Merhaba Nadide Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. Nadide Hanım, herkesin tanıdığı bir şarkıcısınız. Sizi kendi anlatımınızla tanımak istiyoruz. Size göre Nadide Sultan Kimdir?

Bence dünyada en zor şey insanın kendini tanımlaması. Çünkü objektif olamıyoruz ve sürekli değişiyoruz. Ama  temel özelliklerimi söylemeye çalışırsam, neşeli insanlarla olmayı ve kalabalığı severim. Aile dostlarımızla olmak beni keyiflendirir. Gülmeyi çok severim, o yüzden güldürmeyi de severim. Yemek yemeyi, yapmayı çok severim. Duygusal ve sezgileri güçlü biriyimdir. Anne olunca daha da duygusallaştım. Birden pesimistleşebilirim ama çabuk toparlarım.

 1. Şarkı söylemeye ne zaman başladınız? Yeteneğiniz kim keşfetti?

İlk şarkı söylediğimi hatırladığım zamanlar sanırım 4 yaşında falandım. Yeteneğimin keşfi değil de şarkı söylemeye ilgim,  biraz kendiliğinden oldu. Annem de babam da sanat müziği dinler ve söylerlerdi. Ben de söylemeye başladım. Ayrıca kendimi bildim bileli şarkıcı olmak hayalimdi.

 1. Şarkıcı olma isteğiniz aileniz tarafından nasıl karşılandı?

Ailem hem  biraz muhafazakar, hem biraz modern bir aileydi. Müzikle ilgilenip şarkı söylemem, kanun çalmam, Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne gitmem  hoşlarına gidiyordu. Ama bunu meslek olarak seçmemden çok hoşlanmadılar. Konservatuar sınavlarına tek başına giden, birkaç kişiden biriydim. Ve o zaman  ülkenin her yerinden binlerce kişi sınavlara giriyordu. Ben üçüncülükle kazandım.

nadide sultan kimdir

 1. Nasıl bir eğitim sürecinden geçtiniz?

Çocukken kanun ve nota dersleri aldım. İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi ile birlikte, haftanın 3’er günü 2 musiki cemiyeti, liseden sonra bir süre, Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve üniversitede İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü… Sonra üniversiteye yeniden dönüp bitirdikten sonra, Haliç Üniversitesi Türk Musikisi bölümünde master yaptım. Sonra da doktoraya başladım. Ama  işimle beraber devam ermek çok zor.

 1. Röportajlarınızda müziğe aşık olduğunuzu belirtiyorsunuz. Sizin için müzik ne anlama geliyor?

Ben müzik yapmayı ve sahnede olmayı seviyorum. Sahnede hayat buluyorum. Beni kaygısızlaşıyor, coşkuyla doluyorum, daha da neşeleniyorum.

 1. İlk şarkınız “ Vuslat’a Beş Kala” diyeli 22 yıl oldu. Nasıl geçti bu 22 yıl?

Sevgi, müzik ve zorluklarla dolu 22 yıl. Çok engebeli bir yolculuk diyebilirim.

 1. Geçmişe dönüp baktığınızda neler hissediyorsunuz? Pişmanlıklarınız ya da keşkeleriniz var mı?

Bir şeylerden pişman olmayan var mıdır? Mesela okulu bıraktığıma çok pişman olmuştum. 12 sene sonra dönüp tamamladım. Sonra master falan geldi arkasından da.

 1. Bu zaman diliminde Nadide Sultan’da bir değişim oldu mu?

Büyüdüm, bakış açım çok değişti Köşeli huylarım törpülendi. Daha yumuşadım belki de.

nadide sultan röportaj

 1. Şu anki müzik piyasasını nasıl buluyorsunuz?

Çok değişken… Çünkü birçok platformdan icra ediliyor. Bu sayede hem zorluklar ortaya çıkıyor hem  de kendine özgü şeyler şans bulabiliyor. Önceden kendine yer bulamayan sanatçılar şimdi kendi kanallarından müzik  yapıp seslerini duyurabiliyorlar. Bence bu heyecan verici.

 1. Beğendiğiniz şarkıcılar kimler?

Şimdi birini söylesem ötekine ayıp olur. Ama güçlü ve dolgun sesleri severim ( bu da ipucu olsun).

 1. Sahne kıyafetlerinizi ya da klipte giyeceğiniz kıyafetleri neye göre belirliyorsunuz?

Bir ekiple çalışıyorum. Konsepte göre bir şeyler belirliyoruz. Yer, zaman çok önemli. Klipteyse tabi ki şarkı ve çekilecek ortam önemli. Yönetmenin de fikri çok önemli. Bir de çeken eşiniz olunca. 🙂

 1. Bir dönem dizilerde de rol almıştınız. Hatta oyunculuğunuz da çok beğenilmişti. Tekrardan sizi dizi ya da filmde görecek miyiz?

Oyunculuk yapacaksam o rolün ve projenin içinde kendimi bulmalıyım. Öyle bir dizi olmalı.

şarkıcı nadide sultan

 1. Hakan Yonat ile evlisiniz. Eşiniz de ünlü bir yönetmen. Size bir proje ile gelse kabul eder misiniz?

Hakan beni dünyada en iyi tanıyan insan. Çok önemli bir yönetmen ve çok kıymetli bir beyin. Onun için ondan gelen bir projeye, hiç düşünmeden evet derim tabi ki.

 1. Çok tatlı bir oğlunuz var. Annelik nasıl gidiyor? Eş, anne Nadide Sultan ile sahnedeki Nadide Sultan arasında ne gibi farklar var?

Çok teşekkür ederiz. Harika gidiyor. Onun varlığı hayatımıza büyük mutluluk katıyor. Sahnede ve evdeki Nadide’ye gelince; hem aynı, hem çok farklı diyebilirim. Yani teknik olarak ikisi de benim. 🙂 Eminim beni tanıyanlar daha iyi anlatacaktır. Sadece sahnede çok daha rahat ve kaygısız oluyorum.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Müzik: Aşk

Aşk: Kaan

Annelik: Aşk

Hakan Yonat: Aşk

Dikkat ederseniz hepsinde aşk var. Ben de aşksız bir şey yapamam zaten. Sevgiler. Teşekkürler.

Şarkıcı Nadide Sultan İletişim Bilgileri: