Bebekler doğduktan sonra fiziksel olarak birtakım kontrollerden geçer. Bebeğin değerlendirilmesinde yer alan ense kalınlığı ölçümü oldukça önemlidir. Bebeğin ense kalınlığı ölçülür ve çıkan sonuç not alınır. Ense kalınlığı ölçümü bebeğin gelişimi hakkında bilgiler verir. Bu yüzden sağlıklı bir gelişim takibi için önemlidir. Ense ölçümü sonucunun uygun çıkmaması bazı hastalık risklerini çağrıştırır.

Ense kalınlığı ölçümü Down Sendromu hastalığı için de değerlendirilir. Down sendromlu kişilerin ense kalınlığı normal değerin üzerindedir. Ayrıntılı bir ultrason esnasında veya sonrasında yapılması gerekir. Elde edilen sonuçlar ile bebek için uygun tedavi yöntemi seçilir. Bebek anne karnındayken de bazı yöntemler sayesinde ense kalınlığı ölçülebilir.

Ense Kalınlığı Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

Ensenin boy ve enini doğru şekilde ölçmek ve doğru sonuçlar elde etmek için yapılması gereken işlemler vardır. Bu işlemlerin ne zaman yapıldığı ölçüm sonuçlarını etkiler. Bu yüzden ense kalınlığı ölçümü için en doğru zaman dilimini seçmek gerekir.

Ölçüm için en doğru zaman dilimi şunlardır:

  • Alınması gereken kan tahlillerinden sonra
  • Bebek doğduktan sonra bebeğin ölçümleri alınırken
  • 12 veya 13 haftalık gebeliklerde

Bu hususlarda ölçüm yapıldığı taktirde en doğru ve net bilgi edinilmiş olur. Ölçümün yanlış zamanlarda yapılması doğruluk oranının düşmesine neden olur. Buda bebeğin yanlış değerlendirilmesine neden olur.

Ense Kalınlığı Ölçümünün Kaç Olması Gerekir?

Ense kalınlığı ölçümü rakamlarının doktor tarafından incelenmesi gerekir. Bebeğin kaç haftalık olduğu rakamların değişmesine neden olabilir. Ölçüm sonucu eğer 3 mm üzerinde ise bebek risk grubu içinde yer alır. Genellikle 3 mm altındaki ölçümler sağlıklı bir ense kalınlığını belirtir.

Ense Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Ense kalınlığı bebek anne karnındayken veya doğduktan sonra incelenebilir. Bu ölçüm doktor tarafından gerçekleştirilir. Nasıl gerçekleştirildiği de sıkça merak edilen konular arasında yerini alır. Bu ölçüm doktor tarafından gerçekleştirilir. Anneden detaylı bir ultrason istenir. Ultrasonda bebeğin ense altında bir sıvı görünür.

Bu sıvının incelenmesi ve sıvı birikiminin ölçülmesi ense kalınlığı hakkında bilgi verir. Ölçüm sonucu eğer normalden yüksek veya daha azsa doktor size bu konuda gerekli açıklamayı yapacaktır. Bu işlem normal gebelik muayenesi sırasında da yapılabilir.

Ense Kalınlığı Ölçümünün Sonucu Neyi İfade Eder?

Sonuçların normal çıkması bebeğin gelişiminin olumlu yönde devam ettiğini gösterir. Ölçüm rakamları olumsuz ise bebekte hastalık şüphesi vardır. Bu hastalık bebeğin zeka gelişimi ile alâkalı olabilir ve zeka geriliğine yol açabilir. Yüksek sonuçlarda ilk şüphelenilen hastalık Down sendromudur.

Bebekte başka anomaliler de görülebilir. En doğru değerlendirmeyi doktorun yapacağı diğer testler belirler. Ense kalınlığının normal olmaması bazı kromozom bozukluklarının habercisidir. Aynı zamanda bebeğin kalbinde de bazı sıkıntılar olabilir. Kalp ve organ anomalileri riski açısından sonucun değeri çok önemlidir.

Bu içerik https://www.comertkadinsagligi.com web sitesinden derlenmiştir.