Çocuk yetiştirirken destek almak için okuduğunuz kitaptaki tüyolar işinize yaramadıysa, bu, o kitabın başka bir döneme veya kültüre hitap ettiğini gösterir. Rafları dolduran çoğu ebeveynlik kitabı, birbiriyle neredeyse zıt nasihatler içerir ve anne babaların kafasını karıştırır. “Keşke ülkemiz kendi modern ebeveynlik felsefesine sahip olsaydı” diye içinizden geçiriyorsanız, size bir haberimiz var…

2010’dan beri kültürlerarası ebeveynlik üzerinde araştırmalar yapan yazar Gülüş Türkmen’in önerdiği Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik yaklaşımı, tavsiyelerin üzerinde yaşadığımız topraklara, içinde bulunduğumuz döneme ve kendi aile dinamiklerimize göre biçimlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Üç yıldır bağımsız organizasyonlarla kendi söylemlerini duyuran Türkiye temelli bu yaklaşım, psikoloji biliminin duayenleri arasında sayılan Edward Deci ve Richard Ryan’dan aldığı övgü dolu yazı ile bu yıl uluslararası literatüre girdi.

Deci ve Ryan, iki yıldır birlikte çalıştıkları Dr. Özge Kantaş’ın eşliğinde “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” adı altında yapılan tüm çalışmaları, otuz beş yıldır psikoloji dünyasında kullanılan “Öz Yönetim Kuramı” çerçevesinde değerlendirdiler. Richard Ryan, Aralık ayında Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkacak “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kitabına yazdığı önsözde “Türkiye’nin kıymetli uzmanları ve sosyal medyanın sevilen ebeveynleri, konuları güncel ve yerel bir dille, yaşadıkları ülkede uygulanabilecek gerçek örnekler eşliğinde sunuyorlar” diyor ve ekliyor:

“Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik felsefesini size büyük bir zevkle sunuyor, teklif ettiği ‘nasıl iyi ebeveyn olunur’ sorusu etrafında şekillenen çalıştayı kabul etmenizi öneriyorum. Bu yaklaşım bir iletişim başlatıyor ve bu iletişimin doğru yönde ilerlemesini sağlıyor.”

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik, uluslararası literatür tarafından tanınan ilk Türk ebeveynlik felsefesi oldu. “Türkiye’de hiç yeni fikir üretilmiyor” diye hayıflanan büyüklerimize müjdeleriz!

Bir sonraki Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Konuşmaları, 7 Aralık Cumartesi günü Ankara Norman Anadolu Lisesi’nde yapılacak.

Daha fazla bilgi için: www.sieturkiye.com