Merhaba Eda Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1974 Ankara doğumluyum öğrenim hayatımı Ankara’da tamamladım. Ev ekonomisi mezunuyum. 1996 yılında İstanbul’a yerleştim. Bu dönem medya sektöründe reklam pazarlama bölümünde çalıştım. Evliyim ve 2 çocuğum var. 2010 yılında halen devam ettirmekte olduğum gümüş takı üzerine mağazamı açtım. Astroloji eğitimi almaya başladıktan sonra bu işi profesyonel anlamda yürütmeye karar verdim. Bu arada şifa sanatlarından olan Reiki uygulamalarını öğrendim. Ardından yaşam koçluğu eğitimimi tamamladım. Benim 2010 yılında başlayan astroloji serüvenim araştırma ve öğrenme isteğim gün geçtikçe artmasıyla birlikte yeni eğitimlere yelken açmamı sağladı. Bu sezon karma astroloji, kehanet ve spirütüel astroloji konularında eğitim almaya devam etmekteyim.

 1. Astrolojiye olan merakınız ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Aslında 15-16 yaşlarında spirütüel yeteneklerimin farkına varmış olmamla birlikte bu konuda birçok kitap okudum. Fakat astroloji sadece kitap okumakla geliştirilmiyor. Astrolojiye olan merakım gümüş takı sektöründe kullanılan doğal taşlarla daha da arttı. Doğal taşların etkileri burçlarımızla çok ilişkili. Ciddi anlamda eğitim almaya başlamam 2012 yılından sonra oldu. Jüpiter akademi ile tanışıp sevgili hocam Derya Şimşek Gencer’den ders almaya başlamamla birlikte bu işi profesyonel anlamda yapmaya karar verdim. Astroloji ciddi çalışmayı gerektiren bir ilim. Eğitimlerle kendinizi daha da geliştiriyor ve etrafınıza daha da faydalı oluyorsunuz.

 1. Astrolog olma isteğinize ailenizin yaklaşımı nasıl oldu?

Özellikle eşimin eğitimlerim konusunda desteği benim için çok kıymetli. Günlük hayatta karşımıza çıkan engelleri etrafımızın bize karşı davranış biçimlerini, içinde bulunduğumuz psikolojik sınavları veya açmazları, her birimizin kendine has doğum haritasındaki ipuçlarından yola çıkıp analiz edip, bunun hayatlarına olan faydalarının görülmesi ailemin de dikkatini çekmiş ve beni bu konuda hep desteklemişlerdir.

eda arduzlar röportaj

 1. Astroloji nedir?

Astroloji bir yol haritasıdır. Çeşitli hesaplamalar yapılarak yorumlanan bireysel doğum haritası bize geleceğimizle alakalı birçok konuda yol göstericidir. Şanslı dönemlerimiz, engellerimiz, yeteneklerimiz ve daha pek çok konu doğum haritasının yorumlanmasıyla ortaya çıkarılır ve çözüm yolları gösterilmesiyle yardımcı olunur. Kısacası astroloji kim olduğumuzu anlamaya ve yolumuzu aydınlatmaya yarayan insanlık tarihinin en eski ilmidir.

 1. Astrolog kime denir? Astrolog olmak için ne gibi eğitimler alınmalıdır?

Günümüzde astrologlar doğum haritası yani kişinin doğduğu anda gökyüzünün ve yıldızların durumunu yansıtan haritayı kullanarak, kişilik ve gelecek hakkında bir takım matematiksel hesaplamalar yaparak yorumlayan kişilerdir. Bu arada astrologlar sadece kişiler için değil, devletler ilişkiler ya da yeni başlangıç yapılacak işler için de yorum yapabilirler. Astrolog olmak için mutlaka işin uzmanlarından profesyonel eğitim almak şart. Sadece kitap okumakla astrolog olunmaz. Mutlaka bu kaynaklarda okunmalı ama eğitim şart. Bir çok harita bakmak da tecrübe kazandıracağından ayrıca önem arz etmekte tabi…

 1. Astrologlarda olmazsa olmaz olan özellikler nelerdir?

Astroloji haritanızdaki fırsat alanlarını şanslı zamanları sizi kısıtlayan zorlayan alanları ve gecikmeleri gösterir. Astroloğunuzun size neler yapılması gerektiğini tavsiyelerle anlatması gerekir. Tavsiyelere uymak yada uymamak kişinin kendi iradesindedir. Astroloğunuz gördüklerini net olarak anlatmalı. Ama maalesef günümüzde felaket tellallığı yapan sözde astrologlar da var. Bu kişilere dikkat etmeli. Kişinin haritasında karşılaştığı zorlu açıları aşmada yardımcı olabileceğini söyleyip bunu kazanca dönüştüren insanlardan uzak durmalı. Astrolog tarafsız düşünebilmeli ve kişiyi doğru yönlendirebilmelidir. Eğitimli olması da tecrübeli olması da olmazsa olmazlarındandır…

 1. Size göre en şanslı ve en şanssız burç hangisidir?

Hiçbir burç şanslı ya da şanssız olarak ayrılmaz. Her bir burcun hayatta desteklediği bir gelişim süreci vardır. Doğum haritasında her bir ev bir burçla bağdaşır. Biz her burçta mutlaka gölge yanlar veya bütünleştiğimiz yanları görürüz. Günlük burç yorumlarında da ay kullanılır örneğin. Ayın bulunduğu burç ve hareketi esnasında diğer gezegenlerle yaptığı açılar yaşadığımız duygusal durumları gösterir.

astrolog eda arduzlar

 1. Doğum hartası analizi nedir?

Doğum haritası kişinin doğumu esnasındaki gökyüzünün çizimidir. Hayatımızı etkileyen tüm bilgiler bu haritanın içinde saklıdır. Doğum bilgilerinin gün ay yıl doğum yeri ve doğum saatinin doğru bir şekilde verilmesiyle çıkarılır ve Doğum haritası kişiye özeldir. Yani herkesin haritası eşsizdir. İkizlerin haritaları bile…

 1. Doğum tarihi insan hayatını gerçekten etkiliyor mu?

Elbette. Doğum tarihinizde çıkacak olan haritanızdaki gezegen yerleşimleri, ayın konumu bunlara eşlik eden sabit yıldızlar, bunların birbirleriyle yaptığı zorlayıcı ya da hayatı kolaylaştıran açıları hayatınızın akışını belirliyor. Örneğin gündüz doğan bir kişinin güneşi haritanın üstünde olacağından gece doğan kişiye göre biraz daha kendini daha iyi ortaya koyabilir. Ya da ay boşluktayken doğan kişinin anne algısıyla ay fazının dolunay olduğunda doğan kişinin anne algısının farklı olması gibi…

 1. Aynı gün ve aynı saatte doğanların karakteristik özellikleri ve yaşam tarzları aynı mı?

Aynı gün ve saatte doğan kişilerin haritalarında bazı benzerlikler vardır. Ama aynı hayatı yaşamaları yada aynı karakterde olmaları mümkün değildir. Kaldı ki ikiz haritaları bile bazen bambaşka karakterleri gösterir. Aynı gün ve saatte doğan insanların haritaları birbirleriyle benzerlik taşırlar fakat farklı coğrafyada olmaları farklılık gösterecektir.

 1. Danışanlarınız sizden doğum haritası analizi istediklerinde onlardan hangi bilgileri alıyorsunuz?

Danışanlarımızdan istediğimiz bilgiler doğum günü doğum yeri ve doğum saati oluyor. Doğum saati konusu net değilse işte o zaman kritik bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Hayattaki dönüm noktaları rektifikasyon konusunda yardımcı olup net bir doğum saati çıkarmamızı sağlıyor. Ama bu saat için geçerli.Yani gün ay ve yıl bilgilerinin net olması gerekiyor.

 1. Doğum haritasına baktığınız bir danışanınıza ne gibi bilgiler veriyorsunuz?

Danışanın doğum haritası çıkarıldığında kişilik özelliklerini anlatmakla başlıyorum. Bazen kişinin farkında olmadığı ya da önemsemediği karakteristik özellikler ortaya çıkabiliyor. Hayatta yaşaması gereken deneyimler, iç dünyası, aşması gereken sınavları gibi konularda aydınlatmaya çalışıyorum. Şanslı dönemleri zorlayıcı zamanları ve bunlarla başa çıkma önerilerimi sunuyorum. Her zaman dediğimiz gibi irade kişide. Bizler yol haritasını veririz. Uygulayıp uygulamamak kişinin kendi iradesinde.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Astroloji: İlim.

Jüpiter Akademi: Eğitim.

Burçlar: Anahtar.

Doğum Haritası: Hayatın kodları.

Astrolog Eda Arduzlar İletişim Bilgileri: