Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozukluk fizyolojik kökenli olabileceği gibi yaygın olarak psikolojik kökenli olabilmektedir. Yani temelinde psikofizyolojik diye adlandırabileceğimiz bir bozukluktur.

Vajinismus, cinsel birleşme öncesinde bilinçaltındaki çeşitli düşüncelerden dolayı pelvik kaslarının istemsiz, kontrol dışı kasılmasıyla koitusun yani cinsel birleşmenin gerçekleşebilmesi için gereken bacak esnekliğini sağlayamama, açamama gibi fizyolojik tepkilerin verilmesiyle cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren bir durumdur. Bu durumda cinsel aktivite tam olarak gerçekleşemediği gibi aynı zamanda kadın için aşırı acılı, ağrılı bir hal alır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Cinsel rollerin ortaya çıkmasında doğup büyüdüğümüz toplumunda büyük bir etkisi vardır. Doğduğumuz toplumda cinselliğe bakış açısı erkek ve kız çocukları yetiştirme noktasında da rolü yadsınamaz bir gerçektir. Dini inançlar, gelenekler, örf ve adetler ve kültürel değerlerin etkisi altında gelişen ve nesilden nesle aktarılan bir bir konudur aslında cinsellik.

Vajinismusta ise temelinde cinsel mit diye adlandırdığımız cinselliğe karşı geliştirilmiş bazı düşünce ve yaklaşımlardır. Bu düşünce ve yaklaşımlar doğduğumuz toplum değer ve normlarıyla ahenk içindedir.

Cinsel Mit Nedir?

Cinsel mitler hayal gücüne dayalı, kulaktan dolma bilgilerle toplumda kişilerarasında yayılan yanlış düşüncelerdir. Abartılmış cinsel hikayeler, yakın çevreden duyulan ilk gece hikayeleri, cinselliğe dair eksik ve yanlış bilgiler, cinselliğin rahat konuşulamadan ayıp günah veya tabu olarak nitelendirildiği toplumlarda inanılması kolay olan düşüncelerdir.

Cinsel mitlere sadece yanlış düşüncelerdir yada bilgi eksikliğidir deyip geçmek doğru olmaz. Çünkü mitler; temeli sağlam, hemen hemen herkes tarafından bilinen güçlü bir etkiye sahiptir

En sık karşılaşılan mitler:

 • Kadınların cinsel yaşamı menopozla birlikte sona erer.
 • Cinsellik sadece erkeklerin zevk aldığı bir şeydir.
 • Mastürbasyon zararlıdır ve kirlidir.
 • Çiftler cinsel ilişki esnasında konuşmamalıdır.
 • Kadınların ilk cinsel deneyimi acı verici ve kanlıdır.
 • Sık ve sürekli sevişebilen erkek güçlüdür.
 • Erkek her daim cinsel birliktelik için hazırdır.
 • Erkeğin sertleşemiyor olması kadını çekici bulmadığındandır.
 • Kadın ne istediğini söylememelidir.
 • Kadının tatmin olabilmesi için penis boyutu önemlidir.
 • Cinselliği başlatan kadın ahlaksızdır.
 • Cinsellik sadece erkek istediğinde başlatılan bir şeydir.

Vajinismusta en çok etkili olan cinsel mit ise kadının bu süreci çok acılı ve ağrılı geçireceğidir. Yakın çevresinin abartılı anlattığı cinsel deneyimidir. Kişi herkeste aynı olacağını düşünebilmektedir. Dolayısıyla cinselliğe karşı bir korku geliştirebilmektedir. Bu korkularla birlikte fizyolojik olarak tepki göstermek amacıyla pelvik kaslarını istemsiz kasarak birleşmenin önüne geçmektedir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Evet vajinismus tedavi edilebilir bir durumdur. Bu bir kader ve böyle geçecek diye düşünülmemelidir. Jinekolojik bir muayeneden sonra bir psikolojik destek ile bu durum aşılabilmektedir. Bu duruma yardımcı olabilecek profesyoneller ‘cinsel terapistlerdir’. Detaylı bir özgeçmiş ve kişinin bu problemi yaşamasının nedenleri saptandıktan sonra o kişiye uygun izlenecek yol, verilecek ödevlerle başarıya ulaştırır.