Merhaba Mustafa Derda Bey, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

2004 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasımı Ankara Başkent Üniversitesi’nde yaptım. Ardından Aksaray Doğumevi’nde mecburi hizmetimi tamamladım. Sonrasında Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde 2 yıl süreyle çalıştım. 2013 – 2019 yılları arasında Antalya’da özel hastanede görev yaptım. 2019 itibarı ile kendi kliniğimde, Antalya’da hizmet vermekteyim. 2013 yılında üremeye yardımcı tedavi (tüp bebek) eğitimini tamamlayarak bu alanda uzmanlık belgesi almaya hak kazandım. Ayrıca beslenme eğitimi ve yaşam koçluğu alanlarında da sertifika eğitimlerim mevcuttur. İyi derecede İngilizce bilmekteyim.

 1. Vajinal estetik operasyonlarını son günlerde çok konuşur olduk. Böyle bir ilgi artışı var mı gerçekten?

Vajinal estetik operasyonlar özellikle son 5, 6 yıldır, tüm dünyada, artan oranlarda rağbet gören genital operasyonlar olarak dikkati çekmektedir. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi derneği verilerine göre, 2014 sonrası bu operasyonlara olan ilgi ve talep hızla artmaya başlamış ve her yıl operasyon oranı %41 oranında artacak şekilde bir ivme yakalamıştır. Artmış olan ilgiyi tarif etmek için şu örnek verilebilir. Geçen yıl ABD’de genital estetik başlıklı internet sayfaları 3.8 milyon görüntülenme rakamına ulaşmıştır. Elbette burada en önemli husus, bu derece ilgi gören konuklarda hastaları doğru ve uzman düzeyinde bilgilendirmek ve kirli bilgilendirmeden uzak tutabilmek olmalıdır.

mustafa derda kaya röportaj

 1. Genital estetik operasyonu olarak en sık hangi işlemler uygulanıyor. Hastalar bu işlemler nasıl karar veriyorlar?

Genital estetik operasyonlar sınıflandırmasına pek çok operasyon grubu girmektedir. En sık uygulanan  vajinal operasyonlar labioplasti (vajen dudak estetiği) ve vajinal daraltma operasyonlarıdır. Bu operasyonların talep edilmesinde hastanın yaşadığı pek çok klinik, psikolojik, kozmetik problemler olabildiği gibi, bazen salt estetik kaygılar da etkin olabilmektedir. Özellikle sosyal medya ve görsel bilgilendirmenin etkin hale gelmesi, hastaların bu şikayetleri için tedavi seçeneklerinin var olduğu hususunda bilgilenmelerini arttırmıştır. Bu sayede de genital estetik operasyon veya işlemler için hekime ulaşım daha kolay bir hal almış görünmektedir.

 1. Kadınlar neden genital estetik operasyonlarına ihtiyaç duyarlar?
 • Vajen dudaklarının büyük veya sarkık olması
 • Dudakların renginde aşırı koyu renk veya asimetrik dudakların varlığı
 • Egzersiz, spor faaliyetlerinde ağrı, konfor kaybı veya tahriş olması
 • Hijyen problemlerinin varlığı
 • Dar kıyafet, tayt, bikini seçimlerinde zorluk yaşanması
 • İdrar kaçırma problemlerinin eşlik etmesi (Ikınma, zorlanma, hapşırma gibi durumlarda)
 • İdrar yaparken akış doğrultusunda bozulmalar olması
 • Seksüel aktivitede konfor kaybı, ağrı, orgazm problemleri varlığı
 • Genital bölgesinden utanma, anatomisinden rahatsız olma hissi
 1. Genital estetik operasyonları sadece estetik amaçlı yapılmayabiliyor diye bir bilgi var. Bu konuyu açabilir misiniz?

Vajinal estetik operasyonlar, salt estetik bir kavram olarak düşünülse de bazı durumlarda bu operasyonların anatomik hasarlara yönelik iyileştirici ve düzeltici etkisi de vardır. Her 3 kadından 1’i yaşamı boyunca pelvik taban dokusunun hasarına bağlı bulgularla karşılaşmaktadır. Pelvik kaslar ve bağ dokulardaki defekt veya zayıflamalara bağlı olarak organlarda sarkma, mesane ve bağırsaklarda doku kontrol problemleri olabilmektedir. Özellikle doğum ve gebelikler sonrası bu zayıflamaların riski artmakta ve hastanın yaşı da ilerledikçe bulgular şiddetlenmektedir. Vajinal doğum yapanlarda, doğum yapmamış veya sezaryen ile doğurmuş olanlara göre risk 2 kat artar. Dokulardaki defekt sonrası hastalarda vajende baskı ve sarkma hissi, idrar kaçırma problemleri, kasık ağrıları, vajende ele gelen doku defektleri, dışkılama problemleri gibi pek çok bulgu görülebilmektedir.

mustafa derda kaya kimdir

 1. Genital estetik operasyonu denilince akla hangi işlemler gelmelidir?

Ana başlıklar halinde genital estetik operasyonlar:

 • Labioplasti: En sık yapılan operasyonlardır. Vajen iç dudaklarına yönelik yapılan düzeltme müdahalelerini içerir.
 • Vajinoplasti: Vajen doku gevşekliği ve doku hasarları nedeniyle yapılan operasyonlar bütünüdür.
 • Klitoral hudoplasti: Klitoral Hood bölgesinin anatomik doğrulama operasyonlarıdır.
 • Hymenoplasti: Kızlık zarına yönelik düzeltme operasyonlarıdır.
 • Gspot enjeksiyonları
 • Dolgu işlemleri
 • Lazer veya radyofrekans uygulamaları
 1. Ameliyat ve işlemler zor mudur? Hastanede uzun süre kalmak veya iş hayatından uzak kalmak zorunluluğu var mıdır?

Genital estetik operasyonlar kısa süreli ve lokal anestezilerle yapılabilen işlemlerdir. Hastalar ile konuşarak, sohbet  ederek ameliyat yapabiliyoruz. Operasyon süreleri 15-45 dk. ortalamalarda değişebilmektedir. İyileşme süreleri de bir hayli kısadır. Vajen ve çevre dokuları hızlı iyileşebilen dokulardır. Operasyonlardan sonra sıklıkla 1-2 gün içinde iş hayatına dönüş olur. Bazı küçük müdahalelerde veya uygulamalarda aynı gün dahi işe dönüş mümkün olabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. M. Derda Kaya İletişim Bilgileri