Merhaba Esra Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Babam askerdi. Görevi dolayısıyla bulunduğumuz Konya’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünden mezun oldum. 1994 yılında İzmir’de yayınlanan Yeni Asır Gazetesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Yüz Güzellik Kraliçesi yarışmasında kraliçe seçildim.1995 yılında İstanbul’a gittim. Gaye Sökmen – Sait Sökmen tarafından ajanslarına girdiğim taktirde reklamlarda, dizilerde oynayabileceğimi söyleyip ajanslarına kaydettiler. Deneme çekimleri sonucunda dizi teklifleri geldi. İlk olarak 1996 yılında Tanju Çolak’ın hayatını anlatan Kralın Hayatı isimli dizide Hülya Avşar’ı canlandırdım. Daha sonra Sırtımdan Vuruldum, Ne Ekersen, Mavi Düşler, İç Güveyi Billy, Şükran Büfe, Tirvana ve Kadın Severse, Kurtlar Vadisi gibi projelerde yer aldım.

2009 – 2012 yılları arasında Kanal A’da aralıksız yayımlanan “Esra Harmanda ile Hadi Konuşalım” adlı söyleşi programı herkes tarafından tanınmamı sağladı.

 • TRT 1’de 3 sezon 2012 – 2015 yılları arasında “İyi Fikir “ programını aralıksız hafta içi her gün canlı olarak
 • 2016 yılında Beyaz Tv’de “Sakın Kaçırmayın” hafta içi her gün canlı olarak
 • Show Tv ekranlarında 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yayınlanan sağlıktan yemek tariflerine, seyahatten modaya ve birçok önemli konuların işleneceği “Hayat Güzeldir” programını hafta içi her gün canlı olarak
 • Beyaz Tv’de 2018 “İyi ki varsın”
 • Show Tv’de 2019 hafta sonları life style bir program olan “Hayat Güzeldir Hafta Sonu”

programlarını sundum.

24 Şubat 2020’den itibaren yeni bir kuşak programına imza atacağım. “ESRA’YLA SİZİN İÇİN”. Hafta içi her gün 12.00 – 14.00 arasında canlı olarak ekrana gelecek. Kadına dair her konuya yer vereceğiz.

Gazeteci Önder Çorlu ile evlendim. Erbil adında bir oğlum var. 2015 yılında boşandım. 2017 Haziran ayında ikinci evliliğimi Profesör Doktor Bora Farsak ile yaptım.

esra harmanda farsak röportaj

Kitaplarım: 

2012 – Hadi Konuşalım
2013 – Hadi Konuşalım – Söyleşiler: 2

TV Programlarım: 

2017: “Hayat Güzeldir” adlı programın sunuculuğunu yapmaktadır. (Show Tv)
2012 – 2015: “İYİ FİKİR”, TRT 1, Hafta içi her gün 2 saatlik canlı yayınlanan kadın kuşağı programını sundu.
2009 – 2012: Esra Harmanda ile “Hadi Konuşalım”, Kanal A, canlı yayınlanan programı hazırlayıp sundu.
2008: “Esra Harmanda ile Üsküdar’da Sabah” Kanal A, canlı yayınlanan programı hazırlayıp sundu.
2000 – 2002: Pazar Eğlencesi, TGRT, canlı yayınlanan programı hazırlayıp sundu.
1996 – 1998: Show Başlıyor, Show Tv, sunuculuğunu yaptı.
1999: Cine-Sinema, CINE-5, sunuculuğunu yaptı.

Filmlerim ve Dizilerim:

2016 – Sekerat Son (Sinema Filmi)
2007 – 2009 – Kurtlar Vadisi Pusu (Hemşire Elvan) (TV Dizisi)
2006 – Kadın Severse (Aslı) (TV Dizisi)
2000 – İmparator (Narin) (TV Dizisi)
2000 – Tirvana (Esra) (TV Dizisi)
1999 – Şükran Büfe (Pembe) (TV Dizisi)
1999 – İç Güveyi Billy (Arzu) (TV Dizisi)
1998 – Mavi Düşler (TV Dizisi)
1997 – Sırtımdan Vuruldum (Sırma) (TV Dizisi)
1997 – Ne Ekersen (Sinema Filmi)
1996 – Kralın Hayatı (Hülya Avşar) (TV Dizisi)

esra harmanda farsak kimdir

 1. Televizyon dünyasına nasıl adım attınız?

Güzellik yarışmasında aldığım dereceyle yarışmayı yapan kanal ATV böyle bir teklifte bulundu. Yönetmen Kudret Sözer çekeceği yılbaşı canlı yayınında İzmir’den bana bağlanmak suretiyle sokak röportajları yapmamı istedi. İlk ekrana çıkışımdır.

 1. İyi bir oyuncu olmak için hangi eğitimlerin alınması gerekmektedir?

Konu tiyatro ve müzikal oyunculuğu ise sorduğunuz ses, nefes, konuşma, solfej gibi tüm dersler gerek konservatuar ve gerekse denk okullardan alınmalı. Ama dizi veya sinema için sadece kamera önü eğitim yeterli diye düşünüyorum. Bunu şu anda gerek dünyada gerek bizde hayranlıkla izlediğim isimlerin geçmiş hikayelerine bakarak görüyoruz zaten. Önce yetenek. Bu iş okulla ancak sınırlı bir yere kadar varıyor.

 1. Sinemada mı yoksa dizide mi oynamayı daha çok seviyorsunuz?

Sinema. Çünkü dizilerdeki köle sistemi maalesef değişemiyor. Oyuncular ama özellikle de teknik ekip için çok çok üzülüyorum.

 1. İlk rol aldığınız film ve dizi nedir?

Beni takip edenler Kralın Hayati dizisini ilk isim olarak bilirler. Orada  Hülya Avşar’ı oynamıştım Show Tv’de. Bütün gazetelerin ilk sayfasında ikimiz vardık. “Hangisi güzel?”, “Hülya güzel, Esra genç” vs. gerek çekimler başlamadan, gerek yayına girdikten sonra sayısız haber çıktı.

Ancak ben TRT1 için çekilen Bahattin Özcan’ın yönettiği “Ne Ekersen” isimli dönem filmiyle başladım oyunculuğa. 1940larda geçiyordu. Çok güzel bir işti.

yazar esra harmanda farsak

 1. Rolünüze hazırlanırken neler yapıyorsunuz?

Gözlem yaparım. Ayna karşında çalışırım. Evdekilere o gün çekilecek sahneyi oynar fikir alırım. Çünkü seyredecek olanlar onlar. Onları role inandırırsam herkes inanır.

 1. Beğendiğiniz ya da beraber rol almak istediğiniz oyuncular kimlerdir?

Selçuk Yöntem, Çetin Tekindor, Haluk Bilginer. Bu 3 dev isimle oynamayı çok isterdim.

 1. TV sunuculuğu da yaptınız. Yaptığınız programlar izleyici tarafından beğenildi. TV programcılığı hakkında neler söylemek istersiniz?

Benim asıl işim TV programcılığı. Meslek hayatımın dörtte üçü TV programcılığıyla ve canlı yayınlarla geçti. Büyük bir aşkla ve tutkuyla yapıyorum işimi.

 1. TV programı sunuculuğunun zor ve güzel yanları nelerdir?

10 yıl her gün canlı yayında olan birisi olarak bu sorunuza içtenlikle cevap vereceğim. En güzel yanı adrenalin bağımlısı yapıyor sizi. Canlı yayın demek ip üstünde yürümek demektir. Kriz anlarını yönetmek pratik zeka ve tecrübe gerektirir. Zordur. Hem azami kontrollü olup hem bunu seyirciye hissettirmemek, hem sağ kulakla ve beyinle konuğa hem sol kulan ve beyinle rejiye odaklanmak gerekir. Hepsi bir yana en zorlandığım konu her gün değişim kıyafetle yayına çıkma zorunluluğu. Sponsor bulmak gitgide daha da zorlaşıyor. Her gün Cem Yılmaz’ı anar oldum. Siyah pantolon siyah tişörtü. İlk kadın sunucu olursam şaşırmayın.

oyuncu esra harmanda farsak

 1. “Hadi Konuşalım” adında iki kitabınız yayınlandı. Kitap yazma fikri nasıl oluştu?

Hadi Konuşalım aynı isimle yaptığım programın kitap hali aslında. 2 kitabım var. Bu fikir tamamen konuklarım ve yayınevimden gelen istekle oldu. Altın Kitaplara ne kadar Yayınevi sahipleri Batu Bozkurt ve Erden Heper’e bana ömrüm boyunca gurur duyacağım. Bu iki kitabı yazma fırsatı verdikleri için çok buradan bir kez daha teşekkür ederim.

 1. Gelecek ile ilgili projeleriniz nelerdir?

24 Şubat Pazartesi yeni programım “Esra’yla Sizin İçin,” 360 kanalında yayınlanmaya başlayacak. Yine canlı yine heyecanlı. Yine hafta içi her gün. Kadın kuşağı. İçinde kadına dair bütün köşeler olacak. Gündemi yakından takip etmenin yanı sıra uzman konuklar yemek, astroloji, ilişkiler, çocuk, hobi köşesi, pratik bilgiler olacak. Çok heyecanlıyım. Çünkü yıllardır ilk defa içime bu kadar sinen bir işin içinde oluyorum. Başarılı ve vizyon sahibi genel müdürümüz Oğuz Altuğ Demirel’i çalıştığı kanallardaki başarılı işleri kadar hayranlıkla takip ederdim. Dolayısıyla Bir gün bu teklifle bana geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Kadınlardan oluşan aklına ve kalbine güvendiğim genç ve dinamik bir ekiple çalışıyorum. İçim kıpır kıpır. Gerçekten inandığım bir projeyle, seyircimle kucaklamaya geliyorum.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Dizi: İzleyiciyim.

Film: Keşke.

TV Program: Hayatım.

Hadi Konuşalım: Beni var eden.

Bu güzel röportaj için Kadinja.com’a çok teşekkür ederim.

Sunucu, Oyuncu ve Yazar Esra Harmanda Farsak İletişim Bilgileri