Vücut kitle endeksi baz alınarak yapılan değerlendirmelerde kişinin tam anlamı ile sağlıklı olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Bunun için aynı zamanda bel kalça oranı hesaplama işlemi de yapılmaktadır. Bu hesaplamalar yapıldığı zamanda sağlık açısından genel bir değerlendirme yapılmış olmaktadır.

Vücutta bulunan yağ oranı ne kadar önemli ise bu yağın vücudun neresinde toplandığı da o kadar önemli olmaktadır. Genellikle 2 şekilde kilo alınmaktadır. Kadınlar için bu durum basen ve bacak bölgesinde olmaktadır. Erkeklerde ise bu durum karın bölgesi yağlanması olarak görülmektedir. Bacak, basen şeklinde olan yağlanma sağlık açısından sorun teşkil etmemektedir; fakat daha çok erkeklerde olan durum ise sağlık açısından sorun oluşturmaktadır. Bu riskli durumla ilgili çıkarımda bulunabilmek için öncelikle bel ölçüsü hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bu işlem için esnemeyen mezura kullanılmaktadır. Bel hesaplama için göbek deliğinin biraz üstünden ölçü alınması önerilmektedir. Bel ölçümü yapılırken en ince noktadan ölçüm yapılmaktadır.  Kalça ölçüsü hesaplama işlemi ikinci basamak olarak yapılmaktadır. Bu işlem için mezura ile kalça kemiklerinin hizasından ölçüm yapılmaktadır.

Bel oranı hesaplama işleminden çıkan santimetre sonucu kişi için bir fikir verebilmektedir.  Ama tam anlamı ile sonuç alabilmek için ikinci basamakta oluşan değere de ihtiyaç bulunmaktadır.  Kalça oranı hesaplama sonucunda oluşan santimetreli değer ile kıyaslama yapılabilmektedir. Bu hesaplamalar sonucunda vücut tipi hakkında da (elma tipi vücut, armut tipi vücut şeklinde) bilgiler elde edilebilmektedir. Elde edilen iki sonuç bel oranının kalça oranına bölünmesi ile bel kalça oranı elde edilmiş olmaktadır. Elde edilen değer kadınlar için 0.80’nin, erkekler için ise 0.95’in altında olması gerekmektedir. İdeal bel ölçüsü erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’nin altında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üstündeki değerler kişide sağlık sorunlarının olabileceği anlamında gelebilmektedir. İdeal kalça oranı kadınlarda 100 -105 cm arasında olmaktadır. 104cm ise uzmanların önerdiği değer olmaktadır.

WHR şeklinde de ifade edilen bel kalça oranını aşağıda bulunan bel kalça oranı hesaplama aracı ile hesaplayabilirsiniz.

Bel Çevresi (cm) :
Kalça Çevresi (cm) :
   
Sonuç : ?