Sürekli Anne Babayı Suçlamak Faydalı Mıdır?

0
115
anne babayı suçlamak
Metni Dinlemek İçin Tıklayın

Çağımızda insanların çocukluk yaşantılarına dair farkındalıkları günbegün artıyor. Gerek sosyal mecralarda yapılan psikolojik paylaşımlar, gerek dizi ve filmler gerekse psikolojiye dair yayınlanan kitap, gazete veya dergi gibi yayınlar bunu pekiştiriyor. Bu sayede bundan 10 yıl önce insanlar, psikoterapinin ancak akıl sağlığı sorunu yaşayanların ihtiyaç duyduğu bir şey olduğunu düşünürken, günümüzde bu inanç giderek siliniyor, ruh sağlığının yaşamdaki rolü daha çok hissediliyor. Bu da, ruh sağlığı, psikoloji gibi konulara olan ilgiyi artırıyor.

Psikolojiye olan ilgi arttıkça kişiler, çocukluk çağı travmalarıyla daha çok yüzleşmeye başladılar. Hem kendi hikayelerini daha net görmeye ve hem de bu hikayede ilk bakım veren olarak anne ve babanın bilinçli ya da bilinçsiz rollerini de sansürsüz görmeye başladılar. Kişiler kendi gerçekliğini bilerek yaşama devam etme ve travmalarını iyileştirmeye yönelik adımlar atma imkanına sahip oldular. Buraya kadar çok iyi. Ancak, aynı zamanda bu farkındalıkla kişilerde, erken gelişim döneminde yaşadıkları olumsuz deneyimlerden sorumlu olan anne ve babalarına karşı çıkan yoğun öfke, suçlama gibi olumsuz duygular oldu.

Anne ve Babayı Suçlamak Bizi Nasıl Etkiler?

Kişi, geçmiş hesapları kapatamadıkça bugünü etkin bir şekilde yaşayamaz. Bu şu demektir, “Babam beni yeterince korumadı, bana babalık yapmadı.” diyerek sürekli babasını suçlayan birinin zihni, başka bir şeyle meşgul olamaz. Bu kapanmamış dosya zihnini o kadar çok meşgul eder ki kişi bugününü etkin yaşayamaz; takılır kalır.

Benzer şekilde, sürekli annesinin ona yeterince sevgi vermediğinden yakınan birinin, yaşamının sorumluluğunu alması çok güçtür. Geçmiş, değiştirilemez ancak geçmişin kişi üzerindeki etkisi değiştirilebilir. Kişi sürekli anne babasını suçluyorsa, sorunun çözümünden kaçıyor demektir. Çünkü hayatının sorumluluğunu almak ve değişmek için çaba harcamak gereklidir ve bu gerçekten zordur. Ötekini suçlamak sorunu çözmese de çok daha kolaydır.

Öfke, nefret gibi olumsuz duygular sevgi duygusu kadar bağlayıcıdır. Kişi sevdiğine veya nefret ettiğine dönüşür. Anne babasına öfke, suçlama ve nefret duyguları besleyen kişilerin yaş aldıkça onlara benzediğini ve kendi çocuklarına da benzer şekilde davrandıkları görülür.

Kişi öfke duyduğu, nefret ettiği anne ya da babasının temsillerini hayatına çeker. Örneğin, annesinin ihmalkarlığından yakınan biri, arkadaş çevresinde ya da romantik ilişkilerinde gerek fiziksel gerek karakter özellikleri olarak bilinçdışı bir şekilde yaptığı seçimlerde annesine benzeyen birilerini bulur. İlişki ilk başta iyi gitse de sonrasında, kişi ihmal edilme duygusunu telafi için bilinçdışı bir şekilde karşısındakini zorlar. Ancak kimse anne babanın yaptıklarını ya da yapmadıklarını telafi etmekle yükümlü değildir. Dolayısıyla, karşıdaki bir süre sonra öfkelenir, kendini geri çeker. İhmal edilme duyguları ateşlenir ve kişi seçtiği arkadaş ya da partnerle çatışmaya başlar ve bir süre sonra ilişkileri bozulur. İhmal edilmekle ilgili meselesini çözmedikçe bir döngüye girer ve hep ihmal eden-ihmal edilenin olduğu aynı ilişki türünü tekrar eder.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsün Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi ve Ortaya Çıkan Psikolojik Problemler

Bu Durum Nasıl Çözülür?

Anne babayı geçmişi telafi etmeleri için zorlamamak yapılacak ilk şey. Annenin içsel kapasitesini ve kendi hikayesinde onun annesi tarafından da aynı sevgisizliğe maruz kaldığını kabul etmek çözüme giden ilk yoldur. Sonuçta, kişi, aldığı kadarını verebilir.

Anne babadan iyi hissettirmesini, olumlu duygular vermesini beklememek fayda sağlar. Bu şu demektir, kişinin korunma ihtiyacı %100, babasının koruma kapasitesi %30 ise bu durumda kişiye düşen, babasının verdiğine razı olmak ve kalan %70’lik kısmı kendi kendine gidermenin yollarını aramaktır. Aksi halde, babasını zorlarsa, babası %30’luk kısmı dahi vermek istemeyebilir ve geri çekilebilir. İlişkileri daha kötüye gidebilir.

Kişinin kendi ihtiyacını kendi kendine gidermenin yollarını araması iyileştiricidir. Kişi anne babasından alamadığı olumlu duyguları kendi kendine verebilmenin yollarını arayabilir. Annem bana yeterince sevgi veremedi, kapasitesi bu kadardı. O da gördüğü kadarını verebildi. Şuanda da kendini geliştirmek gibi bir motivasyonu yok. Şimdi ben ihtiyacım olan sevgiyi kendime nasıl sağlarım? Bu şekilde bir yaklaşımla, kişi yaşamına dair sorumluluk alabilir ve gerçekten ihtiyacını giderebilir.

Anne babaya hürmetlice sınır koymak gerekir. Onların da kendi hikayelerinde mağdur olduğunu biliniyor. Ancak, iç görü sahibi ve kendi arzularıyla çözüm arayacak olgunluk seviyesinde değiller. Bu aynı zamanda şu demektir, travmaya yol açan şeyleri fark etmeden yapmaya devam edecekler. Bu durumda, onlara saldırgan ya da öfkeli davranmadan yani kötü duygu yüklemeden sınır koymak gereklidir.

Affetmek mi affetmemek mi normaldir? İkisi de normaldir. Önemli olan hissedilen olumsuz duygular üzerinde çalışıp, yoğun olumsuz duyguları azaltarak kişinin yaşamına devam edebilmesidir. Bunun sonucunda kişi, bazen anne babasıyla ilişkisini devam ettirmeyi seçebilir bazen devam ettirmemeyi seçebilir. İkisi de normaldir. Kişinin istediğini yapmaya hakkı vardır.

Bazen anne babaya duyulan olumsuz duygular çok yoğun olabilir, kişi bunu tek başına çözemeyebilir. Bu durumda bir psikoterapistten yardım almak gerekebilir.

farmasi reklam
PAYLAŞ
Önceki İçerikHer Bel Fıtığı Ameliyat Gerektirir Mi?
Sonraki İçerikFasiyal Paralizi (Yüz Felci)
Şeyma Koçak
Lisansımı Psikoloji alanında; yüksek lisansımı ise Klinik Psikoloji alanında tamamladım. Bununla beraber Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bütüncül Terapiye Gelişimsel Yaklaşım, EMDR, Psikodinamik Psikoterapi gibi faydalı olacağını düşündüğüm pek çok eğitim aldım. 2014’ten bu yana çalıştığım özel ve devlet kurumlarında gerek Türklere gerekse İngiltere, Libya, Suriye, Mısır, Irak ve Filistin gibi farklı milletlerden gelen savunmasız çocuk ve yetişkin gruplarına bireysel psikoterapi ve grup psikoterapileri olarak psikososyal destek hizmeti verme şansım oldu. EMDR, EFT, Bütüncül ve Psikodinamik Psikoterapi yöntem ve ekollerinden faydalanarak çocuk, ergen ve yetişkinlere Türkçe ve İngilizce yüz yüze ve online psikoterapi hizmeti veriyorum. Psikoterapist olma yolculuğumda halen bireysel psikoterapim ve almakta olduğum eğitimler devam etmektedir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here