Bazal metabolizma, sporla harcanan enerji ve besinlerin sindiriminde harcanan enerjinin birleşiminden oluşmakta olan günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. En büyük belirleyicisi bazal metabolizma hızıdır. Kalori hesaplama konusu kişinin her gün alması gereken kalori miktarının hesaplanmasıdır.

Kilo vermek isteyen kişilerin bazal metabolizma hızlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu hızı yaş, cinsiyet, genetik faktör gibi özellikler etkilemektedir. Kalori hesabı yapmak için fiziksel aktivitelerde bulunmak da önem arz etmektedir. Fiziki aktivitelerde bulunmak kilo alıp vermede etkili olmaktadır. Fiziki aktiviteleri arttırmak metabolizma hızını artırmakta ve böylece günlük alınması gereken kalori ihtiyacını etkilemektedir.

Bazal metabolizma hızı hesaplanmasının doğru yapılması önemlidir. Gereken günlük kalori ihtiyacı hesaplama daha kolay bir şekilde anlaşılıp buna göre hareket edilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu sayede aşırı kilo alımı önlenebilmektedir.

Kalori cetveli kullanılarak yenilen bir besinin kaç kalori olduğu bilinmektedir. Bu cetvel dikkatle incelenmekte ve beslenme konusunda dikkate almakta fayda görülmektedir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama aşağıda verilen araç ile yapılabilmektedir. Kişisel değerlerin yazılması ile kişinin alması gereken kalori miktarı ortaya çıkmaktadır. Kalori hesaplama aracı kişiden kişiye göre farklı sonuçlar çıkartmaktadır.

Cinsiyetiniz : Erkek Kadın
Boyunuz (cm) :
Kilonuz (kg) :
Yaşınız (yıl) :
Aktiflik Seviyeniz : Az Orta Çok
   
Sonuç : ?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir