Tüp bebek tedavisi, doğal yoldan gebelik durumu olmayan veya imkansız olan kişilere uygun bir yöntem olarak biliniyor. Tüp bebek tedavisi yaklaşık 40 yıl önce ilk kez uygulanmaya başlanmış ve başladığı günden günden bu yanan artarak tedavi bir yöntemdir. Doğal yolarla ve sıfır bir maliyetle kadınların büyük çoğunluğu hamile kalabiliyor. Ancak bazı durumlardan dolayı gebelik oluşturulması imkansız veya uzun süre gebelik beklentisi içinde olanlar için tüp bebek istanbul olarak onlara yardımcı oluyoruz.

Tüp Bebek Fiyatları

Türkiye genelinde tüp bebek fiyatları genel olarak benzer düzeyde yer alıyor. 2021 yılı tüp bebek fiyatları genel olarak 8-10 bin lira bandında bulunuyor. Bazı şehirlere ve tüp merkezlerinde kullanılan ekipmanların durumlarına göre değişebiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tüp bebek tedavisinde kadın vücudunda üretilen yumurta hücreleri alınarak laboratuvar ortamında erkek spermi ile döllendirilmesidir. Tüp bebek tedavisinden bazı aşamaları bulunuyor. Bunlar yumurtalıkların iğnelerle uyarılması, yumurtaların toplanması, laboratuvarında yumurta ile spermin döllendirilmesi ve en sonunda embriyo transferi olmaktadır.

Yumurtlama Tedavisi

Bebek sahibi olmada eğer kadında yumurtlama ilgili problemler varsa ilk olarak bunun tedavisine başlanılır. Yumurtlama ile problemlere adet düzensizlikleri ve kistler neden olur. Yumurtlama tedavisinde ağızdan alınan haplar günlük olarak kullanacağı gibi hormon iğneleri de kullanılabilir. Yumurtlama tedavisi sayesinde gebe kalma oranı %15-20 arasında yer alıyor. Bu yöntem 3-4 sefer kullanıldığı halde gebelik meydana gelemiyorsa aşılama veya tüp bebek tedavilerine başlanabilir.

Aşılama Tedavisi

Kısırlık, iktidarsızlık, meninin geriye doğru akması gibi hastalıklar veya psikolojik sebeplerden dolayı kadın ve erkeklerde yumurta bozukluklarına neden oluyor. Aşılama yönteminde erkek tarafından alınan sperm laboratuvar ortamına alınarak iyi ve kaliteli olanlar sıvı içinde yoğunlaştırarak katater yardımı ile kadın rahmine verilir. Doğal yollardan çocuk sahibi olmayan insanların kullanıldığı önemli bir yöntemdir. Sperm sayılarına ve kalitesine bağlı bu yöntemin gebelikte başarı oranı %20 civarında yer alıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygulanabilir?

Tüpleri tıkalı olan, ciddi şekilde hasarlı ve hatta tüpü olmayan kadınlar bu yöntemden yararlanabilir. Tüplerde iltihap olması ve erkek adaylarında sperm sayısı azlığı gibi durumlarda da bu uygulama yapılır. Tüp tedavisine geçilmeden önce kişilerden bazı testler istenmektedir. Eğer bu testler sonucunda açıklanmayan bir kısırlık durumu da varsa bu yön tercih edilebilir. Sağlık bir gebelik ve bebek elde etmek için eccklinik merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.eccklinik.com/tup-bebek/