Merhaba Burçin Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Burçin Alçın kimdir?

11 Nisan 1982’de Bartın’da doğdum. İlk, orta ve lise hayatımı burada geçirdim. Üniversiteye hazırlık aşamasında arkadaşlarım tarafından sürekli: “Çok zayıfsın. Azıcık kilo al.“ tarzı cümlelere daha fazla dayanamayıp fitnessa başladım. 18 yaşında kilo almak uğruna başladığım bu spor zamanla bağımlılık haline gelmeye başladı. Çok fazla keyif alıyordum ve kendimdeki değişimi gördükçe daha da mutlu oluyordum. Üniversite’yi Kıbrıs’ta okudum. Küçük yerde yaşamanın verdiği olumsuzluklar, doğru yönlendirilememe yüzünden mecburen bir üniversite okuma baskısı hissettirildiği için Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Türkçe Öğretmenliği’nde eğitim aldım. Fakat her gün kendimi spor salonunda buluyordum. Fitness aşkım ileri boyutlara ulaştı. 2005 yılında Kütahya’da düzenlenen  Bayanlar Fitness Türkiye Şampiyonluğu’nda 2. oldum. Fakat istediğim şeyin yarışmalara katılmak olmadığını anladım. O günden sonra fitnessla bağımı hiç koparmadım hatta gün geçtikçe bilgi, donanım olarak daha iyi seviyelere geliyordum.

Türkçe Öğretmenliği mesleğime 3 yıl devam edebildim. Bir gün sınıfta kendi kendime : “ Burçin 10 sene sonra da bunları yapacaksın. Yine Sıfat nedir, fiilimsi şunlardır mı diyeceksin? “ sorularını sordum. An itibarıyla sınıftan çıkıp dolabımı sessizce boşaltıp dershaneyi terk ettim. O gün saçlarımı savuran özgürlük rüzgarının bana verdiği keyfi anlatamam.

Ardından hemen fitness ile ilgili hangi eğitimleri alabileceğimin araştırmalarını yaptım. Sosyal medya hesabımda da yavaş yavaş bununla ilgili paylaşımlara başladım. Önce American Council on Exercise sertifikasını alarak Fitness Eğitmeni olmaya hak kazandım. Derken özel derslere başladım. Ardından Women’s Fitness Türkiye dergisinin ilk sayısında düzenlenen Ayın fit kadını yarışmasında 1. oldum. Sonrasında sosyal medya için çeşitli insanlarla iletişime geçip Instagram, web dergi, Youtube içerikleri üretmeye başladım. Tabi bunların hiçbiri benim markam adı altında olmadı ve hayal ettiğim şeyler tam bu değildi. Bu arada Uk Coaching Academy’den Foundational Coach, Cerrified Coach, Nlp Practitioner, Nlp Master Practitioner sertifikalarını peş peşe aldım. Daha sonra sosyal medya yolunda kendi başıma ilerleme kararı alarak yoluma devam ettim. Bu yıl 19. yılımı kutladığım fitness hayatımda geçen yıl, yıllardır hayal ettiğim Türkiye’nin fitness ilk motivasyon klibinin hikayesini yazdım ve büyük bir ekiple klibi çektik. Şu anda da hala aktif olarak sosyal medya paylaşımlarına devam etmekteyim.

burçin alçın röportaj

 1. Sağlıklı yaşam koçu ve fitness eğitmeni kime denir?

Koçluk, bireyin kendi başına üstesinden gelemediği durumlarda ona yol arkadaşlığı yapar. Bunu yaparken de sorun neyse ona, bununla ilgili sorular sorarak sonuca kendisinin ulaşmasını sağlar.

Sağlıklı Yaşam Koçu ise, bireyin  yaşantısına göre onun beslenme, egzersiz, uyku ve hatta kullandığı ürünlere kadar yönlendirmeler yapar. Yönlendirme dozajı biraz daha fazladır.

Fitness Eğitmeni: Bireyin fiziksel kapasitesine uygun şekilde, bir program dahilinde vücudunu sistemli bir şekilde aletli veya aletsiz çalıştıran, fiziksel kapasitesini arttırıp ona kas kazanımı sağlayan, onu forma sokan kişidir.

 1. Size göre fitness nedir ve ne değildir?

Fitness: Haftanın belli günlerinde yapılan, değişken yoğunluk derecesi olan, belli süre içerisinde aletli veya aletsiz olarak yapılan, vücuda kas kazanımı sağlayıp onu forma sokan bir spor dalıdır.

Fitness ne değildir? (Çok afedersiniz.)  Tepinircesine hızlı yapılan, yorgun olduğun halde yapmak zorunda bırakılan, neticesinde de kocaman kaslara sahip olacağın bir spor dalı değildir. Hele ki kısa sürede bu sonucu alabileceğin bir dal hiç değildir.

burçin alçın kimdir

 1. Sağlıklı yaşam koçu ve fitness eğitmeni olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? Eğitmenlik süreci nasıl başladı?

İşe önce Fitness Eğitmenliği’nden başladım. Gerekli olan eğitimleri aldım. Daha sonra sadece eğitmen olmak bana yetmedi. Buna bir de sağlıklı yaşamın da eklenmesi gerektiğini düşündüm. Bir yıl sonra Uk Coaching Academy’den Foundational Coach, Cerrified Coach, Nlp Practitioner, Nlp Master Practitioner sertifikalarını peş peşe aldım. Baya emek dolu bir yıldı benim için.

 1. İlk eğitim verdiğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Neler hissetmiştiniz?

12 yaşında kilo problemi yaşayan güzel bir genç kız adayıydı. İlk ayda 9 kg vermiştik. “Burçin, sen bu işi biliyorsun dostum!” diyerek kendimi tebrik etmiştim. Kendimi tebrik etmeyi seviyorum.

 1. Eğitim seansları ne kadar sürüyor?

Verdiğimiz eğitimler haftada 2-4 gün 1 saat. Kişinin taleplerine ve gerekliliklere göre değişiyor.

burçin alçın hakkında

 1. Fitness yapmanın hayatımıza katkıları nelerdir?

Beni disipline ediyor. Özellikle 20’li yaşlarda beni sağlıksız her türlü alışkanlıklardan korudu diyebilirim. Çünkü emin olun her insan gibi ben de kötü alışkanlıklar edinebilirdim. Onların yanında bulunduğum zamanlarda bile kendimi ortama kaptırmadım.

 1. Tüm kadınların yararlanabileceği Go Back adlı bir kanalınız var. Bu kanalı kurma amacınız neydi? Go Back nedir?

Kadınlar son yıllarda kendilerinden çok mutsuz. Çünkü sosyal medya ve TV kanallarında dayatılan modern kadın adı altında tek tip kadını öne çıkarıyorlar. Şu an popüler olan kadınlara bir bakın. Bu durumu inanılmaz anlamsız buluyorum. Kadınlar bunları görünce inanın çoğu kendine bakmaktan vazgeçip kendini salıyor. 30 yaşına yeni gelmiş bir kadına bile : “Oho, senin yaşın geçmiş, yaşlanıyorsun.” deniliyor. Çok çok komik. Daha yepyeni açmış bir gül halbuki. Bu durum karşısında onlara, kendilerine olan güvenlerini geri kazanmalarını sağlamak amacıyla Go Back Youtube kanalımı kurdum ve takvim yaşının aslında hiç önemli olmadığını, takvim yaşının geri gitmesinin mümkün olabileceğini, bedeninizin en iyi halinde nasıl olabilirsinizi anlatmak istedim. Böylece takvim yaşına : “Hadi ordan Go Back!” dedik.

fitness eğitmeni burçin alçın

 1. Takvim yaşına geri git diyorsunuz. Takvim yaşına geri git demek mümkün mü?

O kadar mümkün ki. Doğru ve temiz gıdalar tüketip, egzersiz yapıp, düzgün ve kaliteli uyuyup zaten tepeden tırnağa bedeninizin bakımını yapmış oluyorsunuz. İç organlarınıza kadar hem de. Beyninizin bile düzgün çalışması, ruhunuzun bile keyifli ve huzurlu olması hep bunlara bağlı.

 1. Bunun için sağlıklı beslenmenin ön planda olması gerekiyor. Peki sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları nelerdir?

Doğanın bize sunduklarını yeterli şekilde tüketmeliyiz. En genel haliyle bu. Doğa bize profiterol vermez mesela 🙂 Pişirilen yemekleri Go Back Mutfak bölümünde bahsedildiği şekilde şifa olacak nitelikte pişirmeliyiz. Ayrıca iki öğün yemek yemek bedeni sağlıklı yapar. Ay ara öğün, aman ana öğün, 3 litre su. Bu tarz şeylerle insanların kafalarına sürekli yemek yeme düşüncesi veriliyor. Oysa ki sabah kahvaltısı ve akşam yemeğiyle olay tamam. Bu şekilde kilo da almazlar hatta istedikleri forma kavuşurlar. Yani zayıflamak için haldır huldur egzersiz yapmak gereksiz. Bu durum sizi daha çok yedirir.

sağlıklı yaşam koçu burçin alçın

 1. Kanalınızda sebze ve meyveleri ince ince dilimlemekten vazgeçtiğinizi anlatıyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Bundan 1 yıl önce TV programının birinde sağlıklı yaşamı benimsemiş bir nörolog: “ Bırakın yiyecekleri incecik dilimlemeyi. Bunu ağzınız yapsın.” Niye? Çünkü çene kaslarımız, dişlerimiz, diş etlerimiz kuvvetlensin. İnce dilimlenen gıdaların havayla teması azalsın ve besin değerlerini kaybetmesin.

 1. Sebzeler nasıl pişirilmelidir? Sebze ve meyveleri tüketirken nelere dikkat edilmelidir?

Sebzeleri ve meyveleri pişirirken yağ, soğan, sarımsak canına okunana kadar kavruluyor. Ama Go Back Mutfak’ta böyle bir şey yok. Yaptığımı yiyecekler bize şifa vermeli. Bu yüzden yemeğe yağ eklenecekse yemek piştikten yarım ya da 1 saat sonra eklenir. Tuz da öyle. Soğan ve sarımsaklar kaynar suyla yumuşatılır.

 1. Egzersizlerden bahsettiğiniz kanalınızda göğüs, kalça, bacak egzersizleri ile de bilgiler veriyorsunuz. Go Back için daha iyi bir vücuda sahip olmak için nasıl egzersizler yapılmalıdır?

Egzersizlerin orta şiddette yapılması ve yaşam boyu devam ettirilmeye çalışılması gerekir. Go Back ile ben günlük yaşantıya hiçbir engel oluşturmayacak şekilde maksimum 20 dakikalık egzersizler veriyorum ve bu egzersizleri istediğiniz her yerde uygulayabiliyorsunuz. Haftada minimum 2 maksimum 4 defa uygulayan birinin vücudunun iyi olmama gibi bir durumu söz konusu olamaz. Tabi temiz beslenmeli. Yoksa sadece vücudu sıkılaşır ve fiziksel kapasitesi artar.

burçin alçının hayatı

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Go Back: Mümkün.

Takvim Yaşı: Boş.

Sağlıklı Beslenme: Bakım.

Egzersiz: Önemli.

Nice Cream (Dondurma): Enfes.

Sağlıklı Yaşam Koçu ve Fitness Eğitmeni Burçin Alçın İletişim Bilgileri: