Yetişkin obezite rakamlarında Avrupa ülkeleri arasında açık ara birincisi olmamızın ardında çocuk ve ergen obezitesinde görünmeyen tehlike

“Tam gün ve apartmandan bozma bahçesiz okullar.”

Annelerin ekonomik ve sosyal şartlar nedeniyle çalışma hayatlarında daha aktif rolleri, uzaklaşılan kalabalık aile yapısı, çocuklar ile ilgilenecek aile büyüklerinin yakında olmaması, ayrıca bakıcıya bütçe ayırmak gibi problemlerin varlığı, aileleri tam gün okul arayışına sürükledi.

Aman dikkat! Tam gün okul ararken nelere dikkat etmeliyiz, çocuklarımızı okul ve sonrasında nasıl obeziteden koruyabiliriz? Çocuk ve ergen obezitesi için neler yapabiliriz?

obez öğrenci

Aileleri beslenme ve okul seçimi konusunda özellikle uyarıyoruz, nelere dikkat etmeliyiz;

  • Konferans salonu, yüzme havuzu olan değil, mümkünse büyük ve koşup oyunlar oynayabileceği bahçesi olan,
  • Kantin hizmeti vermeyen veya sağlıklı yiyecekler barındıran,
  • Eğer tam gün okul ise mutlaka hijyenik yemekhanesi olan,
  • Kalabalık olmayan devlet veya özel okullar seçmeye en az eğitimi kadar önem verilmelidir.

Okul sonrası evde ise;

  • Okul saatlerinden sonra çocuklarımızın uygun havalarda dışarıda arkadaşları ile oynayabilecekleri ortamlar oluşturmaya ve arkadaş edinmeleri için teşvik etmeye, hatta zorlamaya,
  • Okuldaki beslenme saatleri için, hazır paketli ürünler yerine, sağlıklı ve taze besinlerden oluşan bir beslenme çantası hazırlamaya,
  • Bilgisayar veya televizyon karşısında geçirilen zamanlarının kısıtlı olmasına azami dikkat etmeye,
  • Evde paketli hazır ürün (cips, şekerleme, çikolata) bulundurmamaya,
  • Mümkünse zevk alarak yapabileceği bir spor aktivitesi edinmesine destek olmaya,
  • Ergen ya da çocuğun reddetmekte zorlanacağı pasta, kurabiye, kuruyemiş, cips, asitli ve şekerli içecekleri evde bulundurmamaya özen göstermeye oldukça dikkat etmeliyiz.

obez çocuk

Yetişkin obezitesinde oran şu an %30 olmasına rağmen, toplumsal gıda üretim politikalarında yeterince önlem alınmaması, mahallelerdeki ortak yaşam alanların kaybolması, hazır gıdaya ulaşımın kolay ve ucuz olması, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle bu oran önümüzdeki yıllarda gittikçe artacaktır.

Avrupa ve birçok dünya ülkesinde okullar daha butik ve alçak katlı, geniş bahçeli ve bahçeye kolay ulaşılabilen mimaride tasarlanmakta ve güzel havalarda çocukların açık havada oynaması teşvik edilmektedir.

Maalesef şu an gittikçe artan sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamlar nedeniyle daha 13-14’lü yaşlarda 130-140 kilo çocuklar obezite ve metabolik cerrahi kliniklerine başvurmakta, bu sebeplerden de obezite cerrahide alt yaş sınırı maalesef dünyada ve ülkemizde kurul onay vermesi halinde 13-14’e kadar gerilemektedir.

Unutmayın çocuklarımız geleceğimiz, onlara iyi bakalım…