Merhaba Elvan Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1987 yılında Manisa’da doğdum. Lise eğitimimi İzmir Özel Türk Kolejinde, üniversiteyi ise Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladım.  2014 yılında mimarlığı Feng Shui ile birleştirmek amacı ile ilk eğitimimi Esra Koyuncu’dan aldım. Ardından Uluslararası Feng Shui Örgütü kurucularından dünyaca ünlü Feng Shui duayeni Grand Master Raymond Lo’nun IFSA (International Feng Shui Association) onaylı  2 yıl süreç alan “Fengshui”, “Kaderin Dört Sutunu”, “Çin Astrolojisi” ve “I-Ching” eğitimlerini başarı ile tamamlayıp  İzmir de profesyonel anlamda Feng Shui danışmanlığına başlayan ilk mimar oldum.

 1. Feng Shui nedir?

Kelime anlamı Rüzgar ve Su demek. Geçmişi 6.000 yıl öncesine kadar dayanmakta olan mekan, doğa ve insan uyumunu inceleyen bir Çin metafizik sistemidir.  Doğada canlı, cansız her şey bir titreşim ve enerji halindedir. Mekanlarımız, objelerimiz, insanlar hayvanlar hatta organlarımız dahi. Hepimizin etrafımıza saldığımız bir titreşimi mevcut. Nasıl ki bizlerin enerjisi, titreşimi zamanla değişebiliyorsa mekanlarımızın enerjileri de aynı şekilde zaman ve diğer faktörlerle değişmekte.

Feng Shui’nin kısa özeti için insan, mekan ve zaman faktörünü bir arada kullanıp 5 element dengesi ile mekanlarımızı daha kaliteli ve bereketli bir hale getirmeye yarayan doğanın bize sunduğu bir sistem diyebiliriz.

elvan özyar coşan röportaj

 1. Feng Shui ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

İnternette, kitaplarda bol bol araştırdığım bir sistemdi aslında ama malesef Feng Shui de doğru bilgiye ulaşmak çok zor. Birçok yayında ve internette yanlış ya da eksik bilgiler mevcut. Bu bilgilerle uygulamaya cesaret edemediğim ya da uygulasam da bir sonucunu göremediğim bir sistemdi. 2014te Grand Master Raymond Lo’dan aldığım eğitimler sonrasında aslında Feng Shui’nin yanlızca dilden dile aktarılan bir genel geçer kavram olmadığını içinde mimari projenin, pusulanın ölçüm ve hesaplamaların olduğu bir sistem olduğunu öğrendim. Bu süreçte Grand Master Lo’nun 2 yıl süreç alan IFSA (International Feng Shui Association) onaylı “Fengshui”, “Kaderin Dört Sutunu”, “Çin Astrolojisi” ve “I-Ching” eğitimlerini başarı ile tamamladım.

 1. Feng Shui’nin temelinde neler vardır?

İlk önceliğimiz profesyoneller tarafından doğru bir analiz yapılmış olması. İnternette okuduğumuz birçok mecra da Feng Shui’ye dair genel geçer kavramlar mevcut. Örneğin yönlerin evin kapısı arkamıza alarak belirlenmesi, sağlık yönünün her evde kuzeyde, şöhret yönünün her evde güneyde olması, aşk çekmek için yatak odasına kırmızı, para çekmek bereket yönüne mor vs. dekorasyon yapmak gibi.  Maalesef doğru bir Feng Shui sisteminde bunların hiç birisi mevcut değil.

Doğru bir Feng Shui analizi için mekanın mimari planlarına, luopan pusula ile cephe ölçümüne, binanın yapılış tarihi ve içinde yaşayanların doğum tarihine ihtiyaç vardır. Bu kavramların herhangi birisi olmadan doğru bir analiz yapılamaz. Mekanda kullanılacak renk, malzeme, obje vs. seçimlerinin hepsine bu analizler sonrasında karar verilmelidir.

elvan özyar coşan kimdir

 1. Danışanlarınıza Feng Shui ile ilgili sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Feng Shui ile mimarlığı bütünleyerek, mimari Feng Shui danışmanlığı vermekteyim. Bu danışmanlık kişilerin taleplerine ve mekanın durumuna göre değişmekte.

 • Mekan yeni oluşacak bir proje ise komple tüm tasarım süreçlerini Feng Shui’ye göre planlıyorum. Mimari tasarımı, Feng Shui ile kombinleyerek en başta tüm detayları planlamak ve mutluluk veren mekanlar yaratmak şansım oluyor.
 • Mevcut kullanımda bir mekan ise Feng Shui analizi ile mekanın mevcut durumunu bildiren bir rapor hazırlıyorum. Bu rapora göre 5 element dengesi ile mekanın iyi alanlarını daha iyi hale getirecek, sorunlu alanlara çözüm üretecek öneri projeleri hazırlıyorum. Feng Shui’de yanlış bilinen bir kavramda bu tip danışmanlıklarda komple evi yıkıp yeniden yaratmak zorunda olduğumuzu düşünüyor olmaları. Mekanlarımızda birkaç alan düzenlemeleri, aksesuar, obje, renk vs. gibi küçük değişiklikler yaparak da mekanlarımızı Feng Shui’ye göre düzenleme şansımız mevcut.
 1. Feng Shui ile tanışan kişilerin hayatında ne gibi değişiklikler olmaktadır?

Aslında Feng Shui’nin etkilerini çoğumuz bir mekana girdiğimizde hissediyoruz. Bazı mekanlarda 2 dakika durmayı istemezken bazı mekanlardan saatlerce çıkmak istemiyoruz. Bir eve taşındığımızda hayatımız iyi ya da kötü komple değişebiliyor.  Bazı işletmeler el değiştirse de sürekli kapanmak durumunda kalıyor, bazı mekanlar en alakasız yerde dahi olsa da tıklım tıklım oluyor. Genellikle içinde yaşanılan bir yer ise danışanlarım hissederek bu alanda bir sıkıntı var ama ne yapsak olmadı diye geliyorlar.

Feng Shui analizi ile önce mekandaki problemi bulup ardından o alanda problemin etkisini azaltacak elementte renk, malzeme, aksesuar çözümleri üretiyoruz. İçinde bulunduğumuz zaman dilimine göre iyi ve kötü olan uçan yıldızlarımız ve hepsini temsil eden rakam, element, kişi vb. durumlar var.  Alanda hangi problemli yıldızın olduğuna göre hayatımıza uyguladığı değişikliklerde değişmekte. Örneğin yatak odasına denk gelen bir 2 dağ yıldızı var ise bu yatak odasında hastalık yıldızın aktif olduğunu ve özellikle bundan annenin etkileneceği anlamına denk gelir. Kapıya denk gelen bir 5 yıldızı varsa bu kaza bela anlamı taşımaktadır. Mekan genelinde sürekli bir sıkıntı, problem, işlerin yolunda gitmemesi, gelir kaybı gibi durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Ev ya da işyeri seçerken kapısına 8 yada 9 bereket yıldızlarının denk geldiği bir evi yada işyerini seçersek 2044 yılı sonuna kadar para demektir ve bu evde olduğumuz sürece gelir seviyeniz yükselir. Kısaca mekanlarımızın Feng Shui’si düzenlendiğinde tüm hayatımızı değiştirmekte diyebiliriz.

mimar elvan özyar coşan

 1. Feng Shui danışmanı olmanızın yanı sıra aynı zamanda bir mimarsınız. Mimarı açıdan da Feng Shui felsefesini uyguluyor musunuz?

Feng Shui sistemini öğrendikten sonra ilk düşündüğüm şey keşke bize üniversite de öğretilse olmuştu. Tüm mimarlar için en önemli etken içinde yaşayan kişiler için kullanışlı ve fonksiyonel mekanlar tasarlamaktır. Feng Shui ile birlikte tasarlanan binalarda tasarımın yanına ek  olarak sağlık, mutluluk, berekette ekleme şansımız oluyor. Artık tüm tasarımlarımı içinde yaşayanların daha mutlu olabilmesi adına Feng Shui ile bütünleyerek yapmayı tercih ediyorum.

 1. Feng Shui felsefesine göre bir evi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Uçan yıldızlar sistemi 9 farklı yıldızdan oluşmakta ve tüm yıldızların temsil ettiği rakam, element, kişi, renk, organ vs. birçok faktörü var. Bu rakamların olumlu ya da olumsuz olması içinde bulunduğumuz zaman dilimine ve etkisi temsil ettiği kişiye göre değişmekte. Bu sebepten hiçbir mekan hayat boyu iyidir, kötüdür ya da herkes için iyidir diyemeyiz. Feng Shui’nin en mantıklı bulduğum yanı da buydu.

Bir evi tasarlarken ya da mevcutta bir alanı tasarlarken ilk incelediğimiz yer mekan girişleridir. Mekanın girişinde hangi yıldız varsa genelinde de en çok o yıldızın etkisini hissederiz. Örneğin kapısında tartışma öfke yıldızı aktif olan bir evin genelinde öfke, yaratıcılık aşk olan bir evin genelinde ise mutlu birliktelikler mevcuttur.  Bu yüzden mutlaka girişlerin tasarım sürecinde iyi bir yıldıza denk gelmesini sağlarız.

elvan özyar coşan hakkında

 1. Mekanlarda Feng Shui felsefesine göre yaptığınız değişiklikler sayesinde yaşamının daha da güzelleştiğinden bahseden müşterileriniz oluyor mu?

En başta kendim internette okuduğum birçok yanlış bilgi sebebiyle ilk eğitim almaya gittiğim dönemde bu sisteme inancım çok fazla yoktu. Ama eğitimi aldığımda, bir analizin içinde mimari proje, hesaplamalar, pusula ile ölçüm olduğunu görünce dikkatimi çekmişti. İlk kendi işyerlerimde ve evimde uygulamaya başlayıp etkilerini görünce tüm projelerimde uygulamaya karar verdim.

Şuan çoğu danışanım referans ile beni buluyor. Mekanlarında benimle çalışan danışanlarım mutlaka sonuçlardan çevresine de bahsediyor ve onlarda mekanlarında bir Feng Shui çalışması yaptırmak istiyorlar.

 1. Feng Shui felsefesini evinde ya da çalıştığı ofisinde uygulamak isteyenler için küçük tüyolar nelerdir?

Feng Shui 2 ekolden oluşmakta pusula ekolü (uçan yıldızlar ) ve form ekolü. Bir mekanı önce mutlaka pusula ekolüne göre inceliyoruz ardından yerleşimleri form ekolü ile bütünleyerek yapıyoruz. Pusula ekolu bizler gibi bu konuda profesyonel eğitim almış kişiler tarafından ancak uygulanabiliyor.

Form ekolüne göre dikkat edebileceklerimiz:

 • Salonlar evin en yang alanı yatak odaları ise en yin alanıdır bu yüzden bir ev seçerken salonun girişe yakın yatak odasının ise en uzak yerde olduğu plan şemasını tercih edebilirler.
 • Kullandığımız objeler bizim için çok önemli size sıkıntı veren bir tablo vs varsa hediye dahi olsa asla kullanmayın. Özellikle yalnızlıktan şikayet edenler için yalnız kadın, adam figürleri sıkıntılıdır.
 • Yatak odasında yatak başınız mutlaka bir duvara dayalı olmalı, duvarın arkasında wc banyo olmamalı. Yatağın iki tarafında da aynı şeyler olmalı örneğin tek taraftaki komidin, ya da bir tarafta abajur olup diğerinde olmaması gibi durumlar ilişki problemlerine yol açar.
 • Ocak evin bereketini temsil eder bu yüzden korunaklı olmalı girer girmez gözükmemeli, ada mutfaklar bu yüzden pek tercih edilmemeli.
 • Çocuk odalarının rengi cinsiyete göre değil, odada bulunan uçan yıldıza göre belirlenmeli.
 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Mimarlık: Mutluluk tasarlamak

Feng Shui: Denge

Güneş: Güç, Ateş çin astrolojisine göre güç elementim 😊

Huzur: Güven

Mimar ve Feng Shui Danışmanı Elvan Özyar Coşan İletişim Bilgileri