Neredeyse hepimizin başına gelebilen, başımıza geldiğinde de bizi rahatsız eden ve de her bu durumla karşı karşıya kalındığında yağ yakıcı etkisi olan mucizevi bir besin veya içecek istenen bir konuya biraz değinelim yani ödeme. Öncelikle biraz şu konudan bahsedelim, limonlu su ya da sirkeli su yağ yakar gibi inanışlar var fakat hiçbir besin veya içecek mucizevi değildir ve de tek başına yağ yakımını sağlamaz. Yağ yakıcı ve ödem atıcı arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Bunun yerine genel beslenme rutinimiz ve yaşam düzenimiz üzerinde bazı değişiklikler yapıp, ödem atımını destekleyerek fazla kilolarımızdan kurtulmak da mümkün olacaktır. Ödem; vücutta aşırı miktarda sıvı toplanmasıyla meydana gelen bir durumdur. Biraz daha detaylı bakacak olursak da hücre içi sıvının, hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altındaki birikimidir diyebiliriz.

Ödem; böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp ve damar sorunları, hormonal hastalıklar gibi önemli hastalıkların göstergesi olabileceği gibi fazla ağırlık, aşırı tuz tüketimi, regl dönemi, menopoz, aşırı karbonhidrat tüketimi, gün içerisinde yetersiz su tüketimi gibi durumlarda da meydana gelebilmektedir.

Peki Bu Ödemden Nasıl Kurtulabiliriz?

En önemli ödem sökücü aslında baş ucu içeceğimiz olan sudur. Özellikle bu soğuyan havalarda elimiz direk sıcak içeceklere gitmektedir. Ancak unutmamalıyız ki tükettiğimiz çay, kahve gibi içecekler su yerine geçmez. Bu içecekler diüretiktir ve aslında bu içeceklerin yanında ek bir su içmeliyiz.

Bir diğer konu ise “uyku”! Stres ve hayat koşullarının etkisiyle maalesef birçoğumuz uyku düzensizliği yaşamaktayız. Fakat düzenli uyku uyumanın önemi de burada oldukça önem arz etmektedir.

Ve de maalesef kazanmış olduğumuz alışkanlıklar. Yemek yaparken ya da tüketirken daha tadına bile bakmadan eklediğimiz tuzlar! Tuz tüketimini azaltmak, vücudumuzun ödem tutmasının önüne geçecektir. İlave tuzun yanı sıra, turşu gibi tuz oranı yüksek salamura besinlerden de uzak durmak gerekmektedir.

Asitli ve şekerli içecekler ve çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içeceklere dikkat etmek gerekir. Fazla kafein alımı, vücudumuzda su tutumuna neden olacaktır. Su tüketimi arttırılmalıdır.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite, ödem atımı için önem arz etmektedir.
Yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdaların, bağırsakların çalışmasını artırdığı için ödem atımında büyük rolü bulunmaktadır.

Bazen de elimizde olmayan sebeplerden de vücudumuz ödem tutabilmektedir. Mesela “mevsim geçişleri”…

Gün içerisinde gerek mesleğimizin sebebiyle, gerek farkında olmadan aynı pozisyonda uzun süre durmak, uzun süre oturmak ya da sürekli durmak gibi durumlar da ödem tutumuna yol açabilmektedir.

Adet (regl) döneminde özellikle ödem tutumuna sık rastlamaktayız.

Bazı ilaçlar da ödem tutumu yapabilmektedir. Ancak genelde kullanımı bırakıldığında bu durum sona ermektedir.

Potasyum içeren besinler de bize ödem atımında yardımcı olabilmektedir. Çünkü ; potasyum eksikliği de yüksek tansiyona sebebiyet verebilmekte ve vücudun su tutmasına neden olabilmektedir.

Peki hangi besinler potasyum içerir biraz bakacak olursak; tatlı patatesler, kuru fasulye, muz, antep fıstığı, somon gibi besinleri örnek olarak verebiliriz.

Ve magnezyum içeren besinlerin de tüketimi ödem atımı için faydalı olabilir. Magnezyum içeren besinlere de; badem, kaju, ıspanak, bitter çikolata ve brokoliyi örnek olarak verebiliriz.

İdeal ağırlık aralığının üzerinde bir ağırlığa sahipsek, kilo vermek ödemi atımına yardımcı olmaktadır. Zaten ilk giden fazla kilo kayıplarının sebebi de giden ödemlerdir.