Herkes güzel giyinmek ister… Giyinmek ise bir sanattır. Bir kıyafeti kendine yakıştırmak veya kendi amacına en uygun kıyafeti ayarlamak iyi bir gözlemleyici olmayı, modayı, renk uyumu gibi konuları iyi bilmeyi gerektirir.

Giyinmek kişisel bir durumdur. Artık moda daha da kişiselleşerek standart olan kalıbını kırmaya başlamıştır.

Bir kıyafet seçimi yaparken veya uyumu tam sağlamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususlar kişisel beden ölçülerimiz, kıyafetin giyeceğimiz ortamla uyumu, renk tasarım ilişkisi gibidir.

Her insan farklı fiziki yapıya sahiptir. Bu nedenle giyinirken en başta temel alınacak konulardan birisi de boy ve beden ölçüsü olmaktadır. Bazı kıyafetler uzun boylularda daha iyi dururken bazı kıyafetler de kısa boylu kişilerde daha şık durmaktadır.

Kıyafet seçimi yaparken ne uzun boylu olmak ne da kısa boylu olmak uyum ve güzel giyinme açısında bir eksi veya artı değildir. Burada önemli olan beden ölçülerine en yakışanı giymektir.

kısa boylu kadınlar için elbise önerileri

Geleneksel moda gösterimlerinde bir kıyafet tarzı ortaya konulurken yanlış bir algı yerleşmiştir. O da kıyafetlerin üzerinde gösteren çalışanlar olan mankenlerin uzun boylu olması gerektiği yanlışı. Bunun sağlıklı bir nedeni yoktur elbette. Çünkü aynı kıyafet mağaza zincirleri tarafından talep edildiğinde sadece uzun boylular için değil, kısa veya orta fark etmeksizin her boy ölçüsüne sahip birey için üretilmektedir.

Biz de bu konuda kısa boylu kadınlar için daha şık görünmenin tüyolarını vermek istedik… İşte kısa boylu kadınlar için elbise önerileri:

 • Yüksek Belli Kıyafetler: Yüksek belli kıyafetler fiziğinizi çok daha ince göstermeyi sağlamasından dolayı dikkat edilmesi gereken en baş önerilerden olmaktadır.
 • Kısa Kesim Etekler – Mini Etekler: Mini etekler bacaklarınızı daha çok ortaya çıkararak hem daha alımlı hem de daha ince görünmeyi sağlamaktadır.
 • Uzun Topuklu Ayakkabılar: Topuklu ayakkabılar daha narin bir yürüyüş görünümü sağlarken aynı zamanda bacakları daha uzun göstererek çok kısa olma dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Dar Kıyafetler: Dar kıyafetler bedeni sararak daha fit bir görünüm kılmaktadır.
 • Doğru Desen: Desenlerin boy ölçülerine yakışır olması gerekmektedir. Örneğin bazı desenler beli daha kalın gösterir. Bu durum kilolu ve kısa boylu kadınlar için büyük bir dezavantaj olabilmektedir.
 • V Yaka: Kısa boylu bireylerin boyun ölçülerini daha uzun ortaya koymak onların kıyafetlerini ve görünümlerinin basık durmasını engellemektedir.

2 Replies to “Kısa Boylu Kadınlar İçin Elbise Tavsiyeleri

 • Recep
  Recep
  Reply

  Kadın olmak zor, hele ki kısa boylu kadın olmak daha zor. Bu arada site harika.

  • Kadınja
   Kadınja
   Reply

   Evet kadın olmak gerçekten çok zor. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir