu kanser türünden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Prostat kanseri evreleri ile orantılı olarak tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir.

Prostat kanseri teşhisinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlar:

 1. Kanda PSA miktarına bakılmaktadır. Prostat Spesifik Antijen (PSA) miktarının yüksekliği prostat kanseri olup olmadığını anlamada yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu oranın yüksekliği evre hakkında da bilgi edinilmesinde yardımcı olmaktadır.
 2. Parmakla makat muayenesi yapılarak prostatın büyüklüğüne ve anormalliklere bakılmaktadır.
 3. Makattan ultrasonografi ile prostat kanseri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Ancak bu yöntemin yaşamı olumsuz etkilediği ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Teşhisten sonra kanserin hangi evrede olduğunun tespit edilmesi önem arz etmektedir. 1. evrede kanser hücreleri sadece prostat bezinde bulunmaktadır.  2. evrede kanser hücreleri çoğalmak ile birlikte hala prostat bezinde yer almaktadır. 3. evrede kanser prostat bezinin dışına çıkmaktadır. 4. evrede ise kanser hücreleri lenf bezlerine, kas dokularına ve organlara sıçramaktadır.

prostat kanseri belirtileri

Bu evreler dikkate alınarak kanser tedavisi için yöntemler seçilmektedir. Prostat kanseri tedavi yöntemleri arasında seyri izleme, androjen baskılama amacı ile hormon tedavisi, kemoterapi, radyasyon yöntemi ve cerrahi müdahale bulunmaktadır. Kanserli hücreler prostat bezinin dışında herhangi bir bölgeye yayılmamışsa cerrahi müdahale uygulanabilmektedir. Prostat kanseri ameliyatı radikal prostatektomi ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Prostat kanserinden korunmak için öncelikle dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekmektedir.  Aşırı şişmanlık durumu prostat kanseri riskini arttırdığı için vücut kitle indeksine dikkat edilmesi gerekmektedir. Güçlü bir antioksidan olarak bilinen lycopene açısından zengin domates tüketilmesi önerilmektedir. Bol miktarda soya içeren yiyecekler yenilmesi gerekmektedir. Yeşil çayın prostat kanserinin düşmanı olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuş olup günde en az 1 bardak yeşil çay içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. D vitamini bu kanser türü ile savaşmakta hastalara yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bol bol güneşlenilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir