Şişmanlık derecesinin bir göstergesi olan vücut yağ oranı sağlıklı ve aynı zamanda fit bir görünüme sahip olmanın da göstergesi olmaktadır. Vücut yağ oranı sahip olunan kilo, cinsiyet, yaş, bel çevresinin genişliği, organlar, kaslar, tendonlar gibi veriler dikkate alınarak vücutta yüzde kaç oranında yağ bulunduğunun hesaplanmasıdır. Bu veriler sayesinde yağ oranı hesabı yapmak mümkün olmaktadır. Günümüzde sağlık kuruluşlarında da yapılabilmektedir.

Vücutta bulunan yağ kütlesi yaş ilerledikçe artabilmekte ve kalıcı hale gelebilmektedir. Bu durum başta obezite olmak üzere birçok hastalığa neden olabilmektedir. Yağ oranı hesaplama bu nedenle önem kazanmaktadır. Vücut yağ oranındaki artışların başlıca sebepleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Hareketsiz yaşam
 2. Dengesiz beslenme
 3. Hazır gıdaların tüketilmesi
 4. Genetik yatkınlık

Yağ oranı ölçme sonuçları farklı anlamlar ifade edebilmektedir. Bu oranın yüksek çıkması kadar çok düşük olması da sorunlara neden olmaktadır. Peki, yağ oranı kaç olmalı? Erkeklerde ve kadınlarda bu oran farklıdır. Kadınlarda yağ oranı %8 ya da %9 arasında olmaktadır. Bu oranın yakalanması için ise spor yapılması da gerekmektedir. Erkeklerde yağ oranı ise %3 ya da%4 olması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenme, spor ile bu sonuca erkeklerin ulaşabildikleri ortaya çıkmıştır.

yağ oranı hesabı

Yapılan diyetlerde yağ mı yoksa kas mı gittiğine çok dikkat edilmelidir. Diyetlerin uzman kontrolleri altında yapılması vücut yağ oranı açısından önem kazanmaktadır. Yağ oranını düşürmek için:

 • Dengeli ve düzenli beslenmek
 • Yemeklerde zeytin yağı kullanmak
 • Yürüyen merdiven ya da asansör olsa dahi normal merdivenleri tercih etmek
 • Egzersiz yapmak
 • Masa başı işi yapılıyor olsa bile saat başı beş dakika yürüyüş yapmak
 • Araba gibi araçları daha az kullanmak
 • Ayakta yememek
 • Günde 2.5 litre su tüketmek
 • Yatmadan önce hiçbir şey yememek

Yağ oranı hesaplama aracı ile ideal yağ oranlarına sahip olup olunmadığı hakkında karar verilebilmektedir. Böylece alınabilecek önlemlerin de herhangi bir sağlık sorununa yakalanmadan alınmasına olanak sağlanmış olmaktadır.

Erkek Kadın Oranlar
%2-4 %10-12 Minimum Oran
%14-17 %21-24 Normal Sağlıklı Beden
%18-25 %25-31 Kabul Edilebilir Sınır
Erkek Kadın Risk Faktörü
%20’den Düşük %27’den Düşük Risk Taşımıyor
%20-25 Arası %27-32 Arası Potansiyel – Zayıf Risk
%25-30 Arası %32-37 Arası Orta Dereceli Risk
%30 Üzeri %37 Üzeri Yüksek Dereceli Risk

Aşağıda bulunan yağ oranı hesaplama aracı kullanılarak yağ oranınızı hesaplayabilirsiniz.