Merhaba Sevil Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız? Sevil Deniz kimdir?

Adım Sevil Deniz. Turizmci ve Seyahat Yazarıyım. 26 senedir turizm ve organizasyon sektöründeyim. Marmara Üniversitesi’nden Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. 35 yaşımdan sonra da,  Konaklama İşletmeciliği, Medya ve İletişim, Aşçılık bölümlerini okudum. Turizme gönül verenlerdenim. Bir de artık eğitimciyim.

 1. Neden ve nasıl turizmci olmaya karar verdiniz?

Galiba kendimi bildim bileli turizmciyim ben. Babam iş insanıydı ve çok yoğun çalışan biriydi. Beraber kaliteli zaman geçirmek adına genelde her hafta sonu bizi farklı bölgelere götürürdü. Cuma günleri bazen okuldan izin alınıp pazar gecesine kadar seyahatler annemle organize ederlerdi. Gezgin ruhum o yaşlardan beri aktif anlayacağınız!

Lise yıllığımda arkadaşlarım “Sevil’i ileride bir otelin yöneticisi olarak göreceğimizden eminiz.” demişler. Ben hayalimi gerçekleştirdim ve otel genel müdürü oldum. Hayallerinizi belirleyin ve gerçekleştirmek için arkalarından koşun! Aklınıza koyarsanız ve de çalışırsanız gerçekleştirilmeyecek hayal yoktur.

sevil deniz hakkında

 1. Size göre seyahat etmek nedir? Seyahat etmek sizin için bir yaşam tarzı mıdır?

Seyahat, kültürleri tanımak, yeni coğrafyaları keşfetmek, gastronomik açıdan deneyim kazanmak, sosyal çevre edinmek bunun gibi binlerce kelimeyi yazabilirim. Evet seyahat benim yaşam tarzım. Her seyahatten döndükten sonra yenilenirim ve bir sürü değerli mücevher ile geri dönerim. Mücevherlerim benim dünyanın her bir köşesinde tanıdığım dostlarımdır. Seyahatten döndükten sonra da iletişimi asla koparmam. Önemli günlerini hatırlamaya çalışırım. Beni ziyarete gelirler ve burada onları gezdiririm. Türk geleneklerini onlara yaşatırım.

Seyahat etmek bana göre, özgürlüktür, huzurdur, keyiftir, deneyimdir. Seyahat kısaca yaşam tarzınızdır.

 1. Gezi rotanızı neye göre belirliyorsunuz?

Türkiye’de gezmediğim terör bölgeleri hariç bir yer kalmadı. Hatta bazı yerleri işim gereği oldukça fazla bile ziyaret ettim. Dünya’da da gezmediğim oldukça az ülke var. Ben mutlu olduğum her yere 20-30 kere bile gidebilirim. Dünyanın her yerini gezmek gibi bir niyetim yok! Savaş olan, huzursuzluk olan yerlere gitmiyorum. Hijyen de benim için oldukça önemli. Bu yüzden bazı ülkeleri es geçebilirim. Gittiğiniz yerde huzur duymanız ve keyif almanız önemli. Herkesin gitmiş olduğu yere gitmem gerekmiyor. Güvenli hissedeceğiniz, keyif alacağınız, huzur duyacağınız yerde ancak tatil yapabilirsiniz. Korku ve huzursuzluk içindeki günler tatil değildir.

 1. Bir gezginin çantasında olmazsa olmazı nelerdir?

Benim için ailemle iletişimim için en önemlisi cep telefonum, fotoğraf makinem, her bölgeye göre seçtiğim özel kıyafetlerim, çok uzun keşifler için rahat bir spor ayakkabı, dünyanın her yerine taşıdığım Türk Kahvesi makinem mutlaka olmalı!

sevil deniz kimdir

 1. Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz? En çok hangi ülkeyi beğendiniz? “Ben ülkem dışında burada yaşayabilirim.” dediğiniz bir ülke oldu mu?

İnanın kaç ülke gezdiğimi hiç saymadım ve saymak da istemiyorum. Çünkü 30 kere gittiğim ülkeler var! Yaşayabileceğim ülkeler arasında, kültürlerini kendi ülkemle bağdaştırdığım İtalya ve Yunanistan var! Avustralya Sidney’de doğmak isterdim. Orası da ayrı bir ülke. Kültürlerine aşık olduğum bir ülke Avustralya. Ölmeden önce herkesin görmesi gereken insana, doğaya, tarihe değer veren bir ülke. Singapur Havayolları’nda çalıştığım yıllarda Singapur’a iş için çok sık giderdim ve hayrandım o ülkeye. Küçük bir ada olmasına rağmen düzenli, keyifli ve ilgi çekici bir destinasyondur Singapur.

 1. Türkiye’de nereleri gezdiniz? En çok hangi şehrimiz sizi heyecanlandırdı?

Daha önce de belirttiğim gibi terör bölgeleri hariç her yeri gezdim. Karadeniz yaylaları bizim için bir cennet ama ne yazık ki biz değerini bilemiyoruz.

Gaziantep en sevdiğim gastronomi şehridir. Datça, Bozburun, Hisarönü, Kaş, Kalkan, Kelebekler vadisi, Kapadokya ve Bozcaada en sevdiğim destinasyonlar arasında yer alır.

 1. Gezmek görmek istediğiniz nereler kaldı?

Şu anda Antartika, Galapagos ve Yeni Zellanda hayallerimi süslüyor. Bu üç destinasyonu da tamamlarsam gitmek istediğim çok da bir yer kalmadı diyebiliriz.

sevil deniz röportaj

 1. Farklı yerler görmek, farklı insanlar ile tanışmak nasıl bir duygu? Gezdikçe kendinizde ya da iç dünyanızda değişimler oldu mu?

Harika bir duygu. Her seyahat sonrasında yenileniyorum. Vizyonum değişiyor ve birçok arkadaşa sahip oluyorum. Hepsinin bana kattığı ayrı bir değer var.  Bu deneyimleri kazandıktan sonra öğrencilerimle de paylaşıyorum.

 1. Türkiye’nin lüks seyahat konseptindeki yazarlarından birisiniz. Ve aynı zamanda seyahat tasarımcısısınız. Sevil hanım, turizm alanında hangi sektörlerde hizmet vermektesiniz?

Ben turizm & pr ve event danışmanlığı hizmetleri vermekteyim.  Balayı organizasyonları, kişiye ve kurumlara özel seyahatler, gastronomi turları, event ve catering hizmetleri, düğün organizasyonları neredeyse turizmle ilgili her konuda ekibimle birlikte hizmet veriyoruz.

 1. Kişiye özel hizmetlerinizden biri olan balayı hizmetini evlenecek olan çiftlere sunarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Balayı çiftlerimizle öncelikle harika bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Onların hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları tüm aktiviteleri öğreniyorum. Gitmek istedikleri destinasyonları öğrenip, onların istediği tarihte hava şartlarına, onların ilgi alanlarına uygun olup olmadığını araştırıp en doğruyu onlar için seçmemiz lazım.  Biz insanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu yüzden balayı organizasyonları benim için oldukça önemli! Yaptığımız sürprizlerle telefonun diğer yanından çığlıklarla birlikte teşekkürler geldiğinde o zaman güzel bir iş yaptığımı hissediyorum.

sevil denizin hayatı

 1. Genelde balayı için Antalya önerilmektedir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Antalya güzel bir destinasyon fakat yeni destinasyonların görülmesi de gerekiyor. Ege’nin yeni açılan harika balayı otelleri mevcut. Kaş, Kalkan, Fethiye, Marmaris arasında harika köyler ve kasabalar tercih edilebilir.

 1. Turizmde trendler neye göre belirleniyor? Bu kışın turizm trendleri nelerdir?

Her sene biz turizmciler yeni trendler ortaya çıkartırız. Bu trendler Belize, Bali, Kualalumpur, Phuket her zamanki gibi popüler. Osaka, Deauville, St, Lucia, Kamboçya… Yurt dışından ülkemize de oldukça fazla turist geliyor. Trend listesinde artık ülkemiz de bulunuyor.

Bu kışın trendleri, Kartalkaya, Kapadokya, Gaziantep, Hatay, Eskişehir, Safranbolu…

turizmci sevil deniz

 1. Turizm deneyimlerinizi de insanlar ile paylaştığınızı biliyoruz. Seyahat yazarlığı yapmanın zorlukları ve güzel yanları nelerdir?

Doğru ve güvenilir bilgi vermek için çok araştırıp deneyimliyorum. Yerel halktan bilgiler alıyorum. Yerel acentelerle iletişimde oluyorum. En güvenilir, en iyi yerleri deneyimleyip okuyucularımla paylaşıyorum. Bugüne kadar çok şükür ki hep deneyimleyip hep teşekkürlerini bildirdiler. Benim gittiğim seyahatlerden sonra hemen rotalarını oluşturuyorlar, benim konakladığım otellerde kalıyorlar. Deneyimlediğim restoranlarda tadım yapıyorlar bir de bana teşekkür fotoğrafı gönderdiklerinde benden mutlusu yok tabi ki.

 1. Yazılarınızı hangi mecralarda yayınlıyorsunuz?

www.sevildeniz.com adında bir web sitem var. Yıllardır kemikleşmiş bir gezgin kitlesi onu izler. Hatta şirket sahipleri yeni destinasyonlara tur hazırlarken benim yazılarımı baz alıyorlarmış.  Yazmadığım 100’e yakın yazı bulunuyor. İş yoğunluğum nedeniyle bazen yazıları yetiştiremediğim zamanlarda çok üzülüyorum. O zaman gerekirse sabahlayıp yazıları yetiştiriyorum.

Birçok dijital mecrada yazılarım yayınlanıyor. Bunlar arasında pudra.com, marieclaire.com.tr, trendsetter.com.tr, oggusto.com, hurriyet.com.tr, skyscanner.com bulunmaktadır.

Marie Claire Travel, Marie Claire, Crystal, Trendsetter, Jetlife, Alem dergilerinde ve Akşam gazetelerinde de yazılarımı paylaşıyorum.

 1. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktasınız. Sosyal medya hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sosyal medyayı doğru kullanırsanız harika geri dönüşümler alabiliyorsunuz! Benim gerçekten de yıllardır takipçilerim değişmedi. Dünyaca ünlü kişiler de beni takip ediyor bu insanı o kadar mutlu ediyor ki. Takipçilerim benimle birlikte seyahatlerimi deneyimliyorlar. Ben doğruyu da yanlışı da rahatlıkla paylaşabilen biri olduğum için onlar da çok rahatlar. Benim telefon numaramı bile bilirler ve istedikleri konuda soru sorarlar. Facebook ve Instagram ailem gerçekten de beni dünyanın her yerinde yalnız bırakmazlar. İyi ki varlar!

 1. Gastronomi alanında da çalışmalar yapmaktasınız. Bununla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz? Bir yemek kitabı yazma düşünceniz var mı?

Okuduğum son üniversite Gastronomi alanında. Üniversite eğitimimde mezun olduğum 4’ncü ve son bölümüm Aşçılık! Yemek yapmak seyahat etmek kadar beni mutlu eden bir şey! Ben anneannemi ve annemi izleyerek yemek yapmayı öğrendim. Anneannem rahmetli o kadar güzel yemekler yapardı ki! Yaptığı yemeklerin kokusu dört katlı yalının en alt katına dış kapıya kadar gelirdi. Ben o kokuları koklayarak son katta mutfağa girmeden yemeğin ismini söylerdim. Ailemin zeytinyağlı yemeklerinin dışında dışarıda kolay kolay yemek yemem. Hepsi birbirinden leziz ve süslenerek hazırlanarak yemeklerdir. Anneannemin mutfağından olan yemekleri bir kitapta topladım bitmesine az kaldı yakın bir zamanda yayınlanır herhalde… Canım annem de harika yemekler yapar. Ona da ayrı bir kitap hazırlayacağım! Ayrıca gastronomi seyahatleri ve eventleri gerçekleştiriyoruz.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Seyahat Etmek: Tutku

Cesaret: Anahtar

Yemek: Haz

Yazmak: Paylaşmak

Turizmci, Pr Danışmanı ve Seyahat Yazarı Sevil Deniz İletişim Bilgileri