Hem yüze uygun hem de sağlıklı nefes alarak tüm fonksiyonlarını yerine getiren bir burun ortaya çıkarılmasının hedeflendiği cerrahi operasyona rinoplasti adı verilmektedir.

Hastanın beklentisinin dışında yüz ile uyumlu burun şekli planlanarak, sahip olunan burundaki tüm sorunların giderilmesiyle yeniden biçimlendirme sağlanır.

  • Eğri, kemerli, kırık burunlar
  • Problemli burun delikleri
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Gergin veya geniş burunlar
  • İnce ya da kalın derili burunlar

Rinoplasti çeşitlerini meydana getirmektedir. Uzman hekimler tarafından her bir sorun farklı teknikler ve yaklaşımlarla ele alınıp, rinoplasti işlemi gerçekleştirilmektedir.

Rinoplasti kadınlar tarafından daha çok tercih edilen bir cerrahi operasyon olsa da erkek hastalarda da yaygınlaşan bir operasyondur. Erkek yüzü ile uyumlu, maskülen görüntüyü kaybetmeden yapılan rinoplasti ameliyatı memnun edici şekilde sonuçlanacaktır.

Rinoplasti ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Ameliyat ilk olarak açık ve kapalı teknik açısından ikiye ayrılmaktadır. Tekniğin belirlenmesindeki unsurlar: burnun yapısı, cilt tipi, burnun yüze uyumu olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonunda hekim tarafından hasta için en uygun tekniğe karar verilmektedir.

Açık ve kapalı tekniğin uygulanmasında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır:

Piezzo (Ultrasonik Rinoplasti): Ameliyatın daha az travmayla sonuçlanmasına yardımcı olan, hem açık hem de kapalı teknikte kullanılan bir yöntemdir.

Konvansiyonel Rinoplasti (Klasik): Açık ve kapalı yöntemde kullanılan geleneksel rinoplasti yöntemidir.

Mikrotur Rinoplasti: Uzman hekimin kararıyla uygun vakalarda kullanılan bir yöntemdir.

Kombine Rinoplasti: Üst düzey faydanın sağlanması amacıyla bir çok tekniğin aynı anda kullanılabildiği bir yöntemdir. Rinoplastinin dolgu, botoks, ip askı gibi uygulamalarla desteklendiği ve aynı seansta gerçekleşen bir operasyonlar bütünüdür.

Rinoplasti dışında başka burun ameliyatları da bulunmaktadır:

Septoplasti: Diğer adı deviasyon ameliyatıdır. Doğuştan yada sonradan meydana gelen burun içindeki eğrilikleri düzeltmek için yapılır. Burun dışarıdan bakılınca hiç bir değişikliğe uğramaz.

Tipplasti: Sadece burun ucuna yapılan cerrahi operasyondur.

Fess-Sinüs Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi): Yüzümüzde bulunan sinüslere yönelik yapılan cerrahi operasyondur.

Revizyon Rinoplasti: Başarısızlıkla sonuçlanan rinoplasti ameliyatının tekrar yapılmasıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği: Cerrahi olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemin sonuçları kalıcı olmamakla beraber istenen değişikliklerin yapılmasına olanak tanır.

Etnik Rinoplasti: Etnik kökenlerin sahip olabildikleri burun tiplerinin şekil değişikliklerini kapsayan bir rinoplasti çeşididir. Afro amerikan, uzak doğu ırklarının kendine has burun kıkırdaklarının desteklenmesi, geniş burun deliklerinin küçültülmesi, burun ucu düşüklüklerinin yükseklik kazanmasının sağlanması amaçlanmaktadır.