Üreme, cinsel organların hormonlar tarafından yönlendirilen işlevleriyle gerçekleşir. Ancak bunun dışında; duygusal ve/veya bedensel temastan haz duymak, bir cinsiyet benimseyip ona uyum göstermeye çalışmak da cinselliği yaşamaktır. Bireyler kendi bedenine temasla da haz duyabilirler. Duygularını başkasıyla paylaşmasa da, yalnızca düşünerek de mutlu olabilirler. Bu haz ve mutluluk bir başkası ile yaşandığında kişiler arasında cinsel yakınlıklardan söz edilir. Üreme olgusu dışında cinsel yakınlık, sadece iki farklı cins arasında gerçekleşen bir eylem değildir. Ancak üreme, kadın ve erkek iki farklı cinsin yakınlığı sonucu oluşur. Partnerlerin birbirine gösterdikleri sevgi ve ilgi, cinsel yakınlığın niteliğinde önem taşır. Mutlu bir cinselliğin ön koşulu, partnerlerin birbirlerinin istek ve duygularını anlaması ve beklentilerine saygı göstermesidir. Kuşkusuz iki bireyin cinsellik konusundaki tüm beklentileri aynı olmayabilir. Önemli olan bireylerin kendileri ve karşılarındakilerin duygu, istek ve beklentileri arasında bir denge kurarak uyum sağlamaya çalışmasıdır. Bireyler kendilerini anlatabilme ve partnerlerini dinleyip anlayabilmeye özen göstermelidirler. Mutlu bir beraberlik ancak bu sayede gerçekleşebilir.

Duygusal açıdan sağlıklı cinsellik, bireylerin kendilerini ve başkalarını zorlamadan isteklerine göre cinselliklerini yaşamalarıdır. Bir partnerle yaşanan cinsellikte, tarafların aynı duyguları paylaşması ve yaşananları onaylaması gerekir. Aksi halde kişiler istemedikleri davranışlarla karşılaşmış olurlar ki bu da taciz anlamına gelir. Duygusal ya da fiziksel şiddet uygulamak veya şiddete maruz kalmak yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi cinsellikte de istenmeyen bir durumdur. Karşılıklı olarak istenen ve cevaplanan her temas, cinsellikte uyumu ve mutluluğu yaratır. Cinsel ilişkide sadece kendinizi ya da partnerinizi düşünerek hareket etmek her şekilde eksik bir ilişkiye sebep olur. Cinsel birleşme her iki taraf için de zevk alınacak, uyum içerisinde ortak duyguların ve sonuçların elde edildiği bir süreç olmalıdır. Aksi takdirde bir tarafa zevk verirken, bir taraf acı çekebilir veya hiçbir şey hissetmeyebilir. Tüm bunlara bağlı olarak duygu durumunda farklılıklar gözlemlenir. Mutsuzluk, hayal kırıklığı, öfke, karamsarlık, başka arayışlar vs. duygular cinsel ilişkinize gölge düşürebilir. Uyum; birlikte daha güçlü olmak ve daha iyi sonuçlar alma çabasıdır. Uyum yaşamın her aşamasında önemliyken, cinsellikte de ciddi bir öneme sahiptir.

Partnerimizle uyum sağlayıp sağlamadığımızı anlamak istediğimizde karşımıza çelişkili ifadeler çıkıyor. Kimileri zıt kutupların birbirini çektiğini söylerken, kimileri de iyi bir ilişki için ortak zevklerin çoğunlukta olması gerektiğini savunuyor. İşin içine cinsellik girdiğinde, durum biraz daha karışıyor. Cinsel anlamda uyumlu olmak, ten uyumuyla sınırlı değil. Bir çiftin cinsel olarak uyumlu olması için seks konusundaki inançlarının, tercihlerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının tutarlı olması gerekiyor. Bu tutarlılık, cinsel tatmini de beraberinde getiriyor. İlişkinin cinsel ayağı iyi gitmediğinde ise, bu durum çiftin hayatının diğer alanlarına da olumsuz yönde yansıyor. Günümüzde pek çok çift, cinsel hayat beklentileri aynı olmadığı için seks sonrasında hayal kırıklığına uğruyor. Bu durum uzun vadede ilişkide tutkunun bitmesine ve nihayetinde ilişkinin sona ermesine neden oluyor. Ancak cinsel uyumun olmaması, ilişkinin mutlaka bitmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Cinsel uyum, üstünde çalışılabilecek ve geliştirilebilecek bir konu. Bu konunun üzerinde çalışılıp çalışılmayacağına karar vermek içinse öncelikle uyumun olup olmadığına karar vermek ve bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak gerekiyor.

Partnerinizle Cinsel Uyum Olup Olmadığına Karar Vermek İçin Aşağıdaki Maddeleri Okuyabilirsiniz:

  • Hem Kendinizi Hem de Partnerinizi Tanıyın

Kendini tanımayan ve kendi ile ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerin farkında olmayan biri cinsellikte de rahat olmaz.

  • Etkili Bir İletişim

Partnerinizle aranızda güçlü bir iletişim var ise birbirinize cinsellik ile ilgili sorular soruyor ve dürüstlükle yanıt veriyorsanız, bu iyi bir işaret. İstemediğiniz halde sekse evet diyorsanız, ortada doğru olmayan bir şeyler var demektir.

  • Kendinizi Sevin ve Güvenin

Kendinizi sevmezseniz, başkasının da sizi seveceğine inanmanız zorlaşır. Özgüven, partnerinizle aranızdaki cinsel uyum için güçlü bir haz kaynağıdır.

  • Uyumsuz Tarafların Farkında Olmak

Hiçbir şey kusursuz değildir, cinsel uyum da öyle. Vücut ritmi, libido ya da fantezileriniz konusunda uyumsuzluklarınızı kabul ediyor ve birbirinizi istemediğiniz konularda zorlamıyorsanız, uyumlu bir çift olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

  • Sır Tutmamak

Korkularınızı, endişelerinizi ya da utanç duygunuzu birbirinizden saklamıyorsanız, cinsel hayatınızda yolunda gitmeyen bir konu varsa da düzene girecektir.

  • Rahatlık Seviyesi

Aranızdaki rahatlık seviyesi dengeli bir düzeydeyse, cinsel uyumun ilk gerekliliğine sahipsiniz demektir. Birbirinizleyken rahat olmalı, ancak tutkuyu yok edecek davranışlardan da kaçınmayı ihmal etmemelisiniz.

  • Karşı Tarafı Düşünmek

Söz konusu cinsel ilişkiden alınan zevk olduğunda, partnerlerin karşılarındaki kişiyi de en az kendileri kadar düşünmeleri, aralarındaki cinsel uyuma işaret eder.

  • Geçmişe Saygı Duymak

Partnerinizle birbirinizin cinsel geçmişine saygı duyuyor, bu konuda hassas davranıyor ve hassas noktalarına dokunmuyorsanız, bu durum uyumlu bir çift olduğunuzu gösterir.

  • Birbirinize Zaman Ayırın

Bir şeye biçtiğiniz değer ona ayırdığınız zamanla ilintilidir. Yoğun hayatlarımızda her zaman seks için vakit bulmamız mümkün olmayabiliyor. Birbiriyle uyumlu olan çiftler, seksi öncelik haline getiriyor ve bu konuda zaman yaratmayı ihmal etmiyorlar.

  • Süreçten Keyif Almak

Cinsel hayatın kalitesini sadece orgazm ile belirlemiyor, partnerinizin size dokunduğu her andan keyif alıyorsanız, uyumlu bir cinsel beraberliğiniz olduğu anlamına gelir.