Günlük hayatımızın bize getirisi olan yoğunluktan dolayı, nefes almaya bile fırsat bulamaz hale geldik. Egzersiz veya spor yapmaya bile vakit bulamaz olduk. Bu yüzden birçok hastalık ve sıkıntıyı beraberinde getiren sorunlar yaşamaya başladık. Hal böyle olunca bir durup düşünmek gerekiyor.

Günlük hayatımızın en azından bir kısmını koşmak ile geçirsek bile bize birçok faydasını göreceğiz. Günlük hayatımızda yediğimiz çoğu şeyin sağlıklı olmadığını ve hepsinin hazır gıdalar olduğunu biliyoruz. Bunları en iyi eritmenin, sadece kilo vermek değil diğer sağlık fonksiyonlarının da iyi yönde ilerlemesi adına yapılacak en güzel aktivite koşmaktır. Koşmanın faydaları konusuna değinecek olursak, şunlardan başlayabiliriz:

  • İnsanın motivasyonunu yükseltir ve kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Aynı zamanda stresi azaltma etkisi vardır.
  • Sağlık bakımından da birçok etkisinden söz etmek mümkündür. Mesela nabzı düzenler, kalp krizi riskini en aza indirger ve kalp sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır
  • Yağ yakımı yaparak kilo vermeye hızlandırmaya yardımcı olur.
  • Koşmak bacakların hem incelmesini hem de güçlenmesini sağlar.
  • Fit olmaya yararken aynı zaman da kondisyonu arttırır.
  • Eğer düzenli bir şekilde koşu yaparsanız, bu sizin kaygınızı ve varsa depresyon belirtilerinizi azaltacaktır. Koşucuların hayatları gözlemlendiği zaman, daha az strese girdikleri fark edilmiştir.
  • Her ne kadar ilginç gibi gelse bile, koşmak kişiye güven kazandırır. Özellikle öz güveni oldukça yükseltmeye yardımcı olur. Kişi koşarken hedeflediği zamana ulaşabilmeye çalışır. Bu sayede normal hayatında hedeflediği olaylara bağlı kalma derecesi artar.

Koşmanın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Koşmak ve daha geniş düşünürsek egzersiz yapmak, kişiye birçok pozitifliği beraberinde getirir. Aynı zaman da, zamanını iyi değerlendirmesini sağlar. En azından günde yapacağını yarım saatlik koşular; daha sağlıklı ve daha fit olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede mutluluğunuz daha çok artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir