Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadının merak ettiği sorulardan biri de “Hamilelik belirtileri nelerdir?” sorusudur. Gebelik belirtileri ile ilgili bilgi vermeden önce hamilelik ile ilgili kısaca bilgi vermekte fayda vardır. Tüm kadınlar eğer herhangi bir sorun yoksa doğal yollardan hamile kalabilmektedirler.

Tüm kadınlar doğuştan binlerce yumurtaya sahip olarak dünyaya gelirler. Bu yumurtaların sayısı zamanla azalır. Bazı yumurtalar döllenmeye uygun yapıda olurlar. Eğer döllenme gerçekleşmezse her ay adet ile dışarıya atılmaktadırlar. Olgunlaşan yumurta adet kanaması başlamadan 14 gün önce serbest kalır. Bu yumurta hücreleri 24 saate kadar canlı kalmaktadır. Bu süre zarfı içinde eğer ki bir sperm ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir ve hamilelik süreci başlamış olur.

Erken hamilelik belirtileri ile hamile olup olunmadığı şüphesini hamile olan kadınlar yaşayabilmektedir. Hamileliliğin ilk belirtileri arasında adet gecikmesi, hamilelik hissi, göğüslerde hassasiyet bulunmaktadır. Hamilelik belirtileri şunlardır:

 1. Adet gecikmesi: Hamileliğin en şüphe uyandıran belirtisi adetin gecikmesidir. Bazı hamile kadınlarda açık renkte kanamalar görülebilmektedir. Fakat unutulmaması gereken bir durum ise her adet gecikmesi hamilelik anlamına gelmez.
 2. Göğüslerde hassasiyetin oluşması: Hamile bayanlarda göğüslerde şişme, ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır. Bu durumda bazen hamileliğin ilk haftasında bazen de ilerleyen dönemlerde oluşmaktadır.
 3. Kendini hamile hissetmek: Birçok anne adayı hamile kaldıkları zaman farkında olmadan vücutlarında oluşan değişiklikleri hamile olup olmadığını bilmeden kendini hamile hissedebilmektedir.
 4. Baş dönmesi ve baygınlık: Erken gebelik belirtileri arasında baş dönmesidir. Tansiyon düşmesinden dolayı baş dönmesi ve baygınlık yaşanmaktadır.
 5. Mide bulantısı: Erken gebelik belirtileri arasında mide bulantısı bulunmaktadır. Mide bulantılarına kusma vakaları da eşlik etmektedir.
 6. İştahın artması: Hamileliğin oluşmasından sonra kadınlarda iştah artması gözlenmektedir. Hamile kadınlarda aşerme olayı dediğimiz mevsimsiz meyve ve sebzeleri yeme isteği oluşmaktadır. Hamile kadınlar bazen de çok sevdikleri yiyeceklerden tiksinmektedirler.
 7. Sık sık idrara çıkma: İlk hamilelik belirtileri arasında gebelik hormonları kan artışı ile birlikte idrar artışına da neden olmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlarda sık sık idrara çıkma olayı gözlenmektedir.
 8. Bel ve sırt ağrısı: Şiddetli bir şekilde belde ve sırtta ağrılar oluşmaktadır.
 9. Duygusal dalgalanmalar: Hormonlardan dolayı hamile kadınlarda duygusal açıdan değişiklikler gözlenmektedir. Bir anda gülen bir hamile kadın gülerken ağlayabilmektedir. Bu durumda eşlerin destek olması önemlidir.
 10. Yorgunluk: Hamilelerde aşırı yorgunluk gözlenmektedir. Daha erken saatlerde yatağa girme ya da uyuyakalma durumları görülmektedir.
 11. Kokulara karşı hassasiyet: Hamilelerde kokulara karşı hassasiyet oluşmaktadır. Parfüme, yemeklere, bazı anne adaylarında ise eşlerin kokularından tiksinmeler görülmektedir.
 12. Mide ekşimesi ve kabızlık: Uterusun şişmesiyle mideye baskı olmaktadır. Hormonların artması da hazmı yavaşlatır ve böylece mide ekşimeleri ile kabızlık oluşmaktadır.
 13. Vücut ısısında artış: Vücut ısısında hamilelerde artış gözlenmektedir. Yaz aylarında bu nedenle hamile bayanlar daha çok zorlanmaktadırlar.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

“Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?” Sorusuna cevap verelim. Hamilelik belirtilerinin başlangıç zamanları kadından kadına değişiklik göstermektedir. Hamilelik belirtileri bazen döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi bazen de ilk 8 hafta içinde başlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir