Fitness yaparken giyilen kıyafetler ve kullanılan ekipmanların seçimi kadar doğru fitness ayakkabısını seçmek de son derece önemlidir. Günümüzde birçok spor markası, son teknolojiye uygun fitness ayakkabıları üretmektedir. Bu ayakkabılardan kendinize en uygun olanı bulmak, ayak ve bileklerinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca doğru antrenman ayakkabısı seçimi sizi olası spor kazalarından da koruyacaktır.

Fitness Ayakkabısı Seçerken Öne Çıkan Noktalar Nelerdir?

Ayak yapınıza ve yapacağınız spora uygun ayakkabıyı seçmek çok da zor değildir. Fitness ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları göz önünde bulundurarak doğru ayakkabı seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Yanlış ayakkabı seçimiyle yapacağınız spor size zevk vermeyeceği gibi çeşitli yaralanma ve burkulmalara da sebep olabilir.

Fitness Ayakkabısının Tabanı ve Yapısı

Doğru seçilmiş bir fitness ayakkabısı yana doğru hareket ederken ayaklarınızı desteklemelidir. Yan ayak destekli, düz ve yumuşak tabanlı ayakkabılar fitness için en uygun olan ayakkabılardır. İyi bir fitness ayakkabısıyla yanlara doğru hareket ederken takılıp düşme ihtimaliniz yok olur. Ayrıca burun kısmı geniş olan ayakkabılar parmaklarınızın da rahatlıkla hareket etmesini sağlayarak spor yaparken sizi daha konforlu hissettirecektir. Fitness sırasında yapacağınız atlama, zıplama gibi hareketler sonucunda özellikle ayağınızın topuk kısmında gerçekleşecek olan ağırlık şoku absorbe edilebilmelidir. Bu şokun kolayca absorbe edilebilmesi için topuk kısmında ve tabanında hava yastığı bulunan ayakkabıları seçebilirsiniz. İç tabanı etilen vinil asetat (EVA) isimli malzemeden yapılmış olan ayakkabılar iyi bir tercih olacaktır. EVA’nın sert ve yumuşak olmak üzere 2 farklı çeşiti bulunmaktadır. Gri EVA materyali daha sertken beyaz EVA materyali daha yumuşaktır. Fitnness ayakkabısı seçiminde iç tabanı yumuşak beyaz EVA materyali ile yapılmış olan ayakkabılar en doğru seçim olacaktır.

doğru fitness ayakkabısı

Fitness Ayakkabısında Doğru Beden Seçimi

Doğru seçilmiş bir fitness ayakkabısı ayağınızı tam olarak sarmalıdır. Ayağınızı çorap gibi saran ayakkabılar hareket kabiliyetinizi artıracağı gibi, ayaklarınızın ayakkabı içinde rahat etmesini de sağlayacaktır. Önemli olan bu sarma durumunun ayağınızı sıkacak boyutta olmamasıdır. Seçeceğiniz ayakkabı ayağınıza ne dar ne de bol gelmelidir. Ayağınız, ayakkabının içinde hareket etmemeli ve ayakkabının topuk kısmı hareket ederken kaymamalıdır. Baş parmağınızla ayakkabının ön kısmı arasında 1 cm’ye yakın bir boşluk olması da rahatça spor yapabilmenize olanak sağlar. Ayağınıza tam gelmeyen ve sıkan ayakkabılar bir süre kullanıldıktan sonra tırnak batması gibi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Fitness Ayakkabısının Materyali

Fitness ayakkabısının ağırlığı mümkün olduğu kadar hafif olmalıdır. Hafif bir ayakkabı sizi ekstra oluşacak yorgunluklardan kurtarır. Daha keyifli bir spor aktivitesi için siz de hafif materyalden yapılmış bir fitness ayakkabısı seçebilirsiniz. Seçeceğiniz ayakkabı ne kadar hafif olursa yaşayacağınız ayak yorgunluğu da o kadar az olacaktır. Ayakkabı materyali ile ilgili bir diğer önemli nokta da ayakkabının, hava alan bir materyalden yapılmış olmasıdır. Spor yaparken ayağınız hava almalıdır. Hava almayan ayakkabılar, uzun süreli kullanımlarda ayaklarınızda mantar oluşumu ve ayak kokusu gibi sorunlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Fitness Ayakkabısıyla da Şık Olabilirsiniz

Fitness yaparken, ergonomik ve sağlıklı kullanım sağlamanın yanında ayakkabınızın kıyafetinize uyması ve estetik olarak göze güzel görünmesi daha iyi hissetmenize yol açarak kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Özellikle kadın fitness ayakkabısı seçeneklerinde birbirinden şık alternatifler bulmak mümkündür. Erkek fitness ayakkabısı modelleri de son dönemde farklı renkleri içermektedir. Ancak klasik erkekler için siyah ve beyaz renkler her daim favori olabilir.

Siz de doğru fitness ayakkabısı seçerken bu noktaları göz önünde bulundurursanız spordan daha fazla keyif alabilir, aynı zamanda ayağınızın sağlığını da korumuş olursunuz. Fitness salonlarında rahat ve konforlu bir şekilde spor yaparken ayaklarınızın sağlığını da koruyabilmeniz için ayak yapınıza en uygun fitness ayakkabıları güvenli alışveriş seçeneğiyle Sportive‘de sizi bekliyor.