Kombine rinoplasti temel olarak; burun estetiği yapılacak hastanın ihtiyacı ve istekleri doğrultusunda burnunun yüzüne uyumunu sağlamaktır. Bunun için yüzü bütün olarak ele alıp doğru güzelleşmeyi yakalamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda cerrahi ya da cerrahi olamayan başka uygulamalardan destek almaktadır.

Kombine rinoplasti yapılacak hastanın anatomisi, dudak, çene, yanak, kaş, alın, kulak gibi yüzün diğer bölümlerinde deformasyonların, silik ya da fazla belirgin olan duruşlarını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

Rinoplasti planlanan bir hastanın düşük kaşlarının ip askılama yöntemi (Fransız askısı) ile kaldırılması kombine rinoplastiye örnek olarak verilebilir. Ya da rinoplasti ameliyatına giren bir hastanın aynı seansta badem göz (fox eyes) hafif çekik ve kalkık hale getirilmesi de yine kombine rinoplastinin uygulamaları arasında yer almaktadır.

Orta yüz germe işlemi ile yüzdeki sarkmaların toparlanması, çene hattında ortaya çıkan sarkık yanakların toparlanması, belirgin bir çene hattı (jawline) oluşturulması, geride olan alt çene hattına dolgu ya da cerrahi işlem uygulamasıyla çenenin belirgin hale getirilmesi, kombine rinoplastinin bütüncül yaklaşım uygulamaları arasında gösterilebilir.

Derin nazolabial bölge (dudak üstü ve kenarında ki yarıklar) ortadan kaldırılarak yaşlı, yorgun, üzgün yüz görüntüsünün tamamen değiştirilmesi, yüz bölgesinin en temel noktaları diyebileceğimiz elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesiyle daha genç daha taze görünen bir yüz görüntüsüne ulaşılması mümkün olmaktadır.

kombine rinoplasti nedir

Kombine rinoplasti uygulamaları ile hastanın cinsiyetine göre feminen ya da maskülen görüntüler kazandırılabilmesi de kombine rinoplastinin kişiye özel uygulamalarının temel özellikleri arasındadır.

Alın, kaz ayakları ya da burun sırtında bulunan kırışıklıkların botoks yardımıyla ortadan kaldırılması, bu işlemlerin tek uygulamada ve aynı anestezi seansında gerçekleştirilmesi de kombine rinoplasti yönteminin seçenekleri arasında yer almaktadır.

Sonuçta yüzü bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, burun da bu bütünün orta noktasında yer alan en önemli parçası olarak düşünüldüğünde burnun düzeltilmesi tek başına yeterli değilse yüz bölgesinde bütün olarak estetik görünümü yakalamak için diğer cerrahi veya cerrahi olmayan medikal estetik uygulamaları eklemek kombine rinoplastinin temel unsurunu oluşturmaktadır.

Yüz bütünlüğünü sağlamak kombine rinoplastinin ana prensibini oluşturmaktadır.

Hasta açısından baktığımız zaman, yüzü bir bütün olarak görmek zaman ve maliyet açısından hastanın lehine sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Bütün bu uygulamaların hepsinin tek bir seferde yapılması; ameliyat ya da uygulama sonrası yaşanacak ağrılı, sancılı süreçlerin tek bir anestezi uygulamasında acıyı hissetmeden bitirilmesi, işlemlerden sonra ödem, morluk ya da kızarıkların aynı zamanda iyileşmesiyle hayal edilen o bambaşka yüze ulaşmak açsından daha mutluluk verici olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir