Kişilik kuramları eş seçimleri üstünde oldukça geniş çalışmalar yapıyorlar. “Eş seçiminde erkekler ve kadınlar hangi konular üstünde duruyor? Yalnızlığımın altında neler yatıyor? Erkeklere çekici gelmek nasıl mümkün olabilir?” gibi soruları, bilimsel açıdan ele alacağımız harika bir yazıya hazır olun!

Eş seçimi gün geçtikçe farklı yollara evrilmeye başladı. Eskiden ailelerin uygun gördüğü bireyler eş seçimini belirliyordu. Bunun yerini sözde “aşk evlilikleri” dediğimiz bir tanımla başbaşa kaldık. Artık aileler evleneceğimiz kişi hakkında bir söz söyleme hakkında sahip değiller. Ailelerin devreden çıkmasıyla çeşitli gazete ilanları çıkmaya başladı daha sonra televizyonda izdivaç programları yerini aldı ve son zamanlarda ise bunun için çeşitli uygulamaları kullanıyoruz. Sosyal medyayla tanışıyoruz, arkadaşlarımızı ve ilişkilerimizi sosyal medyadaki fotoğraflar üzerinden seçimliyoruz.

Yapılan bir araştırmada gazetelerdeki izdivaç ilanları incelenmiş ve bu incelenmenin sonunda kadınların kendilerinden yaşça büyük erkekler aradıkları ve maddi duruma önem verdikleri ortaya çıkmış. Erkeklerin ise kendilerinden yaşça küçük kadınlar aradıkları maddiyattan ziyade çekiciliğe önem verdikleri ortaya çıkmış.

Evrim üzerine çalışan psikologlar eş seçiminin temelinde üremenin yattığını söylerler. Yani eş seçimini bir çocuk sahibi olma güdüsü ile gerçekleştirdiğimiz düşünülür. Bu güdüler günümüzde elbetteki değişiyor olabilir fakat eş seçerken en büyük hayallerimizden birisi anne baba olmaktır.

Erkekler Kadınlardan Ne İster?

Olaylara önce evrimsel açıdan bakmalıyız. Evrimsel bakışa göre erkekler kadınlardan “doğurganlığı yüksek” olmasını ister diyebiliriz. Erkekler, doğurganlığı yüksek olan kadınları çekici bulurlar. Peki doğurganlığın yüksek oluşu dışarıdan nasıl belli olur? Öncelikle en önemli kriter kadının yaşıdır. Kadının genç olması daha fazla doğurma oranı verecektir. Kadının genç oluşu ise düzgün bir cilt, diri beden, dolgun dudaklar gibi fiziksel özelliklere göre belirlenir. Bu konuda bir özetleme yapmam gerekirse erkeklerin en başta fiziksel çekicilik ve doğurganlık aradığını söyleyebiliriz.

“Peki kadınlarda erkeklerde aynı özellikleri arar mı?” diye soracak olursanız hayır diye cevaplayabilirim. Kadınlar daha olgun erkekleri tercih etmektedir. Bunun sebebini ise çocuklarına daha iyi bir bakım verilebilmesinden kaynaklanır. Daha iyi bir bakımdan kasıt; iyi maddi olanaklar ve tecrübe olarak nitelendirilebilir.

Olaylara evrimsel açıdan baktıktan sonra şimdi güncel çalışmalardan yaptığım bir derlemeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Erkeklerin Kadınlardan İstediği 10 Madde

  1. Kendine İhtiyaç Duyulmasını İster: Buna hep örnek verdiğim kavanoz şişesidir. “Yaa hayatım, şunu açabilir misin?” cümlesi güçlü hissettirmektedir.. Hep güçlü olduğunu ve ona ihtiyaç duyulduğunu hissetmek ister. Arada küçük sürprizler yapın ve ondan yardım isteyin.
  2. Kedine Özel Zamanlar İster: Bu sadece erkeklerin değil, herkesin ihtiyacı olan şeydir. Her birey yalnız kalmak ister. Sizin dışınızda arkadaşlarıyla vakit geçirmek ister. Kendinize ait özel zamanlarınız olmalı. Bu zamanlar hakkında belki sohbet edebilirsiniz. Yapışık ikiz olmadığınızı hatırlayın. Arkadaşlarınızla buluşun, ayrı odalarda kitap okuyun, farklı filmler izleyin ama arada mutlaka yalnız zamanlar geçirin.
  3. Toplumun Rollerinden Sıyrılmak İster: Her erkek toplumun verdiği kurallara uygun davranmak zorunda değildir. Neden bu kadar sessizsin? Neden bu kadar dar giyiniyorsun? Neden saçın uzun? Neden küpe takıyorsun?… Bunların örnekleri çoğaltılabilir. Bunlar toplumun bize uyguladığı kararlardır. Tıpkı kadınlar için uygun gördüğü kurallar olduğu gibi. İlişkinizde partnerinize saygı duyun. Onu olduğu gibi kabullenin.
  4. Hep Arkadaş Kalmak İster: Bazen birbirimizi çok eleştiririz. Bazen de çok tanıdığımız için cümlenin sonunu beklemeden konuya hızlıca dalarız. Bunlar hep ilişkileri yıpratır ve eşinizin yada sevgilinizin sorunlarını siz değil, arkadaşları dinliyor olur. Siz her şeyden en sonra haberdar olursunuz. Bunun olmasını istemiyorsanız gerektiğinde partnerinizle onun cinsiyetinde bir arkadaş gibi davranmalısınız.
  5. Net Olmanızı İster: Kadınlar bir olayı dinlerken detaylara takılır ve detaylardan sorun yaratır. Erkekler böyle değildir. Bir şey isterlerse net olurlar. İstemiyorlarsa da net olurlar. Sizin için zor olacak biliyorum ama detaylardan ziyade net olmaya çalışın.
  6. Anlatmanızı İster: Hiçbir açıklama yapmadan yapılan tripler erkekleri en çok rahatsız eden konulardır. Siz suratınızı asıp oturursunuz ama sizi bir türlü anlamaz. Bunun yerine sorunlarınızı paylaşın. İçinize atıp daha da büyümesini beklemeyin. Sorunlar gündemdeyken çözmeye çalışın her şey daha kolay ilerleyecektir.
  7. Cesaretlendirmenizi İster: Erkeklerin bazen saçma istekleri olabilir. Bunun saçma olduğunu kabullendirmeniz için önce kabul etmeniz gerekecektir. Örneğin, motosiklet istiyor olsun. Siz bu durumda direk “Hayır” diye çıkışırsanız bu konu uzayacaktır. “Motor alabilirsin, çok keyifli olacaktır, uzun zamandır istiyordun, eminim harika olacak…” gibi cümleye başlayıp, daha sonrasında sakıncalarını konuşabilirsiniz. Mutlaka güzel bir sözle başlayıp sonrasında AMA’yı eklemelisiniz. Kısacası olayı inat boyutuna taşımayın.
  8. Anne Gibi Davranmamanızı İster: Siz onun partnerisiniz bunu unutmayın ve bir öneride bulunurken bunu nasihata yaklaştırmayın.
  9. Güçlü Olmanızı İster: Kendine ihtiyaç duyulmasını ister demiştim burada ince bir çizgi belirtmek isterim. Bunu yapın derken her şeyi karşı tarafa yıkmanızdan bahsetmiyorum. Eşi olmadan markete bile gitmeyen kadınlar var. Özgüveninizi yüksek tutmalı ve aynı zamanda iş paylaşımında bulunmalısınız. DENGELEYİN!
  10. Hep Olumsuz Konuşmamanızı İster: Sohbetlerinizde genelde şikayetçi ve olumsuz konulara odaklanmaktan vazgeçin. Sohbet esnasında olumlu konulara da değinin. Hayat kötü şeyler yaşattığı gibi güzel şeylerde sunuyor. Biraz onlara da yer açmaya çalışın.