Yetişkin bir insanın boyuna göre kilosunun sağlık açısından normal değerde olup olmadığını gösteren parametreye vücut kitle indeksi denmektedir. Bu değerin fazla olması vücutta fazla miktarda yağ bulunduğu anlamına gelmektedir ki böyle bir durumda sağlıklı bir şekilde uzman kontrolünde kilo verilmesi gerekmektedir. Eğer bu değerin altında bulunuluyor ise sağlık açısından sorun olduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durum varsa kilo alınması gerekmektedir.

Bu hesaplamalar yapılırken kilo boy indeksi ele alınmaktadır. Bu değerin kullanılması ise boya göre kilonun olması gereken değer anlamına gelmektedir. Yetişkinler için beden kitle indeksi 18,5 ile 24,9 arasında olmaktadır. 25’ten büyük ise fazla kilo, 30 ve üzeri ise obezite anlamına gelmektedir. Beden kitle indeksi ölçme sonucu 18,5’den küçük ise zayıflığa işaret etmektedir.  Bu tarz durumlarda mutlaka bir uzmana görünmekte fayda bulunmaktadır.

beden kitle indeksi

Vücut kitle indeksi hesaplama bazen doğru sonuçları ifade etmeyebilmektedir. Bu durum nadir olarak görülmektedir. Bu durum kas miktarı açısından fazla olan sporcularda sıkça görülmektedir.

Beden kitle indeksi formülü ağırlığın boyun karesine bölünmesi ile bulunmaktadır. Kısaca şu şekilde olmaktadır:

Boyunuz (cm) :
Kilonuz (kg) :
   
Sonuç : ?

 

Beden kitle indeksi hesaplama işleminden sonra yapılması gereken adımların atılması gerekmektedir. Bu adımlar şunlardır:

  1. Spor yapmak
  2. Akşam belli bir saatten sonra yememek
  3. Harcanan enerji miktarına uygun olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral tüketmek
  4. Günde 2,5 litre su tüketmek
  5. Öğün atlamamak
  6. Kahvaltıya dikkat etmek

Bu adımlara dikkat edilip bir uzman kontrolünde de diyet yapılırsa kilo indeksi istenilen düzeye gelmektedir.