Çocuk istismarına karşı farkındalık sempozyumunun ikincisi 12 Ekim tarihinde gerçekleştirildi!

Hikayesi Girişim organizasyonu ve Boğaziçi As Okulları işbirliğiyle çocuk istismarına karşı farkındalık sempozyumunun ikincisi yapıldı. Etkinlikte Uzm. Psikolog Hazal Özcan, Uzm. Psikolog Eylül Tanyeri, Aile Danışmanı Banu Kaplan Kurtoğlu, Çocuk Polisi Nuray Toprak, Sosyolog Nimet Erenler Gülkökü, Avukat Begüm Gürel gibi alanında uzman değerli katılımcılar konuyu farklı açılardan ele alarak çok önemli bilgiler paylaştılar. İstanbul’un farklı bölgelerinde ve Ankara, İzmir, Urfa, Çanakkale, Çorum gibi şehirlerde de sempozyum gerçekleştirilmek üzere görüşmelerin sürdüğünü ifade eden organizasyon sahipleri Nazlı Taşbaş ve Figen Geri bu ve benzeri projelerini sponsorluklarla, toplum faydası yararını gözeterek; sosyal sorumluluk bilinciyle ele aldıklarını belirttiler.

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu

İstismar, sadece cinsel anlama gelmiyor, duygu istismarı da söz konusu. Konuyu, uzmanların ağzından dinlediğimizde, bilmediğimiz, kadın, erkek, anne, baba, öğretmen, abla, ağabey, çocuk vb. olarak hepimizin dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gereken pek çok başlık çıktı…

2. Çocuk İstismarına Karşı Farkındalık Sempozyumu’nda Ele Alınan Konular

  • Duygusal istismar ve ihmal bilinçlendirme çalışmaları.
  • Cinsel istismara neden olan risk faktörleri, cinsel istismarın internetle ilişkisi, istismarcıların kullandıkları yöntemler, istismara uğramış çocuklarda davranış değişiklikleri.
  • Ruhsal travma, cinsel travma, cinsel istismarın yetişkinlik döneminde sebep olabileceği rahatsızlıklar, psikoterapinin ve yardım almanın önemi.
  • Çocukların ve ebeveynlerin bilmesi gerekenler.
  • Çocuk istismarının sosyal medya ile ilişkisi, istismarın topluma olan etkisi ve toplumun iyileştirilmesi.
  • Çocuğun cinsel istismarının hukuki açıdan irdelenmesi.

Sempozyuma, farklı okul, belde ve şehirlerde de devam edileceği belirtildi.

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu

çocuk istismarı farkındalık sempozyumu