17 Şubat günü Merkür gerilemeye başladı. 11 Mart’a kadar sürecek olan bu gerileme en zorlulardan bir tanesi olmaya aday. Merkür bu sefer balık burcunda geriliyor.

Peki bunlar ne anlama geliyor?

Öncelikle Retro ne demek biraz ondan bahsedelim. Aslında hiçbir gezegen geri hareket etmez. Yörüngesinde yavaşlar ve dünyadan bakıldığında geri gidiyormuş gibi görürüz. İletişim, akıl, konuşma, haberleşme, eğitim, ticaret, tüm yazılı anlaşmalar sözleşmeler Merkür ile alakalıdır. İnterneti de simgeler. Öğrenciler, öğretmenler, yazarlar, tüccarlar ve astrologlar da Merkür ile bağlantılıdır. Merkür haritalarınızda iyi konumdaysa kendinizi daha iyi ifade edersiniz. Kolay dil öğrenebilir ve ticari başarıyı kolay yakalarsanız. Merkür balık burcunda zararlı konumdadır. Bir de retroya girdiğinde yanlış anlaşılmalar iletişimde aksaklıklar elektronik aletlerde bozulmalar özellikle iletişim aletlerinde arızalar bu dönem karşımıza sıkça çıkabilir.

Retro zamanları dinlenme zamanı olarak da bilinir. Geçmişte yarım kalan işlerin tekrar önünüze gelmesi ve bu konuda karşınıza fırsatların çıkması hatta bu fırsatların değerlendirilmesi gereken zamanlar olarak da düşünülmelidir.

Ayrıca eski sevgililer de Retro zamanları tekrar hortlayabilir. Belki tekrar bir şans verilmesi düşünülebilir ama kalıcı olma konusu Retro bitimi kendini fazlasıyla belli edecektir. Elbette haritasında iyi açılar alan kişilerin ilişkilerinde düzelmeler olabilir; eski dostluklar yeniden gündeme gelebilir,  haklı olduğunuz halde geciken bir mesele sonuca varabilir. Ancak özellikle ilişkiler konusunda geçmişle yüzleşip artık onu geride bırakmak daha hayrımıza olacaktır.

merkür gerilemesi

4-11 Mart 2020’de ise Merkür kova burcunda Retro yapacak. Bu dönemde ise hayattan beklentilerimizi sorgulayacağız. Ayrıca bu dönemde aklımıza gelen fikirler ufkumuzu açabilir ve bize bambaşka yollar gösterebilirler. Bu bölüm Kova burcunda gerçekleştiğinden teknoloji, sosyal medya, internet, elektronik eşyalar,  gibi konularda aksaklık ve problemler normalden fazla görülebilir. Tüm sosyal medyaların retrolarda sıkça problem çıkardığını görüyoruz. Bu dönem daha da kuvvetli olabilir bu aksaklıklar. Seyahat ve organizasyonlar konusunda da hiçbir şeyi son ana bırakmamak mühim.

Kısaca toparlayacak olursak Retro zamanlarında aldığımız yeni kararları uygulamaya koymadan önce tekrar gözden geçirmeli, yeni sözleşme anlaşma imzalayacaksak Retro bitimini beklemeli ve iletişim aletlerini yedeklemeyi unutmamalıyız. 11 Mart sonrası gölgeli günleri de geride bıraktığımızda zihnimizin daha hızlı toparlandığını iletişimin daha hızlı aktığını kolayca fark edebileceğiz.

Doğum haritanızda Merkür’ünüz Retro ise bu etkileri daha hafif hissedersiniz.

Şimdi Burçlara kısaca bir göz atalım…

KOÇ:

Bu dönem gizli saklı olan durumların farkına varabilir de dost görünen kişileri hayatınızdan çıkarma kararı alabilirsiniz. Huzuru bulmak için biraz iç dünyanıza çekilmek isteyebilirsiniz. Hayal kırıklığı yaşamamak için bu dönem ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat etmelisiniz.

BOĞA:

Merkür retrosu boğaların arkadaşlıklar ve sosyal çevre alanında gerçekleşiyor. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelebilir veya görüşmek istemediğiniz arkadaşlarınızı listeden çıkarabilirsiniz.

İKİZLER:

Bu dönem gelecek olan iş tekliflerini tekrar tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Tutamayacağınız sözler vermeniz olası görünmekte. İletişim konularında zaten başarılısınız ama bu konuda eksik gördüğünüz tarafları tamamlamak adına eğitim almak isteyebilirsiniz.

merkür retrosu

YENGEÇ:

Sosyal medya hesaplarınızda karışıklıklar ya da iletişimsel gerginlikler yaşamanız mümkün görünüyor. Hukuki ya da devletle alakalı yazışmalar yada evraklar kaybolabilir. Aşırı olan harcamalarınızı da kısmanız bütçeniz açısından önemli görünmekte.

ASLAN:

Bütçenizi iyi ayarlamalı aşırı harcamalardan kaçınmalısınız. Arkadaşlarınız bu dönem borç isterse ve de verirseniz o paranın geri gelme olasılığı koca bir sıfır. Yine ikili ilişkilere dikkat. Gereksiz gerilim ve melankoliden uzak kalmalısınız.

BAŞAK:

Eski sevgilinin dönüşü ilk etapta sizi memnun etse de akıllı ve mantıklı düşündüğünüzde bunu doğru bir karar olamayacağını anlayacaksınız. Sorumluluklarınız ön planda olurken zihin dağınıklığı sizin tahammül sınırlarınızı zorlayabilir.

TERAZİ:

Bu dönem beklenen haberlerde gecikmeler yada beklediğiniz şekilde gelmemesi gibi durumlar söz konusu olabilir.Aldığınız her habere itibar etmemeli mutlaka araştırmalısınız.Seyahatlere çıkma durumunuz varsa dalgınlıklara karşı hem evi tekrar gözden geçirin hemde gerekli evrakları alıp almadığınızı kontrol edin.

AKREP:

Geçmişte tanıştığınız kişiyle ilişkinizin flörte dönüşmesi an meselesi gibi duruyor. Sezgilerinize güvenin. Sizi doğru yönlendirecektir. Mecbur kalmadığınız takdirde yeni ev aleti almamaya özen gösterin.

YAY:

Aile bireyleriyle çatışmalar iletişimsel problemler iyiden iyiye görünür olmaya başlayabilir. İletişim kazalarına maruz kalabilirsiniz. Sevgilinize atacağınız mesaj babanıza gidebilir. Aman dikkat…

OĞLAK:

Sizi kimsenin anlamadığını hep düşünürsünüz ama bu dönem daha da anlaşılmıyor hissediyorsunuz. Biraz içe çekilmekte fayda var. Teknolojik aletler bozulabilir yenisini almak için Retro sonrasını beklemek daha doğru olacaktır. Daha önce borç verip alamadığını paralar yola çıkmış olabilir…

KOVA:

Beklediğiniz maddi kaynaklarda gecikmeler olabilir. Maddi risklerden kaçınmalı bütçeyi yeniden düzenlemelisiniz. Hayatınıza çeki düzen vermek adına yeni projeler düşünmelisiniz.

BALIK:

Kararsızlık dikkat dağınıklığı zihin karışıklığı odaklanamama retronun balık burcu için yoğun etkilerinden olacak. Bu dönem yeni kararlar almanın da yeni sözler vermenin de hiç zamanı değil. Ruhsal çalışmalar yapmak Retro sonrası sizi daha güçlü kılacaktır.

5 Replies to “Merkür Geriliyor

 • Nermin Yıldırım
  Nermin Yıldırım
  Reply

  Harika anlatım çok güzel açıklayıcı bir yazı olmuş.

 • Sibel yılmaz
  Sibel yılmaz
  Reply

  Böyle bir köşe olması harika.Astroloji bir yol haritası.Merkür retrosundan okadar da korkulmayacağını çok net anlatmış Eda hanım.Çok teşekkürler…

 • Büşra
  Büşra
  Reply

  Bu kadar ayrıntılı ve akıcı bir şekilde açıkladığınız için teşekkürler Eda hanım yazınızı çok beğendim bundan sonra sürekli sizi takip edeceğim.

 • Kubilay cabalar
  Kubilay cabalar
  Reply

  Merhaba.Böyle bir köşe hazırladığınız için teşekkürler.Merkür retrosundan bu kadar da korkulmayacağını anlamış olduk.Harikaaaa

 • Zeynep
  Zeynep
  Reply

  terazi burcu nerde?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir