İnsan, duygu değişimleri yaşayan ve kendisini bu duygu selinde sürekli sürükleyen bir varlıktır. Bir anımızın diğer bir ana denk gelmediği zamanları hepimiz yaşamışızdır. Gerek çok mutlu olduğumuz bir an kahkahalara boğuluruz çok üzgün olduğumuz anlarda ise göz yaşlarımız sel olur gider.

Ağlamak insanlığa verilmiş en güzel nimetlerden bir tanesidir. Ağlamanın çoğu zaman bir güçsüzlük belirtisi olduğunu söyleyen insanlar vardır. Bu görüşe katılmıyorum. Ağlamak insanı rahatlatır ve iç sıkıntılarını çözer. Ağlamanın birçok faydası olduğunu söylemekte mümkündür. Ağlamanın faydaları nelerdir?

  1. Gözlerimiz kimi zaman kurur, bu durum göz sağlığı için sıkıntılı yollara neden olur. Gözyaşları kurumuş olan bu gözlerin nemlenmesini sağlayarak, gözlerin daha iyi çalışmasını sağlar.
  2. Ağlamak stresi ciddi boyutta azaltır. Kişi kendini ağladıktan sonra daha rahatlamış hisseder, bunun sebebi ise gözyaşları ile birlikte strese bağlı olan kimyasalların vücuttan atılmasıdır.
  3. Zor durumlarda ağlamak güçsüzlük belirtisi değildir. Aksine bu gibi durumlarda ağlamak, sizin sorunlarla baş etme kabiliyetinizi arttırır.
  4. Etrafınızda ki kişilerle daha sıkı ve güçlü bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. Ağladığınız zaman yanınızda olan kişileri düşünerek, sizi ne kadar önemsediklerini anlayacak ve onlara kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz bir ortam hazırlama fırsatı sunacaksınız.
  5. Araştırmalara göre böyle bir durumda dışa vurum her zaman daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer içinizde kalırsa bu hem psikolojinizi bozacak hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
  6. Endorfin maddesi ağlamak ile birlikte salgılanır. Endorfin bilindiği gibi mutluluk hormonu salgılar ve bu sayede ağladıktan sonra daha mutlu olacaksınız.

Ağlamak sizi her yönde olumlu etkileyecektir. Tabi ki dozunuzu ayarladıktan sonra. Bu bilgileri okuduktan sonra, istemsizce gelen ağlama hissini kullanın derim.