Soğuk kış günleri ardımızda kalırken, kimi kalıcı hasarları bünyemizde bıraktığını görüyoruz. Her ne kadar, tüm sıkıntıları bir çözümü olacak olsa bile, insanın görüntüsünü etkileyen etmenler, her an moral bozukluğuna sürükleyebiliyor. Soğuk havaların bize kattığı şeylerden bir tanesi de: dudak morarması. Kışın, kan dolaşımı nedeniyle ortaya dudak morarmaları çıkabilmektedir. Kan dolaşımı ne kadar yavaşlarsa, dudaklarda o denli moraracaktır. Aslına bakarsanız sadece küçük bir etken gibi gözükebilir ama kimi iç hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıktığı görülmektedir. Bu bakımdan, dudak morarması, iki güne geçer diye kesinlikle düşünmeyin.

Dudak Morarması Neden Olur?

Dudakta morarma, çoğu zaman insanların yaşam standartları ile ilgili bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesela, aşırı alkol ve sigara kullanımı dudaklarda morarmaya neden olur. Aynı zamanda sadece sigara ve alkol ile ilgili bir durumdan dolayı değil, aşırı çay ve kahvede dudak morarmalarına neden olur. Dudak morarması nedenleri olarak, bazı hastalıklarda gösteriliyor, anemi ve siyanoz gibi, çok fazla güneşte kalmak ve dudak çatlaklarının meydana gelmesiyle de, dudak morarması oluşabiliyor.

Dudak Morarması Nasıl Geçer?

Dudak morarmasına çözüm bulmak pek de zor olmayan bir durumdur. Bu bakımdan hayatınızda olan bazı şeyleri azalmanız eğer yapabiliyor iseniz de çıkartmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Dudaklar sürekli nemli tutulmalıdır ve soğuktan geldiğiniz veya soğuğa çıktığınız zamanlarda, gereken nemlendiricilerle nemlendirmek gerekmektedir. Sigara ve alkolü mümkün oldukça az içmeye çalışmak gerekmektedir. Klorlu sudan uzak durulmalıdır, bu da dudakları morartan bir etmendir. Dudak morluğu, bu kadar basit etmenler sayesinde kurtulunur bir durumdur. Ama bahsettiğimiz üzere ciddi hastalıklarında habercisi olabilir.

Dudak Morarması İçin Bitkisel Çözümler

Her ne kadar normal ve kolay yöntemler işe yarayacak olsa bile, kimi bitkisel çözümleri de uygulamakta fayda var. Bu bakımdandır ki; bitkisel çözümlere değineceğiz.

 • Dudak Morarmasına Muzlu Uygulama

Sadece bir tane muz ile bu çözümü uygulayabileceksiniz. Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu yöntem için, bir adet muzu kabuğu ile birlikte ezmeniz gerekecektir. Ve daha sonra dudaklara sürülen muz, dayanacak noktaya kadar dudakta durulmalıdır.

 • Dudak Morarması İçin Salatalık ve Buz Uygulaması

Bu uygulamayı biraz buz be bir adet salatalık ile halledebilirsiniz. Bu uygulama günde en fazla bir kere uygulanmalıdır. Bir tane salatalık kabukları soyulduktan sonra rendelenerek, buzla ile soğutulur. Daha sonrasında dudaklara sürülerek, 20 dakika kadar bekletilir.

Dudak Morarması Tedavisi

Dudakta morarma neden olur gibi sorular sorulmaktadır kimi zaman. Ama bunun tedavisi her zaman doğal yöntemlerden geçmemektedir. Sigaradan kaynaklı bir morarma meydana geldiyse ve aynı zamanda bu morarma soğuktan da olabilir, tedavisi doktor kontrolünde ilaç kullanmaktır.

6 Replies to “Dudak Morarması Nasıl Geçer?

 • Hüseyin Özdemir
  Hüseyin Özdemir
  Reply

  Tam aradığım bilgileri buldum gerçekten çok güzel bir site teşekkür ederim.

  • Kadınja
   Kadınja
   Reply

   Rica ederiz, faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize. 🙂

 • Hayati
  Hayati
  Reply

  Dudak morarması nasıl geçer sorusuna güzel yanıt vermişsiniz. Teşekkürler.

  • Kadınja
   Kadınja
   Reply

   Rica ederiz. İlginizden dolayı biz de size teşekkür ederiz.

 • Meltem
  Meltem
  Reply

  Dudaklarımı istemsizce ısırıyorum. Bu yüzden de morarma oluyor. Bunun geçmesi için bir yol var mı?

  • Kadınja
   Kadınja
   Reply

   Yazımızda bir kaç çözüm tavsiyesinde bulunduk. Umarız sizin için yararlı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir