Pilatesin eski olmayan 1920‘lere dayanan bir tarihçesi vardır. Oldukça yeni ve modern bir spordur.

Bu sporun kurucusu Joseph Hubertus Pilates sağlık sorunları nedeni ile geliştirdiği uğraştığı aktiviteyi daha da ilerleterek resmi bir spor dalı olarak kabul ettirip okullar kurmuş, balerin ve dansçıların gözdesi olmuştur.

O zamanlar Controling olarak bilinen bu spor Joseph Hubertus Pilates öldükten sonra öğrencileri tarafından adı Pilates olarak değiştirilmiştir. Zamanla pilates daha da geliştirilmiş, aşamaları oluşturulmuştur. Bunlar: Yeni Başlayanlar İçin Pilates, PilatesCore, Yaşlılar İçin Pilates, Pilates Power ve benim en çok kullandığım Yogilates (Pilates ve Yoga Kombinasyonu).

Evet güzel insanlar sporu bir yaşam tarzı olarak gördüğümüz sürece ruhen ve bedenen oluşabilecek sayısız sorunları daha ortaya çıkmadan yok etmiş oluruz.

pilatesin faydaları

Buna bir kaç örnek verecek olursak:

 • Yanlış nefes almaktan kaynaklanan sayısız sorunlar hiperventilasyon, panik atak, konuşma sorunları gibi.
 • Kamburluk gibi sorunlar oluşmaz.
 • Duruşunuz her zaman düzgün ve merkez hep güçlü kalır.
 • Metabolizma her zaman hızlı kalır.
 • Bağışıklık sistemi güçlü olur ve sık sık hasta olmazsınız.
 • Vücudunuz daha esnek olduğu için ani hareketlerden kaynaklanan bel ve omurga sakatlanma oranını minimuma indirmiş olursunuz.

Sevgili Joseph Hubertus Pilates‘in benim için çok önemli ve ünlü bir sözü vardır. Kitaplarını okuyanlar da bilirler zaten. “Pilates yapanlar ilk on saatten sonra değişikliği hisseder, yirmi saatten sonra değişikliği görür, otuz saatten sora ise bambaşka bir insan olursunuz.” demiştir. Bu sözlerin üzerine söylenecek söz bulamıyorum, benim ve diğer pilates yazarları ne kadar uğraşırsak uğraşalım bu durumu daha güzel ifade edemezdik.

Neyse konuyu daha fazla uzatmadan devam edeyim ve biraz da pilatese başladıktan sonra hayatımızda ne gibi değişiklikler oluyor onları inceleyelim:

İlk ve en önemlisi bana göre doğru nefes alıp vermeyi öğreniyoruz. Doğru nefes almayı öğrendiğimizde hayatımızdaki stres oranı en aza düşer!

pilates nedir

 • Doğru nefesi öğrenirseniz vücudun en ücra köşelerine kadar oksijen gönderildiği için beynimiz de bundan nasibini alır ve daha pozitif düşünürsünüz, baş dönmeleri geçer ve davranışlarınız daha sakin ve kontrollü hale gelir.
 • Bedenimizde oksijen oranı arttığından dolayı cildinize doğal bir parlaklık gelir, hücre yenilenmesi hızlanır, daha sağlıklı görünür ve yaşlanma prosedürü yavaşlar.
 • Doğru uygulandığında panik atak ve depresyona kesinlikle iyi geliyor..
 • Hamileler için doğumun kolay olmasını sağlar ve doğum sonrası ortaya çıkan rahim içi sarkmaları ve idrar kaçırma gibi sorunlar tamamen ortadan kalkar.
 • Daha esnek olursunuz ve vücudunuz daha esnek olur.
 • Kamburluk ve Skolyos hastalığı derecesine göre 100% ortadan kalkabilir yada minimuma indirilebilir.
 • Vücutta kas oranı arttığı için zayıflamanızı %100 destekler.

Yani demem o ki pilates sadece beden sağlığına değil ruh sağlığına da çok faydalı bir hobi.

Her ne kadar kadınların rağbet ettiği bir spor gibi görünse de pilatesi bir erkek buldu ve geliştirdi. Pilates kadınların, erkeklerin, yaşlıların ve çocukların da yapabileceği bir spordur.

Spor bir yaşam tarzı olmalı!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir