Merhaba Alper Bey, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Öncelikle Adana’da doğdum büyüdüm sonrasında okul eğitimimi Adana’da tamamladım sonrasında malum Anadolu kültüründe hep büyük şehire yerleşme büyük şehirlere göç etme psikolojisi ile ve iş sahası olarak çok geniş bir olan İstanbul’a göç ettim. Ekonomik sıkıntılar sebebiyle üniversite gibi eğitim hayatına devam etme şansım yoktu bu yüzden kendime bir iş ve gelecek planlama mı gerekiyordu. Ve kuaförlük serüveni benim için burada başladı.

 1. Kuaför olma düşünceniz nasıl oluştu?

Ailemden kuaför olan 3 abim sebebiyle kuaförlüğün bana en yakın meslek olması aşikardı. Evet bu sektör Baba mesleği değil ancak bizim yetiştirilme tarzımızda abi Ata olarak bilindiği için bir anlamda Ata mesleğiydi. Ve abilerimden bir tanesi küçüklüğümden beri ve hatta hala benim için bir İdol benim için bir hedef olmuştu. Tarzını karakterini kişiliğini çok sevdiğim abimin çok severek yaptığım mesleğini sevmek benim için kaçırılmaz hayal etmek ise sonsuzdu.

Bu şekilde gelişen bir hayat ilerleyen zaman içerisinde Kuaför olma isteğim hayalim Gün geçtikçe artmış ne şartlarda Gün geçtikçe Beni bu kuaförlük mesleği ne çekmişti. Tabii ki Bu dönemlerde farklı imkanlar ile karşılaştım. Hem eğitim konusunda hem de meslek anlamında ancak kesinlikle ben Kuaför olmalıydım ve kendimi kuaför olarak hayal etmiştim.

Ve sonunda hayat şartları ve aile bireylerinin bu mesleği yapıyor olmasından dolayı kuaförlük benim için hem keyifli hem güzel hem de kendimi bulacağımı hissettiğim bir meslek iken başka bir işi yapamayacağım için bir yerden başladım ve kuaför oldum.

eylül kuaför

 1. Kuaförlüğün zorlukları ve güzellikleri nelerdir?

Bu mesleği tercih ettiğimde tabii ki bir zorluğu olacağını biliyordum. Ancak o yaşta o düşünceler ile neler kaybedeceğimi ve neler kazanabileceği mi tam olarak bilmiyordum.

Hiçbir şey kaybetmedim aslında çok şey kazandım ama ben bu mesleğe bu işe deyim yerinde ise çocukluğumu verdim çok küçük yaşta meslek dallarına katılıyoruz ve bir şeyler öğrenmeye başlıyoruz o günlerde çok fark edemediğimiz farkına varamadığımız şeyler vardı. Şimdi görüyorum ki evet ben bu işe yıllarımı vermişim bir anlamda hayatımı adamışım ama en değerlisi ben bu mesleği çocukluğumu vermişim. Yaşıtlarım hatta arkadaşlarım sokakta hiçbir şey bilmeden hiçbir şey görmeden oyunlar oynarken ben çalışmak zorundaydım Bir işim ve birçok zorunluluğum ve de önümde çok uzun bir yol vardı. Ama çok istemiş çok arzu etmiştim bu işi öğrenmek ve çok iyi yerlere gelmek gün geldiğinde Yani bu günlerde bu işte bu meslekte çok iyi yerlerde olmak ve çok fazla bilgiye sahip olmaktı hayalim.

Ve çok şükür ki nasip oldu bugünlere kadar geldim ve çok şeyler öğrendiğimi düşünüyorum o yüzden başta anlattıklarım da bir meslek dalı çok zor ya da çok büyük kırgınlıklar bırakmış gibi görünse de hayatımda çok keyifli çok güzel bir mesleğe ve bilgiye sahip olduğumu görebiliyorum. Meslek dallarının zor olduğu düşünülür. Ama aslında hiç de zor değildir. Sadece zaman ister çok uzun emek ve çaba ister. Kuaförlük veya başka bir mesleği düşünen veya karar vermek isteyen varsa gerçekten korkmasın ve bir adım atsın derim çünkü başarabilmek çok güzel bir duygu.

Bu işin en güzel yanı başarabilmek başarmış olmak ve başardığını görmek Her işte de böyle değil midir başarırsan keyifli başaramazsan keyifsizdir ve zordur. Çevremde yıllardır duyduğum senin işin çok zor senin işin yapılmaz gibi şeylere cevap vermek istiyorum. Ben zor olarak düşünmüyorum, çok keyifli ve enerjisi yüksek bir meslek bir iş kuaförlük

 1. Saç trendleri nasıl belirleniyor?

Yeniliğe açık olmak zorundayız Hayat devam ettiği sürece İnsanlar yeni buluşlar yeni teknolojiler ve yeni ihtiyaçlar olduğu için biz de bu akım ile kendimize her zaman bir adım daha ilerlemek zorunda hissediyor ve her geçen gün bir adım daha ileri gittiğimizi görüyoruz. Tabii ki bu denge ile birlikte gerekli eğitimler ile araştırmalar ile ve toplum içerisinde edindiğimiz bilgiler ile her geçen gün yepyeni şeyler öğrenip kendimizi geliştiriyoruz. Tabii ki günümüzde sosyal medyanın insan hayatını ne ölçüde etkilediğini hepimiz biliyoruz. O yüzden insanlarımız çok daha bilgili çok daha yeniliğe açık çok farklı talepler ile bize geliyorlar. Bununla birlikte yenilikler trendler taleplere göre hareket edebilmek için ve taleplerine karşılık verebilmek için er zaman bir adım İleri gitmek zorundayız. Bunun bilincinde olup sürekli eğitimler ve araştırmalar ile kendimizi geliştiriyoruz.

Yıllardır değişmeyen bir şeydir ki trendler her zaman popüler kişiler ile yaygınlaşmakta ve belirlenmekte. Sanatçılar artistler mankenler ve son zamanlarda sosyal medya fenomenleri ile bizlere ulaşan isteklerimizdir. Hepimizin bildiği bir şeydir ki saç trendleri yakışan yakışmayan milyonları arkasından sürükler. Tabii ki burada bizlere yani stilist olarak kuaförlere çok iş düşüyor. İnsanları bilgilendirmek kişileri bilgilendirmek kendisine uygun olup olmayana onu açıklamak ve en uygununu tercih etmesinde ona destek olmak bizim işimiz.

kuaför alper damdelen

 1. 2019 yılının saç trendi nedir? Size göre 2020 yılında saçlarımız nasıl olacak?

2019 yılının saç trendleri Arasında ilk öncelik ikiye bölündü Belki de ilk kez böyle bir şey oldu.

Sarı saçlar hakimiyetini her zamanki gibi korurken asıl öne çıkan konu saç uzunlukları ile alakalı. Söylediğim gibi 2019 yılında saç trendleri ikiye bölündü biri uzun kaynaklı saçlar iken diğeri ise daha kısa küt net düz kesimlerdi. Asimetri saç modelleri yerini simetri modelleri bıraktı. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki uzun yıllardır Beckham modeli dediğimiz Beckham adıyla andığımız bombeli küt arkaları kısa önleri uzun asimetri saç kesimleri çok değer ve ilgi görmüştü.

Aynı dönemde hem uzun hem kısa saç trend olur mu evet oluyormuş oldu.

2020 yılının saç trendleri için yapmış olduğunuz araştırmalar ve tespitlerimize göre 2020 yılında da yine uzun kaynaklı saçlar sarı saçlar ve daha net olan küt kesimler, keskin hatlı saç kesimleri moda olacak gibi görünüyor. Çünkü her ikisi de çok havalı çok kullanışlı çok tercih edildi ve çok beğenildi. Saçlarını uzun kullanan daha uzun kullanmak kısa kullananlar ise daha kısa kullanmak için sanki bir yarış içindeler. Bu sebepli 2020 yılı trendleri şimdiden belli gibi görünüyor. Tabii ki bu trend ile birlikte saygıdeğer meslektaşlarımız kendilerini bu konuda çok geliştirdikleri için üst düzey sonuçlar çok başarılı işlere imza attılar. Yıllardır yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi trend modellere uygun kuaför bulmak ve trend saç modellerini uygulayabilecek kuaför bulmak çok zor iken şimdi çok daha kolay ve çok daha ulaşılabilir olduğundan insanlar daha kolay ve hızlı uygulama imkanı buldular. Bu sebeple yaygınlaşması çok kolay ve hızlı oldu. Tabii ki buradaki göz ardı edilmemesi gereken bir detay ise sosyal medya aracılığı ile insanların birçok şeyi eşit zamanlarda görebilmesi ve öğrenebilme sinden dolayı bir anda uzun ve bir anda kısa küt kesimleri etrafımızda görmeye başladık.

Biz Eylül Kuaför Kozyatağı olarak 2020 yılının trendlerini yine saç kesim model ve boyları veya saç uzunlukları alacağını şimdiden öngörüyoruz.

İstanbul Anadolu Yakası kuaförlerinden Fortex Kuaför’ün kurucusu Sayın Kemal Damdelen ile yapmış olduğumuz görüşmelerde ise kendisi konuya daha geniş bir açıdan bakıp günümüz kadınları ve günümüz insanları çok hızlı bir şekilde organize olup çok daha yeni şeyler bulabileceklerini belirtip çok erken konuşmanın yanlış olduğunu söylüyor.

 1. Saçlara renk ve şekil verirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle yapacağımız işlemin kesinlikle kaliteli bir görünüm olmasına kişinin yüz hatlarına giyim tarzına kullanmış olduğu renkleri makyaj tercihine dikkat ederek yapmış olduğunuz renk şekil ve saç modellerini tercih ediyoruz.

Aslında Hayatımızın her tarafında var olan bir gerçektir ki bazı insanlar sahip olur. Bazı insanlar emanetçi. Biz Eylül Kuaför Kozyatağı olarak kesinlikle emanetçiye değil sahip olabilecek insanlara emanet etmeyi tercih ediyoruz Mesleğimizi birikimlerimizi eğitimlerimizi bilgilerimizi ve sanatsal becerilerimizi.

alper damdelen röportaj

 1. Saçlarda ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz?

Biz edindiğimiz tecrübeleri aldığımız eğitimleri ve geçen yıllarda biriktirmiş olduğumuz bilgi birikimlerimizi meslek aşkımızla  bir araya toplayıp hepsini sanatsal bir hizmet olarak en iyi şekilde saçlara yansıtmaya çalışıyoruz.

Saçları renklendirmek saçlara şekil vermek model vermek dalgalar vermek düzleştirmek topuzlar ve gelin başı gibi çok farklı görülse de hepsi saç içeren bütün işlemleri uyguluyoruz.

Bunun yanında saç bakımları ve insanlara bir anlamda stilist hizmeti veriyoruz.

Son yılların gözde trendlerinden ombreler geçmiş yıllardan alışkın olduğumuz platin röfleli gölgeler ışıltılar kızıl bakır karamel renkleri kumral doğal renkler olarak kahve tonlar bu gibi birçok renklendirme işlemlerinin yanında tabii ki şekillerde kişinin isteğini ve kendine uygun şartlarda saç kesimleri uyguluyoruz

 1. Sarı saçlı olma düşüncesinin altında yatan sebep size göre nedir?

Sarı saç rengi kişiye hem modern hem de masum bir hava katıyor. Özellikle saçlarda dalga ve örgü gibi modellerde oldukça havalı bir görünüm yaratan platin saçlar kadınların çok daha seksi ve çekici görünmesinde pay sahibi oluyor. Uzun saçlarda ahenkli bir görüntü oluşturan bu renk kısa saçlarda ise son derece havalı ve göz alıcı bir etki oluşturuyor ve kişiyi öne çıkarıyor.

Hiç kuşkusuz ki en dikkat çekici saç renkleri arasında Kızıl saçlardan sonra en ilgi çekici si sarı saçlar. Tabii ki kadınlarımız birçok sebep ile sarı saçı tercih etmiş olduğunu düşünse ve söylese de ilk öncelik kesinlikle İlgi çekmek ve daha çekici daha havalı görünmek için sarı saç tercih edilir.

Sarı saç pahalı bir renktir boyama ve renklendirme işlem ücretleri olsun bakım işlem ücretleri olsun şekillendirme işlem ücretleri olsun her anlamda pahalı bir renktir. Ve bunu toplum çok iyi biliyor bu yüzden sarı saçlı olmak kişiye daha pahalı özel bir görünüm katar.

Tabii ki kadın erkek fark etmeksizin kim istemez ki havalı ve özel görünmeyi? İşte bu yüzden her zaman bir idol her zaman bir hayal. Bıkmadan usanmadan peşinden koşulan sarı saç rengi ile karşılaşıyoruz.

 1. Saçları sarı renge döndürebilmek için neler yapıyorsunuz? Bu uygulamaların saça zararları nelerdir?

Elbette ki insanın doğal bir saç rengini başka bir renge çevirmek kuşkusuz ki kimyasal içerikli işlemler gerektirir. Ve kimyasallar saçlara mutlak zarar verir ve saçları etkiler. Ama şunu da bilmek gerekir ki bir zar artık ve olumsuzluk var Ancak bunu en aza indirmek hata yok denilebilecek kadar az bir hale getirmek bizim elimizde Hem sarı saç kullananlar hem biz kuaförler olarak biz saçları daha kullanılabilir bir daha sağlıklı bir şekilde kurye biliyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu tarz işlemler bütçe meselesi sebebiyle zaman zamanı erteleniyor ve hatta çoğu zaman tercih edilmiyor. Çok büyük dünyaca ünlü kozmetik firmaları saç bakımı anlamında çok başarılı işler yapıp çok güzel araştırmalar sonucu çok kaliteli ve sonuç elde edilebilir bakım türleri üretmekte ancak bunlara ulaşmak bunları kullanmak da bir bütçe demektir.

Siz değer sarı saç kullanıyorsanız ya da sarı saç için bir aday iseniz kesinlikle saç bakımını göz ardı etmemeli saçlarınıza özen göstermelisiniz. Yazımın üst kısmında belirttiğim gibi sarı saç pahalı bir renk ve ilgi isteyen bir renktir O yüzden adaylara sesleniyorum kesinlikle bütçe olarak saçlarınızı fedakarlıktan kaçınmayan. Aksi halde daha ucuz yıpranmış soluk ve kullanılması zor bir saç ile karşı karşıya kalırsınız.

 1. 90’lı yıllarda perma modeli oldukça fazla tercih ediliyordu. Perma modeli halen tercih ediliyor mu?

Permalı saçlar hakkında yeni fikirler paylaşmak değişik bir bakış açısı sağlamak istiyorum.

Hayatımızın her aşamasında geçmişte yaşanmış ve tecrübe edilmiş şeyleri örnek alır ve o yönde ilerleriz ancak unutmamalıyız ki yenilik ve yenilenmek çağa ayak uydurmak özellikle kuaförlük mesleği için kaçınılmaz bir zorunluluk.

Perma konusunda ben ve benim gibi bütün meslektaşlarım eminim ki eski ustalarından duyduğu gördüğü ve bildiği uygulamalara devam ediyor ancak söylediğim gibi yenilikler de perma eskisi gibi değil. Daha natürel daha doğal. Okyanus dalgası, su dalgası, bioform gibi çok daha yeni ve çok daha fazla tercih edilen ve oldukça hoş sonuçlar veren dalga çeşitleri. Tabii ki biz meslektaşlarım gibi kullanıcı olan müşterilerimiz yani bayanlardan perma deyince hala eskisi gibi merinos kıvırcığı denilen çok yoğun dalgalar aklına geliyor. Ancak çevrede ve dışarıda etrafında çok daha doğal dalgaları görünce perma konusunda iştahları kabarmıyor değil. Verme konusunda çok soru ve çok da talep alıyoruz özellikle yaz başında çok daha fazla rağbet görüyor perma ancak insanlar hala çok fazla korkuyorlar bu konuda. Sayın meslektaşlarım da permadan her zaman bir adım geri durup daha kolay olan ve açıkçası daha kazançlı görünen renklendirme işlemlerini bayanları yönlendirmeyi tercih ediyor.

Ancak ben permayı çok doğru bir karar ve kullanılabilir derecede kaliteli özel ve kişiyi anlayarak uygulandığında çok güzel sonuçlar vereceğini düşünüyor ve bioform, okyanus dalgası, su dalgası yani natürel dalgalara kazandıran dalgaları uyguluyorum. Permayı tavsiye ediyor muyum? Evet tavsiye ediyorum. Ancak bunun için saçlarını uygunluğu çok önemli saçları aşırı derecede yıpranmış ve kendi sağlığını kaybetmiş kişileri değil de daha çok saçına değer verip saçlarını koruyabilmiş kişilerde uygulamayı tercih ediyorum. Doğru sonuç alabileceğimi saçlarda perma uygulamayı tercih ediyorum. Buradan belirtmek istiyorum ki kuaförlük konusunda meslektaşlarıma arasında seçim yaparken bu her kim olursa olsun sizlere önerim öncelikle sizi en iyi anlayan kim olduğunu bulmanız herki karşınızdaki sanatkar sizi anlar ise size istediğiniz sonucu emin olun ki çok daha kolay verecektir. Tabii ki burada bilgi birikimi tecrübe çok önemli ancak bunların yanında kişiler birbirini anlayamazsın kesinlikle ve kesinlikle olumsuz sonuçlar getireceğini düşünüyor ve tekrar söylüyorum ki gerçekten sizi en iyi anlayan kim olduğunu bulmalısınız. Verme konusunda hala aklınızda sorular var ise gerçekten doğru bilgilere sahip kişiler ile birebir irtibat kurup doğru bilgiler almanızı ve ondan sonra karar vermenizi tavsiye ederim.

 1. Kadınların kuaföre gittikleri zamanlarda kendilerini rahatlamış hissetmelerinin sebepleri nelerdir?

Hepimiz çok stresli olduğumuz zamanlarda bizi rahatlatacak keyiflendirecek ve mutlu edecek çözümler ararız. Özellikle kadınlar böyle dönemlerde alışveriş yapmayı saçlarıyla oynamayı tercih ederler. Sonuç olarak fark edilmek değişmek güzelleşmek ve daha bakımlı olmak kaçınılmazdır ki insanı gerçekten çok mutlu eder. Ve özellikli kuaför salonlarında çok renkli atmosferler çok renkli görüntüler ile karşılaşabiliyoruz. Bu saç rengi olsun değişik sohbetler olsun değişik karakterler farklı insanlar olsun aradığımız her türlü farklılığı kuaför salonlarında çok rahat çok kolay bulabiliyoruz. Tabii ki unutmamak gerekir ki kuaför salonlarında verilen hizmetleri ilgi ve alakayı göz önünde bulundurursak kadınlar neden kuaföre gitmekten keyif alır anlamak çok daha kolay olur. Çünkü birilerinin bizi fark etmesi bizimle ilgilenmesi ve bize sürpriz diyebileceğiniz kadar farklı değişiklikler sunması hepimizi mutlu eder.

Buraya geçmişten kalan küçük bir anımı eklemek istiyorum; bir gün salonda hiçbir talebi olmadan işlem yaptırmadan oturan bir hanımefendi ile sohbetim de kendisine nasıl yardımcı olabileceğimi bizden bir saç manikür pedikür yani kişisel bakım konusunda nasıl bir talebi olduğunu sorduğumda, bana hiçbir talebi olmadığını sadece oturmak istediğini söyledi. Şaşkın ve anlamaya çalışan gözler ile tabii ki oturabilirsiniz bir şeyler ikram edelim gibi kendisi ile ilgilendim devamı siz anlamaya çalışan Şaşkın gözler ile hanımefendi bu kadar geçen süre ve saat içerisinde bizden hiçbir talebin olmadı burada olmanın sebebini öğrenebilir miyim dedim. Aldığım cevap gerçekten çok şaşırtıcıydı. Evladım bir oğlum var evlenemiyor ve dışarıya çok kapalı. Ben oğlum için güzel ahlaklı anlayışlı bir kız arıyorum. Bana kuaför salonlarında takip et oralarda ara dediler. Tanış insanlarla, belki orada aradığın gibi bir gelin adayı bulursun dediler dedi. Ben şaşkın ve donuk bir ifadeyle benimle dalga geçtiğini bana gerçekten şaka yaptığını düşünerek “Hanımefendi elbette ki bulursunuz. Burası da tam yeri.” dedim. Aslında amacım onun bana yapmış olduğu şakaya esprili bir cevap vermekti. Ancak daha da şaşırdım ki hanımefendi bu yaptığım espriyi gerçek sandı ve “Evet ben de o yüzden buradayım.” dedi. İşte bu yüzden malumunuz toplumda çok farklı bakış açıları ve düşünceler olduğu için bu gerçeklerle sadece kadınların bulunduğu kuaför salonlarında çok daha sıcak çok daha yakın iletişimler olduğu için daha fazla karşılaşa biliyoruz.

Bir kadın her ne olursa olsun ne şartlarda olursa olsun her şeyden önce ilgi çekmek, beğenilmek ister. Tabii ki bunun yanında hizmet almak güzelleşmek yenilenmek gibi birçok etki olsa da öncelik kesinlikle beğenilmek ve ilgi çekmektir. Bu ilgiyi de önce saçlarıyla oynamak ile olabileceğini bilen kadınlar kendilerini bir an evvel kuaföre atmayı tercih eder. Tabii ki bunun yanında hayal dünyası iç dünyası o anki psikolojik durumu çok önemli bazen insanlar yenilenmenin dışında kendinden kaçmak ister, o dönem ki aklında olan kendini yoran düşüncelerden kurtulmayı düşünür ve başaramadığı zamanlarda ise kendini değiştirir ise aklındaki düşüncelerden de kurtulabileceğini düşünür. Bu bahsettiğim birçok arayışın cevabı kuaför salonlarında var olduğu için ve bu arayışlarına cevap buldukları için kadınlar kuaför salonlarına gitmekten çok büyük keyif ve mutluluk duyarlar.

 1. Saçın dökülmesi engellenebilir mi?

Saç dökülmesinin sebebi birçok şeye bağlı olabilir. Hepimizin bildiği gibi stres vitamin dengesi saç sağlığı ve bir anda su hava ve kullanılan ürünlerin değişikliği saçları dökebilir. İnsan vücudu bir makine gibidir ve birçok denge ve standartları vardır. Bu dengeler şaşarsa mutlak kayıplar yaşarız ve en kolayı saçlarımızdır. Saç dökülmesi kök ile birlikte gerçekleştiği için dökülen saçımızın yeniden çıkması değil vücudumuzun yeniden kök üretmesi gerekiyor. Ve vücudumuzun yeni bir kök üretebilmesi çok ciddi bir güç ve vitamine ihtiyaç duyar. Şöyle söyleyebilirim saç döküldükten sonra bu saçı yeniden çıkmaz ancak Kök ile yeni bir saça sahip olabiliriz. O yüzden saç dökülmesi bizim için gerçekten çok önemli. Çok etkileyici bir sorundur düşünebiliyor musunuz dökülen saçlar yeniden çıkmazsa ne olur?

Saç dökülmesi engellenebilir mi sorusuna ise kesinlikle engellenebilir diyebilirim. Nasıl engellenir ve neler yapmak gerekir?

İlk önce saç dökülmesinin gerçek sebebini öğrenmek gerekir. Bunu birh kontrolü ile öğrenebiliriz Ancak bazen öğrendiğimiz ve duyduğumuz şeyler bize çok kolay ve basit geliyor ancak yukarıda da belirttiğim gibi insan vücudu bir makine gibidir ve bu makinenin hiçbir parçasının aksamaması gerekiyor ki doğru bir şekilde çalışsın. O yüzden gerekli testler sonucu aldığımız sonuçları en uygun çözümleri zamanında ve doğru bir şekilde uygulamalıyız ki saç dökülmesi gibi bizi olumsuz etkileyecek sonuçları engelleri ortadan kaldıralım.

Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden olan dengesini kurabilirsiniz saç dökülmesi büyük bir ölçüde duracaktır. Tabii ki bunun yanında çok önemli olan bir etki ise kan dolaşımıdır. Evet kan dolaşımı insan vücudunun her an çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği bir aktivitedir. Ancak bu dolaşımlar sağlanırken vücudumuzun her aşamasını Aynı ölçüde bir daha doğrusu gerekli ölçüde sağlanamıyor olabilir. Burada bizim konumuz saç dökülmesi olduğu için kan dolaşımı saçlı derinizin olduğu bölgede gerektiği kadar sağlanamaz ise vitamin değerleri her ne kadar doğru olsa da saç dökülmesi gerçekleşebilir. Vitamin değerlerinin engelledikten sonra masaj yolu ile saçlı derimizde kan dolaşımını sağlamalıyız. Bunun yanında yine çok önemli bir etkiye sahip olan şampuan seçimi ve saç yıkama teknikleri. Kullanmış olduğumuz şampuanların içerisindeki var olan maddeler yeterince arınmadığı zamanda saç dökülmesi gerçekleşebilir. O yüzden saçlarınızı yıkarken hızlı bir şekilde yıkamamız gerekir ki kullanmış olduğumuz şampuanın içerisindeki var olan maddelerin saç yıllarımızda uzun süre kalmasını engellemeliyiz. Saçlarımızı hızlı bir şekilde yıkadıktan sonra bol su ile hiçbir kalıntı bırakmamak şartıyla bolca durulamalıyız. Sonrasında ise saçlarımızı daha doğrusu saç köklerinizi kurutmamız gerekir. Çünkü saç dökülmesinin etkilerinden olan saç köklerinin nemli ve ıslak kalmasını engellemeliyiz. Saç kökü pamuk gibidir, uzun süre ıslak kaldığı zaman birçok etkisini yani tutuculuk özelliğini kaybeder.

Yazımın başında belirttiğim gibi saç dökülmesini engellemek için önce sebebini öğrenmek gerekiyor burada belirtmiş olduğum saç dökülmesi sebeplerinden vitamin eksikliği şampuan kullanımı kan dolaşımı saç yıkama teknikleri ve sonrası ile saç dökülmesinin birçok sebebini anlattım. O yüzden sebebini bildiğiniz saç dökülmesini durdurmanız mümkündür.

Ne demiştim bir saç döküldükten sonra yerine yeniden saç çıkması demek öncelikli vücudumuzun yeni bir kök üretmesi gerekiyor. O yüzden bir saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya iseniz yeniden saç kökü oluşumunu beklemektense saç dökülmesini durdurmanız daha kolaydır. Zamanın burada çok önemli olduğunu bilmeniz ve bir an evvel saç dökülmesi sebebini bulup tedaviye başlamanızı öneririm.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Kuaförlük: Hayal et.

Güzel saçlar: Kaliteli ve havalı.

Sarı saçlar: Popüler ve sıcak.

Platin saclar: Cesaretli ve girişimci.

Kuaför Alper Damdelen İletişim Bilgileri: