Dijtal platformlarda kendimizi alamadığımız, birkaç bölümünü aynı gün içerisinde izlediğimiz birçok dizi var. Özellikle 40 dakikalık ve az bölümlü diziler, takip edilmeye bire bir reçete. Yangına körükle giden meraklarımız, her mesajdan mutlu son bekliyor. Kimisi seyirciye bıraksa da kimisi de seyirciyle kalıyor. Duygu alışverişi ve birden fazla bölüm tüketme arayışına girilen bu günlerde, platformların halay başının çiçekli mendili gibi dikkat çeken Netflix, sen bu işi biliyorsun diyerek; farklı bedenlerin aynı dünyasına izleyiciyi çekmeyi başarıyor

Konuları ister hafif, ister ağır olsun herkesin kendisinden bir şeyler ile özdeşleştiği türüne göre birçok dizi izleyebiliyor. “Herkesin bir hayali var ve her ne olursa olsun gerçekleşmeli!” sloganından yola çıkarak Netflix’in 7’den 70’e süslediği ve kişiyi değiştirmeye odakladığı vizöründe, yeni yaşamlara yer vermekte.  “Hangi ipin ucundan tutsam; Tarzan oluyorum derdinden, çıkmayan saçların mucizesine giden yoldaki kahraman oluş hikayeleri, mesajını dilediği gibi iletiyor. Mesaj alındıktan sonra önemli olan da izleyicinin tepkisi! Ağlamak, gülmek, kırlarda tepinmek, şaşırmak, üzülmek, küsmek; insana ait ne varsa, insanın kendi elinde. Kişisel Gelişim dramaları olarak adlandırdığımız kategoride, izlemeniz gereken ve kendi yaşamınızın iç mimarı olacağınız işleri sizler için derledik.

  1. Anne With An E (2017)

Klasik çocuk edebiyatı olan ve birkaç kez film olarak çekilen dizi, Breaking Bad’in de yaratıcılarından olan Moira Valley Beckett tarafından üretilir. Aslen Kanada’da yayınlanan hikaye ortak zamanlı olarak Netflix’de yer almaktadır. Anne isimli bir küçük kız, yetimhaneden tarım işçisi olarak Marilla ve Matthew kardeşlerin birlikte yaşadığı evin çiftlik işlerine bakacak kişi olarak gönderilir. Erkek bekleyen ikili, hayal kırıklığına uğrar. Hayalperest, çenesi hiç durmayan, iyi niyetli ve Yeşilçam geçmişinden dramın sillesini dibine kadar sıyırmış acı dolu küçük bir kız, “İşte feminizm geliyor!” sözüne kucak açıyor. 19. yüzyılın sonlarını konu alan yapım Anne’nin Green Gables kasabasına girdikten sonra, hiçbir şeyin aynı kalmayacağını ve bir aile olmanın öneminden, güzellik algısına, arkadaşlık ilişkilerine, cinsiyet ve ırk ayrımcılığına, eğitime ve özellikle kadın haklarının önemine ışık tutan bir bakış açısı ile seyirciye çok şey vadediyor.

Dizinin oyuncu kadrosunda; Amybeth McNulty, Geraldina James, R.H Thomson, Dalila Bella,Lucas Jade Zumann gibi isimler yer almaktadır. 2017 yapımı dizi 3 sezon olarak Netflix’de yer almaktadır.

İçinizdeki çocuğu, doğaya salan ve günümüzde birçok yenilikçi bakış açısına evriltebileceğiniz, muhteşem doğasıyla seyirciyle buluşan iş, biraz ağlatarak biraz da güldürerek mutluluğunuzu kotarıyor.

  1. Virgin River (2019)

Kuzey Kaliforniya olarak adlandırılan ama projenin Kanada’da çekildiğini bildiğimiz Virgin River, Netflix’in orijinal işlerinden biri. Melinda, kendi tabiri ile Mel,  bir hemşiredir. Eşini kaybeden Mel, Virgin River’a gider. Kasabanın kendine ait kuralları vardır ve gittiği sağlık ocağında doktor olan Vernon tarafından istenmemektedir. Doktorun eski eşi Hope ona yardımcı olsa da hem kasabada kalma savaşı verecek hem de içindeki üzüntüyü söndürmeye çalışacaktır. Kasabanın tek barının sahibi Jack ile aşk mücadelesinde, sırlar hangi durakta bekliyor?

Şimdilik iki sezon olan roman uyarlaması dizinin oyuncu kadrosunda; Alexandra Breckenridge, Martin Henderson, Tim Mattheson ve Anette O’Toole gibi isimler yer almaktadır. Hadi kızıl saçlı hemşire, dramanı ser yere!

  1. Kalp Çağrısı (When Calls The Heart-2014)

20. yüzyılın başlarını konu alan dizi, bir maden ocağı kasabası olan Coal Valley’de geçmektedir. Yeni mezun öğretmen Elizabeth, ilk iş deneyimi için kasabaya gelir. Zenginlikte banknotların sıfırlarını dışarı taşırmış Thatcher ailesinden öğretmen, kasabada pek hoş karşılanmaz. Jack isimli atlı polisle de birbirinden nefret hoşlanma usulü bir aşkın yanı sıra, maden kazasında eşlerini kaybeden bir kasabanın acılarına şahit olacaksınız. Kasabaya eğitim ve umut getiren bir serüvene hazır olun!

Oyuncu kadrosunda; Erin Krakow, Daniel Lissing, Pascale Hutton gibi isimler yer almaktadır. 6 sezon olarak yayınlanan aslen Hallmark Channel projesi olan dizinin şuan 8. sezonu çekilse de 7. sezonu yakında Netflix’de olacak.  Kasabanın sırları ve ilginç sezonlu mücadeleler, sizleri hem hüzünlendirecek hem de sevindirecek; bakış açınızı değiştiren bir tarihi kasaba işi önerimizdir. Ayrıca dizinin spin-off işi When The Hope Calls’u da devamında izleyebilirsiniz.

  1. Chesapeake Shores (2016)

Abby, New York’daki yoğun hayatından ve boşanması sonrasında yaptığı ziyarette verdiği kararla iki kızı ile ailesinin yanına geri döner. Chesapeake Shores’e döndüğünde O’Brien ailesinin tüm fertleri ile bir araya gelerek kıvamı yoğun aile draması ve zamanında terk ettiği eski şarkıcı nişanlısı Trace ile tekrardan karşılaşacak. İyi bir anne olan Abby’nin erdem savaşları arasında zafer kimin olacak?

Roman uyarlaması 4 sezonluk dizide Meghan Ory, Jesse Metcalfe, Treat Williams, Emilie Ullerup ve birçok isim oyuncu kadrosundadır.  Bir O’Brien olmanın zorlukları nelerdir adlı aşk tablosunda, kalabalık bir ailenin bir arada olma çabaları, müzik ve gülümseme dolu bir dizi. Yine bir Hallmark Channel ile anlaşması olan dizi Netflix’dedir.

  1. Sweet Magnolias (2020)

ABD’ nin Serenity bölgesinde üç arkadaş olan Maddie, Dana Sue ve Helen’in hayat mücadeleleri arasındaki dostluklarının beraberinde gelişen hikayede, ortak işe girişen üç kadının ailevi problemleri ve kişisel gelişimleri eşliğinde yaşadığı sıkıntılar ile dert dökme gecelerinin bol olacağı hem üzen hem de öğreten, bir yandan da gülümseten arkadaşlık temasını ön planda tutan dizi, Netflix’in orijinal yapımlarından.

JoAnna Garcia Swisher, Brooke Elliott, Heather Headley gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı dizi, 2. sezonunu çekmekte. 1.  sezonunu Netflix’de bulabilirsiniz.

  1. 13 Reasons Why (2017)

İntihar girişiminde bulunan genç bir kız, ölümünün ardından 13 kasetlik bir CD bırakır. Ölümüne dair sebepleri ve lise yıllarındaki arkadaş grubunun yürek hoplatan dramasını heyecanla izleyebilirsiniz. Katherine Langford,  Dylan Minnette,Alisha Boe, Ross Butler gibi genç bir kadronun kendi yaşamlarındaki dramaya merhaba diyebilirsiniz.

  1. Heartland (2007)

Atları iyileştirme yeteneğine sahip Amy, annesini kaybettikten sonra işi devralır. Şartlı tahliyeyle gelen Ty, New York’u ruhuna beslemiş ablası Lou ve dedesi Jack ile at ve dram dolu bir iş sizleri bekliyor. Uzun sezonlu bir dizi seviyorsanız, tam size göre!

https://www.youtube.com/watch?v=rhjWBMnIT-c&t=14s