Merhaba Seval Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Seval Keleş Durmaz. 2005 yılından beri Mali Kuaför bünyesinde yöneticilik yapıyorum. Soyadımdan da anlayacağınız üzere 2011 yılında evlendikten sonra hayat karşıma yeni yollar çıkardı ve gelin koçluğu yapmaya başladım. Önceleri içgüdüsel olarak yaptığım koçluğun eğitimlerini de aldıktan sonra profesyonel olarak gelinlere özel koçluk yapma serüvenim başladı. Mali Kuaförler bünyesinde hizmetimi halen vermekteyim.

 1. Gelin koçu kime denir? Gelin koçları ne iş yapar?

Kısaca gelinlerin hayallerini gerçeğe dönüştüren kişidir diyebiliriz. (Bütünsel Koçluk eğitimi almış olmaları temel esas.)

Gelin koçluğu kişiye özel bir hizmettir ve her gelinin ihtiyacı sadece onunla koçu arasındadır. Ancak süreçte temel ve değişmeyen başlıklarda var, zaman yönetimi, gelinlik seçimi tarihi, ayakkabı, çiçek vb. konular düğünün temel başlıklarıdır ve gelini strese sokan konularında başında gelir. Bu noktada da herşeyin kusursuz olması için onlar adına en ince ayrıntıyı bile gözden kaçırmayan, planlarken başlıkları çıkartmasına yardım eden yol arkadaşıdır gelin koçu. Hem yol haritası hem de duygu durumu kontrollerini yaparak düğünlerinde kendilerini prenses gibi hissetmelerini sağlar.

seval keleş durmaz kimdir

 1. Gelin koçu olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

2011 Yılında evlendikten sonra karar verdim. Aslında bakarsanız gelin koçluğu tam olarak ihtiyaçtan doğan bir servistir. Şehir hayatının yoğunluğunda evlenmeye karar veren çiftler, üstelik Türk aile yapısını da göz önüne alınca ne zaman yetiyor, ne para ne de duygusal olarak kolaylıkla süreci tamamlama! Zorlanıyorlar. Bir aile kurmaya çalışırken en özel anlarının mutluluğunu yaşayamadan süreci tamamlayıp bitsin istiyorlar. Tam da bu yüzden yapmaya karar verdim. Koç olarak onlara zamanlarını, paralarını ve duygularını nasıl yönetmeleri gerektiğini hatırlatıyorum. Herşeyi yine onlar diledikleri şekilde yapıyorlar ama yalnız değiller.

 1. Gelin koçluğunun zor ve güzel yanları nelerdir?

Zor yanlarından biri düğün süreci oldukça stresli ve duygu olarak iniş çıkışlı bir dönem. Gülerken ağlamak, ağlarken gülmek gelinler için doğal denebilecek kadar normal bir duygu. Tüm bu sürecin içinde koç olarak bulunmanın zorlukları oluyor tabi. Öncelikle görüşmeler öncesi kesinlikle benliğini bırakma egzersizi yapılmalı, sonrasında da diğer gelinlerle olan görüşmeler öncesi nefes egzersizi ve meditasyon yapıyorum.

Güzel yanları ağır basan bir meslek. İnsanların en özel anlarına şahitlik etmek ve bu süreçte onların yanında olmak, hayallerinin gerçekleşmesine katkıda bulunmak paha biçilemez bir duygu.

seval keleş durmaz röportaj

 1. Gelin ve damat arasında düğüne dair çıkan anlaşmazlıklara nasıl çözüm yolu buluyorsunuz?

Aslına bakarsanız süreçte çıkan anlaşmazlıklar çoğunlukla yaşanan stres yüzünden çıkıyor. Yani biri diğerini sevmediği için değil. Bu sebeple yaptığım görüşmelerde kendilerine ayna tutuyorum. Güçlü sorular, güçlü ricalar ve psikolojik oksijen sık kullandığım yöntemlerden. Görüşmelerin sonunda çiftler yaşanan anlaşmazlıkların düğün stresinden olduğunu fark edip, kendi aralarında konuyu tatlıya bağlıyorlar.

 1. Bir gelin koçunun karakteristik özellikleri nelerdir?

Sakin, sabırlı, çözüm odaklı, işi gereği gelin olmakla ilgili tüm modaya ve konulara hakim, yargılamayan, danışanını eleştirmeyen, tarafsız, motive eden, pozitif vb temel özelliklere sahiptir.

 1. Tüm gözlerin gelinin üzerinde olduğu düğün gününde muhteşem bir gelin olmak için gelinlere nasıl tüyolarda bulunuyorsunuz?

Her şeyden önce kendiniz olun kızlar, en güzel halimiz kendimiz olduğumuz anlar. Mutlaka sizi mutlu eden gelinliği, saçı, makyajı ve ayakkabıyı seçin, çünkü sevmezseniz bütün gece zorla gülümseyemezsiniz. Ama en önemlisi işinizi şansa bırakmayın, prova hayat kurtarır. Bunun yanında cilt bakımı ve saç bakımını mutlaka düğün öncesi yapılacaklara yazın. Bir de zamanı lütfen iyi yönetin, ajanda kullanarak plan yapmaya özen gösterin.

 1. Keyifli bir iş olduğunu düşündüğümüz gelin koçluğunda sizin en çok keyif almanızı sağlayan organizasyonlar düğünler midir yoksa kına geceleri midir?

Kına geceleri de çok güzel ama Seval olarak yanıtlayacaksam ben “düğün” derim. Düğün sabahı uyandığınızda cildinizin ışıltısı bile bir başka oluyor. Gözleriniz başka bakıyor, kulaklarınız başka duyuyor. Büyülü bir gün düğün ve ruh eşlerini bulan şanslı insanların partisi. Her anını keyifle hatırlayacağınız nadir özel anlardan biri.

gelin koçu seval keleş durmaz

 1. Gelin koçluğu işini ailelerin bakış açısı nasıl oluyor? Gelin ve damadın aileleri işinizi zorlaştırıyor mu?

Eleştirel yaklaşanlar oluyor tabi. “Bizim zamanımızda koç mu vardı?” diyen. Yine de en çok onlar teşekkür ediyorlar, çocukları mutlu olunca aileler daha da mutlu. Bu süreci onlar adına da kolaylaştırıp gereksiz tartışmaları oradan kaldırınca, düğünden sonra tatlı veya çiçeği yollayan yine onlar oluyor. 🙂

 1. 2019 yılının trend gelinlik modelleri nelerdir?

Transparan trendlerin ön plana çıkacağı bir yıl. Ayrıca ilkbahar/yaz aylarının gelişiyle de üç boyutlu çiçekler ve geometrik desenler karşımıza çıkıyor. Sonbahar/kış mevsimine doğru da uzun ve gösterişli duvaklar ve abartılı gelinlikler göreceğiz.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Gelin:  Mutlu-aşık kişi.

Gelinlik: Giydiğiniz en anlamlı-özel elbise.

Kına gecesi: Düğün öncesi ısınma partisi.

Düğün: Mutluluğunuzu ilan ettiğiniz, büyük parti.

Profesyonel Gelin Koçu Seval Keleş Durmaz İletişim Bilgileri: