“Dünyadaki En Yorucu Şey Belirsizlik”

2020 yılının dördüncü ve son ay tutulması 30 Kasım 2020 tarihinde İkizler burcunun 8’inde Türkiye saatiyle 12:29’da bir halkalı ay tutulması yaşanacak. 116. Saros serisi tutulma 4 saat 21 dakika sürecek ve Türkiye’den gözlemlenemeyecektir. Yarı gölgeli tutulma, Atlantik Okyanusu’nun kuzeyiyle Pasifik Okyanusunda ve Avrupa’nın batısı, Amerika iki yarısında gözlemlenecektir. İkizler / Yay aksı tutulmalarının birincisini 5 Haziran’da meydana gelmiş ve 2021 yılının tutulmaları bu aksta devam edecektir. Bir sonraki tutulma Mayıs ayında gözlenecektir.

Tutulmanın Genel Etkileri

Ay tutulmaları, bireysel anlamda duygusal etkilere sahiptirler. Kollektif, sosyal ve toplumsal anlamda beklenmeyen, görünenin ardındaki görünürlüğün yansımalarının aydınlandığı süreçlerin başlangıç startını verir. Artık yeni konular, yeni olayların başlangıç anı gelmiştir. Alışkanlıkların ve gelenek, göreneklerin değişim sürecinin tamamlanmasının ardından yaşayacağımız ikizler burcu Ay tutulması, yeni bir geleceğin donanımı açısından bilgi donanımının yeniden güncelleneceğini ifade eder görünümdedir.

Tutulma, iletişime dair her alanı kapsamaktadır. Kollektif alanda, medya, radyo, televizyon, öğrenci, öğretmen, muhabir, yazar, spiker, pazarlama, sosyal medya vb. birçok konuyu ifade etmektedir.

Bireysel alanda, yakın çevre, yakın akraba, arkadaş ve kardeşleri anlatan tutulma, akrabalar konusunda sorumlulukların artacağına dair bilgiler sunmakta ve bu konuda bir kaosa sebebiyet verebilecek ortamlarda bulunmamanın önemi vurgulanmaktadır. Diğer bir konu ise akıl, mantık, sözlü ve yazılı iletişimle ilgili etkiler söz konusu. Akıl ve duygu tutulması olarak düşünülebilir. Öncelikle İkizler / Yay / Balık / Başak burçları ve bu burçlarda gezegeni ve yükselen burcu olan haritalarla beraber Koç / Terazi / Aslan / Kova burçların ilk on ve on beş gününde doğanlar öncelikli etki alacak gruplardır.

Süreçte yönetilmesi gereken konular algı olmalıdır. Bilgiyi doğru algılamak ve doğru aktarmak olmalıdır amaç. Ruhsal ve zihinsel bunalıma kapılmamak bireysel ilizyon yaratmamak oldukça önemli bir detay olarak düşünülmelidir. Çok fazla yalan ve dedikodu duyulabilir, iftiralar vs. Cinnet duyguları sebebiyle gündem haberlerine şahitlik edilebilir, gizli saklı konular görünür olup ortalığa dökülebilir. Süreç, kaos süreci düşünmeden karar verilmemeli, detaylardaki inceliklerin önemi bilinmelidir.

Ayrıca, farkındalık noktasında uyku hali ve belirsizlik verirken, bazı haritalarda zehir gibi parlak bir zihin verecektir. Bu parlak zihinler kitap yazacak, medyada ünlenecek hatipler olacaktır. Sosyal ortamda kitap paylaşımları veya önerileri yoğunlukla görülebilir.

Ancak, sizlere dolandırıcı ve hırsızlar noktasında uyarılarım olacak. Ayrıca sansasyonel olaylar ve cinnet olaylarının yaratabilecek etkilerin de oluşabilmesi söz konusu. Bir diğer konu medya olacak gibi görünmektedir, medyada pazarlamanın yoğunluğunu gözlemleyeceğiz. Dolayısıyla siber suçlar, online alışverişlerde yaşanabilecek talihsizliklere karşı öncesinde önleme alınması önerilebilir. Siper etkiler sosyal anlanın çeşitli yerlerinde oluşabilir. Ayrıca, aydınlık yönünü değerlendirildiğinde yeni icatlar duyurulabilir. Medya ve sağlık sektöründe duyu organlarına dair yeni medikal aletler yada ameliyat operasyonlarında kullanılmak amacıyla yeni ameliyat teknikleri (beyin, göz kulak, ve duyu organlarına dair ) sektörüne dair. Belki sosyal medya alanında yeni bir akıma şahitlik edebiliriz. Eğitim ve öğretim sektöründe de yeni akım ve gelişmeler gündemimizde olabilir.

Sağlık açısından duyu organları, göz kulak, ağız, dil, burun başta olmak kaydıyla nörolojik (parkinson, alzmer vb.) etkiler, ruhsal sağlık, sinir sistemi, bağırsaklar (gıda ilaç ve diğer zehirlenmeler) salgın hastalıklar, migren, vertigo, vertebra, karaciğer (şeker hastalıkları) omuz, sol kulak eller ve kolları ifade etmektedir.

İkizler burcu Ay tutulması küresel ve ülkemiz adına kaotik bir süreci ifade eder görünümdedir. Kitlesel kaos olarak düşünülebilir. Ülkemiz haritası sağlık, eğitim, lojistik ve deniz, sulardan oluşabilecek konuları ifade eden alandan etki almaktadır. Hava ve kara ulaşım konuları, uluslararası ve iç ticaret alanımızdan etki alan alandır.

Tutulmadan,

3 Aralık 1945 – 2 Ağustos 1947

2 Nisan 1955 – 2 Ekim 1956

25 Ağustos 1964 – 19 Şubat 1966

27 Ekim 1973 – 10 Temmuz 1975

16 Mart 1983 – 11 Eylül 1984

2 Ağustos 1992 – 2 Şubat 1994

13 Ekim 2001 – 13 Nisan 2003

4 Mart 2011 – 30 Ağustos 2012

yıllar arasında doğan haritalar radikal değişimlerle yaşamlarda yenilenmeler gözlemleyebilecekler arasındadırlar.

Yükselen Burçlara Genel Etkileri

KOÇ: Tutulma, kardeş, akraba, arkadaşlarla ilgili konu ve olaylar gündeme gelebilir. Kısa seyahatlerle zaman geçirebilir. Yeni bir ticarethane kurabilir, medya sektörüyle ilgilenebilir, araç alım satımı konularınız içerisinde olabilir.

BOĞA: Tutulma, gelir gider ve finans ile ilgili konu ve olaylarını gündem getirebilir. Aşk ve ilişkiler konularının da hareketliliği olduğu görülüyor.

İKİZLER: Tutulma yükselen burcunuzun üzerinde radikal değişim sürecinin başlangıç sürecini başlatıyor. Ebeveyn eş ve aile konularıyla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Sağlık, kariyer ve aile büyükleriyle ekstra konularınız olabilir.

YENGEÇ: Tutulma, sinir sistemi ve ruh sağlığı konuları ayrıca beklemeyen konu ve olaylarla meşguliyetler oluşabilir. Hukuksal konular veya hastane işlerinizle meşgul olmak durumu gelişebilir. Kardeş veya akrabaların sorumlulukları günlük rutininize katabilirsiniz.

ASLAN: Mekan, şehir veya yaşamda yenilenmeler söz konusu olabilir. Aşk ve ilişkiler alanınız hareketli. Ayrıca, sosyal gruplarla meşgul olmak isteyebilir, sosyal çevrenizi yenilemek durumun da kalabilirsiniz. Finans, çocuk diğer konularınız. Çocuk sahibi olmak isteyenler olabileceği gibi, çocuk sahibi olanlar eğitim vs. konularında verim alabilecekleri bir süreçte olabilirler.

BAŞAK: Tutulma, sizler için aile büyükleri ve ortaklıklarınızla ilgili konuları gündeme getirebilir. Sağlık konularıyla da ilgilenebilirsiniz. Yakın çevre, kardeş ve akraba desteğiniz olduğu söylenebilir. Akrabalarla verimli ilişkiler içerisinde olabilirsiniz.

TERAZİ: Tutulma, tamamlanma sürecinin ardından yenilenmeler söz konusu olabilir. Özellikle uluslararası seyahat, eğitim ticaret gibi planlar gündeme gelebilir. Yaşamlarda aşk ve ilişkilerde hareketlenmeler görülebilir. Planları içerisinde çocuk sahibi olmak gibi düşüncesi olanlar içinde etkiler söz konusu olabilir.

AKREP: Tutulma, yararlanılan gelir kaynakların konusunda radikal değişimlerle kendini hissettirebilir. Miras gibi konu ve olaylar gelişebilir. İlişkisi olan haritalar ilişkilerinde zorlu süreç yaşayabilir. Çocuk isteyenler için uygun süreç olduğu görülse de doğum zor olabilir.

YAY: Tutulma, eş, evlilikler ve ortaklıklarla ilgili radikal değişimler getirebilir. Bazı ortaklıklar, evliliklere son verilirken, bazı hartalar yeni evlilik sürecini yaşayabilir. Sağlık, ebeveynler ve kariyer konularınızda aktiflik söz konusu.

OĞLAK: Tutulmanın ruhsal ve fiziksel sağlık alanında olduğu görülüyor. Aynı zamanda finans konularını iyileştirmeyle yolunuza devam etmek isteyebilirsiniz. Hukuksal konuları olan haritalar olabilir aranızda. Günlük yaşam standartlarında değişimler istenebilir. Çalışma arkadaşlarınızla meşguliyetleriniz oluşabilir.

KOVA: Tutulma, yeni bir yaşam süreci başlatabilir. Yeni ilişki, aşk gündemde olabilir. Çocuklarınızla ilgilenmeniz gereken bir süreçten geçiyorsunuz. Gelir / Gider dengelemeleriyle meşgul olabilirsiniz. Bulunduğunuz mekanların dışına yolculuklar söz konusu olabilir. Ülke, şehir, mekan, yer değişiklikleri söz konusu olabilir.

BALIK: Tutulma, aile, aile büyükleri, sağlık, aile kurma, emlak alım satım yada mülk tadilatı konuları süreçte size eşlik edebilir. 2018 / 2020 de var olan ilişkilere devam etmek noktasında desteğiniz devam ediyor. Kariyer değişimi veya yenilenme, yer değiştirme sizler içinde oluşabilir.