Merhaba Deniz Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. Deniz Hanım bize kendinizden bahseder misiniz?

15 Haziran İzmir doğumluyum. Halkla İlişkiler bölümünün ardından, Müjdat Gezen Sanat Okulu’nda Tiyatro-Diksiyon ve Sahne Sanatları Eğitimi, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nden Diksiyon Sunuculuk ve Spikerlik Eğitimi ile birlikte gerçekten bu işe yıllarını vermiş işin ehli kıymetli eğitmenler ve çok değerli tiyatrocu büyüklerimden uzun yıllar diksiyon dersleri aldım.

Mesleğe ilk benim için gerçekten çok kıymetli olup üzerimde büyük emeği olan Usta Gazeteci ve Televizyoncu Erol Yaraş’ın yanında başladım. Ben Tv ve Ege Tv’de uzun yıllar Sabah Haberleri, Ara Haberler, Ana Haber Spikerliği, Siyaset programlarıyla  birlikte çeşitli sektörlere yönelik Ekonomi ve Fuar Programları sundum . Son olarak Günaydın Tv’de Genel Yayın Yönetmeliği yaparak Ana Haber Bülteninde izleyicilerimizle buluşuyordum. Tabi ki bunun yanında protokol, festival, lansman gibi özel günlerde  sunuculuk yapıp diksiyon ve etkili iletişim üzerine seminerler, atölye çalışmaları gerçekleştiriyorum.

Hayatı  ve yenilikleri seven, meraklı, hareketli ve pozitif olduğumu düşünüyorum. Üstelik duyan eyvah dese de tam bir ikizler burcuyum.

 1. Televizyoncu olmak hayaliniz miydi yoksa kendinizi bu alanda buldunuz? Nasıl başladı televizyon yolculuğunuz?

Aslında tiyatroyu sevmemle başladı. Tiyatro eğitimi ardından devam eden diksiyon eğitimleri derken hayat sürprizlerle dolu kendimi haberin içinde buldum ve işte olmak istediğim, kendimi bulduğum ve nefes aldığım yer dedim. Bazen hayatın sizin için hazırladığı plan düşündüğünüzden çok daha özel ve güzel olabiliyor…

 1. İyi bir haber spikeri olabilmek için ne gibi eğitimler alınmalıdır?

Bizim işimizin yani spikerliğin üniversitelerde bir bölümü yok ancak üniversitelerin Radyo, Televizyon, Sinema ve Gazetecilik bölümünden mezun olmak tabi ki artıdır ama tek başına yeter mi? Elbette ki hayır. MEB bağlı olup bu işi gerçekten profesyonel yapan kaliteli ve deneyimli eğitim kadrosuna sahip kurslar var. Önerim bu tarz kursların tercih edilmesi.

deniz ölgün röportaj

 1. Spikerlik eğitimleri sizce nasıl? Bu eğitimleri yeterli görüyor musunuz?

Bu kuruma göre değişiklik gösteren bir durum. Yukarıda belirttiğim gibi bu işi gerçekten hakkıyla yapan iyi isimlerle iyi isimler yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam eden kurumlar var ki bende bu kurumların ikisinden eğitim aldım.

 1. İyi bir haber spikerinin özellikleri nelerdir?

Dışarıdan bakıldığında bu soruda ilk akla gelen dış görünüş olsa da kesinlikle öyle değil.

Çok güzel bir Türkçe’miz var. Onu doğru, akıcı, anlaşılır, yalın ve etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyor ki bunun en etkili yolu da bol bol okumaktan geçiyor. Zaten haber spikeri çok okumalı, araştırmalı, gündemi takip edip etrafında olup biteni sorgulamalı, habere hakimiyeti olup genel kültürünü yüksek tutmalı, ekip çalışmasına yatkın, algıları açık, yenilikçi, disiplinli, samimi ve içten olmalı…

 1. Haber spikeri tarafsız olmak zorunda mıdır?

Elbette ama sonuçta hepimiz insanız ve hassas olduğumuz bir takım değerlerimiz var;  vatan, bayrak, çocuklar, kadınlar, yaşlılarımız, dezavantajlı  bireylerimiz gibi bu tarz konularda çokta tarafsız olmak mümkün olmuyor açıkçası…

 1. Televizyonda farklı alanlarda da projelerde bulundunuz. Bunlardan bahseder misiniz?

Elbette sabah günün ilk ışıklarıyla yayına başlamaktan tutun gecenin son yayınına kadar ekranda olan haberden, siyasete, ekonomiden, sektörel hatta fuar programlarına kadar pek çok projede yer aldım. Benim için hepsi özel, güzel, öğretici ve  kıymetliydi.

 1. Habercilik dışında başka alanlarda çalışmayı da düşündünüz mü? Örneğin oyuncu olmak gibi bir düşünceniz var mı?

İşimiz habercilik ve yayıncılık. Elbette televizyonda ruhumu koyup inandığım farklı bir program olabilir ama oyunculuk derseniz o farklı yetenekler isteyen bir durum. Keşke o yeteneğe de sahip olsabilseydim.

sunucu deniz ölgün

 1. Ekranda haber spikerleri olsun, tv programcıları olsun ya da sunucular hep güzel insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizce ekranlarda görünebilmek için güzellik ne kadar önemli?

Sanılanın aksine gerçekten zor bir işimiz var. Ekran tabi ki görsellik istiyor ama sadece güzellikle olmuyor. Bilgi, birikim, donanım, ekran hakimiyeti, disiplin,işinize duydunuz aşk ve özveri olmadan mümkün değil…

 1. Diksiyon eğitimleri de veriyorsunuz. Bu eğitimler nasıl oluyor? Eğitimler sayesinde insanlar sizin gibi daha akıcı ve güzel konuşabiliyorlar mı?

Yeni tanıştığınız insanları etkilemenin en temel ve en hızlı yolu dış görünüşünüz ve konuşmanızdır. Konuşma şekliniz kişiliğinizi ve kalitenizi yansıtır. Konuşmak aslında kendimizi en iyi ifade etme biçimimizdir. Yaşınız ve mesleğiniz ne olursa olsun doğru ve etkili iletişim sayesinde hayatta her konuda 1 adım önde başlarsınız. Kitleleri etkiler ve insanlar üzerinde pozitif akılda kalıcı bir etki bırakırsınız.

Genel olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda birlikte çalıştığımız bireylerle özellikle topluluk önünde konuşma, heyecan ,kaygı, hitabet sanatı, doğru, anlaşılır, akıcı ve etkili konuşma becerisi kazandırmaya çalışıyoruz.

 1. Geleceğe yönelik projeleriniz nelerdir?

Aklımda özel bir proje var ama doğru yer doğru zaman diyelim.

 1. Haber spikerliği gençler arasında moda olan bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Haber spikeri olmak isteyen gençlere neler önerirsiniz?

Zor bir mesleğimiz var. Öncelikli olarak bu işin tüm zorluklarıyla başa çıkabilmek için sevmek ve yürekten istemek gerek. Örneğin geceniz, gündüzünüz, özel gününüz, bayramınız, tatiliniz yok. Haber saat, zaman tanımaz. Kolay kolay da hata kaldırmaz. Bunları bilerek ve göze alarak yola çıkmak gerek.

Ve tabi ki profesyonel bir eğitim, çok okumak, gündemi takip etmek, araştırmak ve disiplinli olmak şart…

 1. İzninizle tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Televizyon: Aşk.

Sunuculuk: Olmazsa olmaz.

İzmir: Hayat.

Haber Spikeri, Sunucu ve Tv Programcısı Deniz Ölgün İletişim Bilgileri: