Bağışıklık sistemi yani immün sistem dediğimiz, vücudumuzun oluşturduğu savunma mekanizmasıdır.

Ne sıklıkla hastalandığımız bağışıklığımızın ne kadar güçlü olduğuyla ilişkilendirilebilir. Yani kişi çok sık hastalanıyorsa; bağışıklık sistemi zayıftır, diyebiliriz.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının en temel sebebi yeterli ve dengeli beslenmemektir. Burada değinmek istediğim ilk nokta bağırsak floramızı ve bağışıklığımızın başlıca kaynaklarından olan ANNE SÜTÜ’dür. Anne sütü bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu sebeple yeni doğanlarda ihmal edilmemelidir.

Yaşımız ilerledikçe bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlar, özellikle 65 yaşından sonra zayıflayan bağışıklıkla çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemimizi dengede tutmak gelişecek hastalıklara karşı bizi koruyacak, en azından oluşan hastalıkları hafif atlatmamızda fayda sağlayacaktır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler (semizotu, ıspanak, dereotu, pazı), koyu renkli meyveler (turunçgiller, kuşburnu, nar, cennet hurması gibi) antioksidan kapasitesi yüksek besinlere diyetlerimizde yer vermek, vücutta eksikliği varsa D vitamini, demir, çinko, selenyum gibi vitamin ve minerallerin de yerine konması çok önemlidir. Bunun yanında Omega3, C vitamini, B-glukan, Probiyotikler gibi besin öğelerinden de destek sağlanabilir.

Fazla miktarda karbonhidrat ve rafine şeker alımı bağırsak florasını bozmakla beraber vücudu enfeksiyonlara karşı açık hale getirdiğinden bunları sınırlandırmakta fayda vardır.

Ne yazık ki şuanda sahip olduğumuz tarım toprakları eski topraklar gibi değil ve üzerlerinde yetişen besinler her ne kadar doğal olsalar da almamız gereken yeterli vitamin ve mineralleri sağlayamıyorlar. Bununla birlikte eğer sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız da varsa çoğu vitamin minerali yeterli alamadığımız gibi emilimleri de olması gerektiğinden az olur ve ihtiyaç da normal bireylere oranla ciddi bir artış gösteriyor.

Bilinçsizce kullanılan antibiyotikler, ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı, hareketsizlik, yeteri kadar hijyen sağlayamama, uyku, stres gibi bir çok faktör de gerek vitamin minerallerden yeterince faydalanamamaya ve bunlara olan ihtiyaçları arttırmaya; gerek bazı hormonların fazla salgılanırken bazılarını baskılamalarıyla bağışıklığı olumsuz etkiliyor.

Tüm bunları göz önüne alarak bağışıklığımızı dengede tutmak ve hastalıklardan korunmak, başta doğru beslenmeyle tabi ki mümkün.

Kendinizi ve sevdiklerinizi ihmal etmeyin, iyi beslenin ve iyi hissedin.

Hepinize sevdiklerinizle birlikte sağlıklı günler diliyorum.