Dijital Medya Yöneticisi Yağmur İnan İle Röportaj

0
399
yağmur inan

Merhaba Yağmur Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimize olumlu yanıt vererek bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 1. Öncelikle sizi daha yakından tanıma amacıyla kendinize dışarıdan biri olarak bakarsanız eğer Yağmur İnan kimdir?

Yağmur kendine güvenen, hedefinin ne olduğunu, nereye gideceği bilen, işini çok seven bir yönetici ama aynı zamanda yeni, sürekli öğrenmeye çalışan ve mükemmel olmaya çalışmayan bir anne. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun, teknoloji meraklısı ve seyahat etmeyi çok seviyor. Kısaca yaptığım işi çok seviyorum ve hep daha iyisini yapmak için çaba gösteriyorum. Sürekli yeni fikirler, projeler peşinde koşmayı seviyorum. Özel hayatımda da bu şekildeyim. Yeni bir mekan, yeni bir tat, yeni bir yer görmeyi göstermeyi çok severim.

 1. Herkes tarafından az çok bilinmesine rağmen daha iyi anlayabilmek adına soruyorum. Sosyal medya nedir?

Geçtiğimiz son 10 yılın belki de en çok kullanılan kelimelerinden biri J Aslında insanların birbirleri için oluşturdukları ve kullandıkları içeriklerden ibarettir. Sosyal medya günümüzde doğru kullanıldığında insanlara ulaşabilmek için kullanabileceğimiz hızlı, etkili, trendleri, tavsiyeleri rahatça görebileceğimiz masrafsız bir yoldur. Fazlasıyla rekabet içerir, zaman zaman tehlikeli bile olabilir ve sürekli değişken bir haldedir.

 1. Günümüzde dijital medya yöneticiliği alanında yeni bir iş kolu oluştu. Bu konuyu gerçek anlamda yapabilen sizin gibi ender kişiler olmasına rağmen çevremizde kendini dijital medya yöneticisi olarak tanıtan birçok insan bulunmakta olduğu için sormak istiyorum. Dijital medya yöneticisi kimdir?

Bu konuya değinmenize çok sevindim. Çünkü biraz konuşmak istediğim bir konuydu. Nasıl eline makas alan ben kuaförüm diyemiyorsa veya dememeliyse, eline akıllı telefon, bir fotoğraf makinası alan veya birkaç filtre, biraz hashtag kullanıp kahve fotoğrafı paylaşan kişiler de Dijital Medya Yöneticisi olmamalıdır. Bizim işimiz aslında göründüğü kadar kolay değil. Biz markalarla projeler yapıyoruz. Onlar geliyor “Sizinle bir şey yapmak istiyorum” diyor, bazen bilmiyorlar ne istediklerini, biz geliştiriyoruz. Bazen özel projeler yapıyoruz. Haftalık ya da aylık planlamalar yapılıyor. Ya da “Yeni bir ürünümüz var. Bunu sizinle tanıtmak istiyoruz. Beraber neler yapabiliriz?” diyorlar. Hedef kitleler belirleniyor, stratejiler üzerinden gidiliyor, sosyal etkiyi pazarlamanın da ötesine taşımaya çalışıyoruz. Yani demek istediğim her şeyin aslında bir kuralı var, teknik bilgi gerektiren özellikler var. Bunlara hakim olmayan kişilerle çalışılmaması gerekiyor. Çünkü sonuç genellikle hüsran oluyor. Yanımızdaki çalışana bir hesap açtırıp oradan paylaşım yaptıralım fikri artık tarih oldu. Bu belki internetin ilk zamanlarında iş görüyordu ama artık profesyonellerle çalışmak şart.

dijital medya yöneticisi yağmur inan

 1. Dijital medya yöneticisi olmak için kişinin ne gibi özellikleri bulunması gerekir? Dijital medyanın kendine özgü kuralları var mıdır?

Tabii ki kural her şeydir. Online olmanın da bir kuralı vardır.

Sosyal etki yaratan kullanıcıların oynadığı farklı rolleri tespit edebilmek, ne çeşit hedeflere ulaşmak istediğini bilmek, iyi koordine olmak, geribildirimlere dayalı değişimlere hazır olmak, teknik olarak doyurucu bilgiye sahip olup, raporları iyi okuyarak planlamak, en önemlisi bir amaca hizmet ettiğini unutmadan yönetmek ve en kötüsü sürekli aktif sosyal medya gündemini takip ediyor olmak gerekiyor.

 1. Sosyal medya ile profesyonel anlamda ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Sosyal medya ile tanışmam çok küçük yaşlarımda başladı. Amatörce blog yazıyor, yabancı bloggerları takip ediyordum. Sonrasında üniversite son sınıfta iken aynı dönemde hem Nihan Kayalıoğlu (internetanneleri.com) hem de Natali Yeşilbahar (Vitringez.com) ile tanışma fırsatım oldu. Onlarla tanıştıktan sonra profesyonel olarak ben de kendimi bu konuda geliştirmeye karar verdim.

 1. Sosyal medyanın sosyal hayatımızı etkilediğini düşünüyor musunuz?

Dünyanın aktif internet kullanıcılarının yaklaşık %80’i sosyal medya kullanıyor ve sosyal medya uygulamalarında geçirilen zaman 2014’ten bu yana neredeyse %60 artmış durumda! Bu değerlere baktığımızda bile aslında herkesin bir şekilde etkilendiğini söyleyebiliriz. Mesela olumlu yönünden bakacak olursak; yeni evlenecek bir çift Instagram’da konumlardan düğün mekanı bakıyor, oraya gitmeden aslında nasıl gözüktüğüne, web sitesi için çekilen fotoğrafların gerçekten o kadar güzel olup olmadığına, gerçek büyüklüğüne rahatlıkla bakabilir. Çünkü orada daha önceden olmuş düğünlerde insanların paylaştıklarından yorum getirebilir. Veya bir bayan nasıl makyaj yapacağına emin değil, Youtube’a giriyor ve “eyeliner nasıl çekilir?” izleyebiliyor. Bu harika değil de ne?

İlginizi Çekebilir:  Şarkıcı Hatice Çarpar İle Röportaj

Ne kadar istemesem de kötü etkilerinden de bahsetmek gerekiyor, psikolojik olarak insanları baskıladığına eminim. Mesela gitmiş olmak için gidilen konserler, bir arkadaşı yaptı diye o da kendini yapmak zorunda hissediyor, aslında tadını hiç sevmediği yemeği sadece paylaşmak için yiyen insanlar var, hiç okumadığı veya okumayacağı kitap ile aslında olmadığı bir insanmış gibi gözükmeye çalışıyor.

 1. Sizce sosyal medyada gerçek hayatta olduğundan daha mı özgürüz?

Kime oy vereceğimizden neleri satın alacağımıza kadar tüm kararlarımızı etkileyen sosyal medyanın hayatımızdaki yeri büyük. Ve maalesef özgür değiliz.

yağmur inan röportaj

 1. Sosyal medya güvenilir mi? Sosyal medya kullanırken güvenilirliği nasıl arttırabiliriz?

Neye göre ve kime göre güvenilir düşünmek gerek. Dijital teknolojilere duyulan güven darbe yemiş olsa da 2019 birçok kişinin gizliliğe karşı daha farkında olduğu bir yıl olacak gibi. Google güvenlik sıkıntıları sebebiyle Google Plus’ı kapatacağını açıkladığında diğer platformlar da biraz gerildi. O nedenle önlemler almaya başladılar. İki faktörlü kimlik koruma sistemleri, ebeveyn kontrolleri, uzaktan ekran yönetimi gibi eklentilerle yüzeysel olarak bazı sorunların önüne geçildi. Ama tabii ki tam anlamıyla değil. 2019 yılı, dijital gizlilik için dönüm noktası olabilir. İnsanlar gizlilik poliçelerinin sadeleştirilmesini ve bunları inceleyebilmeyi istiyorlar. Gizlilik önem kazanıyor ama araçların kolaylığına ve rahatlığına alışkanlık vazgeçmesi çok zor bir durum. Konusu gelmişken buradan da uyarmak isterim. Mesela geçtiğimiz günlerde Linkedin üzerinden CV paylaşan birkaç kişi ile konuştum ve onlara hatırlatmalar yaptım. Orada tüm infoları yazıyor, adres, kimlik no, tel no, okuduğu tüm okullar vb gibi detaylar yazıyor. Bunları direk post olarak değil ilgilendiği firmanın İK bölümüne göndermesinin daha etkili ve güvenli olacağını belirterek kendime düşen görevi yaptığımı düşünüyorum. Onun dışında tabii ki çocuklar, sosyal medya kullanırken mutlaka ebeveyn kontrolünde olsunlar.

 1. Birçok firma, kurum ve kuruluşlar sosyal medya hesapları açmaktadırlar. Sosyal medya kullanan firmalar, pazarlama konusunda ne gibi avantajlar ya da dezavantajlar ile karşılaşmaktadırlar?

Sosyal medya vitrinin yeni hali olmuş durumda. Bence ellerine çok güzel bir imkan var. Şirketlerin, insanları kendileri veya ürünleri ile ilişkide tutmaya adadığı bir platform yeni firma ve hesaplar için korkutucu olabiliyor. Bu durumlar için ise biz devreye giriyoruz J Dezavantajları avantaja çevirebiliriz.

 1. Dijital medya yöneticiliği alanında sertifika programları açılmaktadır. Bu programlar sayesinde dijital medya yöneticisi olunabilir mi?

Açıkçası olunabilir. Ama ne kadar olunabilir J Bir vizyon gerekiyor, müşterilerinin beklentilerini karşılamaları için bir bakış açısı gerekiyor, Dijital pazarlama dünyasındaki değişiklikleri ve yenilikleri çok sıkı takip edip yeni jenerasyona ayak uydurması gerekiyor.

yağmur inan kimdir

 1. Bir anne olarak “çalışan anne” olmanın zorlukları nelerdir? Dijital medya yöneticiliğinde de aynı sorunlarla karşılaşıyor musunuz?

Çocuk sahibi olmak elbette pek çok kadının kariyerini etkiliyor, öncelikleriniz değişiyor. İşe ayıracağım zamanı kızımla geçireceğim zamana göre programlamaya çalışıyorum. Kızım uyuduğunda oluşan boş vaktimi oturup kahve içmeye, yemek hazırlamaya veya dizimin yeni bölümünü izlemeye değil proje hazırlamaya veya email cevaplamaya harcıyorum. J Özellikle yenidoğan ve emzirme döneminde işten biraz uzak kaldım. O nedenle bıraktığım yerden değil çok daha ileriden başlamam gerekti çünkü teknoloji ve dijital dünya her gün gelişiyor. Ama şunu söyleyebilirim, annelik hayata ve insanlara olan bakış açımı, sorumluluklarımı ve önceliklerimi çok değiştirdi.

 1. İzin verirseniz tek kelime ile ifade etmenizi istediğim bazı sorular olacaktır.

Sosyal medya: Düşmeye Doyamadığımız Dipsiz Kuyu
Instagram: Popülarite
Facebook: Geleneksel
Twittter: Instagram’ın bozulduğunu duyurduğumuz yer (şaka yapıyorum tabii ki)

Dijital Medya Yöneticisi Yağmur İnan İletişim Bilgileri

 

farmasi reklam

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız