İnsanoğlu zor günlerden geçmektedir. Çin’de ortaya çıkan bir virüs nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlar diken üstünde yaşamaktadırlar. Koronavirüs ile yatıp Koronavirüs ile kalkılan bugünlerde sürekli yeni bilgiler, sürekli yeni sayılar ortaya çıkmaktadır.

Covid- 19 isimli bu virüs 2020 yılına damgasını vurmuştur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünya çapında “pandemi” ilan edilmesine neden olmuştur. Etkilenmeyen ülke neredeyse yok denecek kadar azdır. Solunum yolu ile bulaştığı için maske hayatın vazgeçilmezi haline gelmiştir. İnsanların diğer bir vazgeçilmezi ise Koronavirüs’ten etkilenen hasta sayılarını takip etmektir.

Tüm dünyadaki insanların dillerinde “yenidünya düzeni” kelimeleri dolaşmaktadır. Bu düzende sosyal mesafe ile maske ayrılmaz bir bütün olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, gerçekten bahsedildiği kadar korkutucu mudur bu virüs ve salgın durumu? Şuan için herhangi bir ilacı ya da aşısı bulunamadığı için riskleri devam etmekte olmasına rağmen belirtildiği gibi sosyal mesafe ile önerilen diğer kurallara uyulduğu taktirde bulaşma olasılığı azalmaktadır; fakat kurallar göz ardı edildiği anda sayılarda istenmeyen şekilde artışlar görülmektedir. İşte bu nedenle dünya çapındaki durumu anlatabilmek ve insanların daha kolay anlamalarını sağlamak amacı ile  “Dünya Koronavirüs Haritası“ çıkarılması söz konusu olmuştur.

Dünya üzerindeki Koronavirüs vaka sayıları ve gerçekleşen ölümler merak edilmektedir. Bu nedenle Dünya Koronavirüs haritası yapılma ihtiyacı doğmuştur. Bu harita sayesinde insanlar;

  1. Ülkeler çapında onaylanmış vaka sayılarını,
  2. Merak edilen bir ülkede İyileşen hasta sayılarını,
  3. Ülkelerde gerçekleşen ölüm sayılarını an be an takip edebilmektedirler.

Bu haritalarda yazılan veriler günlük olarak güncellenmektedir. Ayrıca istatistiki bilgilerin depolanmasına da olanak sağlamaktadır.